İkinci El Araba Satarken Dikkat!

İkinci el araba satışı önemli ve dikkat edilmesi gereken bir iştir. Arabanızın ikinci el araç çeşitleri arasında değeri olan bir araç olup olmadığını, bu araca talebin ne kadar olduğunu, aracınızı satabilmek için ne kadar fiyat vermeli ve ne kadar indirim yapmanız gerektiğini araştırmanız gerekiyor. Sizin için hazırladığımız notları okuyarak bilgi edinebilirsiniz.

İkinci El Araba Satarken Dikkat Edilmesi Gerekenler!
 

Araç Çeşitleri ve Tercih Kitlesi

Vagon araçlar, genellikle küçük boyutlarda mal taşıması yapan çiçekçiler, tamirciler gibi meslek gurupları tarafından tercih edilen bir araç çeşitidir.

Dört çekişli ve performansı kuvvetli olan araçlar daha çok gençler tarafından tercih ediliyor. Araçların nasıl kullanıldığı ve ne kadar yıprandığı araçlar arasındaki fiyat farkını belirliyor.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Üstü açık araçlar ve motosikletler yaz aylarında değer kazanırken kış aylarında pazardaki sirkülasyonu yavaşlar. Tercih kitlesi kullanım amacına ve mali durumuna gore değişiklik gösterir.

Pick-up, kamyonet, panelvan gibi araçlar mal taşıması yapan şirketler tarafından tercih edilir. Pazarda devamlı alıcı bulabilen, rekabet açısından da çok uygun fiyatlara inebilen araç çeşitleridir. Araçların kullanım oranları ve amaçları fiyatları etkileyen en önemli unsurdur.

Koleksiyon araçları ise, satışı en zor araçlardandır. Bu araçların fiyatlandırılması zordur. Ayrıca, araç sahipleri araçlarına çok değer verdiği için fazla fiyata satmak isteyebilirler. Hatta alıcı seçme durumu söz konusu durumu da olabilir.
 

Aracınıza Fiyat Biçin!

Aracınıza fiyat belirlerken dikkat etmeniz gereken ilk nokta, belirlediğiniz fiyatın diğer araç fiyatlarıyla rekabet edebilecek durumda olmasıdır. Aracınızın fiyatını belirlerken pazarlık payını da hesaba katmanız gerekir. Eğer aracınızı satmak istediğiniz fiyattan satışa verirseniz yapılan pazarlık sonucu aracınızı düşük bir fiyata satmanız durumunda kalabilirsiniz.

Aracınızı Hazırlayın!

Aracınızı satışa çıkarmadan önce aracınızın görünümünü mümkün olduğunca iyileştirin. Aracınızın Bakımı için Sizin Yapabilecekleriniz yazımızı mutlaka okuyun.

 • İlk görünüşün her zaman önemli olduğunu unutmayın. Aracınızı yıkayın ve cilalayın.
   
 • Aracınızı inceleyin. Arabada vuruk, çizik motorda kulak tırmalayan ses olmamasına dikkat edin.
   
 • Aracın bakımını mümkün olduğunca siz yapın. Bakım için az para harcarsanız aracınızı satarken istediğiniz fiyatı düşük tutabilirsiniz.
   
 • Aracın kompartımanını temiz ve mümkün olduğunca ilk aldığınız gibi tutun. Alıcı araçta test sürüşü yaparken sizin kişisel aracınızda değil de araç kendininmiş gibi hissetsin.
   
 • Fren balataları, çamur birikintileri dahil tekerlek bölümünlerini çok iyi temizleyin, lastikleri parlatın.
   
 • Camların içini ve dışını temiz tutun. Aynaları iyice silin.
   
 • Gösterge panelindeki tozları temizleyin, küllüklerin de temiz olmasına dikkat edin.
   
 • Aracınıza yapılmış tüm servis bakımlarını alıcıya gösterin. Değiştirdiğiniz ve onardığınız parçaların hepsini alıcıya belirtin, bu konuda dürüst olmayı unutmayın.
   
 • Aracın acil bir bakıma ihtiyacı varsa alıcı aracı görmeden önce bu bakımları yaptırın. Unutmayın her alıcı alacağı aracın sorunsuz olmasını ister.
   

Aracınızı Pazarlayın!

Genellikle otomobil satışı için gazete ilanları tercih edilir. Bu yol, pahalıdır fakat iyi sonuçlar getirir. İnternetten ilan vermek ise hem masrafsız hem de gazeteye verdiğiniz ilan kadar getirisi iyi olan bir yoldur. İnternetten ilan verirken araç bilgilerinin doğruluğuna önem vermeniz alacağınız sonucun olumlu olmasını sağlar.

Güven Ortamı Oluşturun!

Araç alım satımında alıcılar satıcılardan her zaman güvenilirlik ve dürüstlük beklerler. Karşılıklı güven, yapacağınız alım – satım için önemli bir şarttır. Alıcının tüm soru ve sorunlarının eksiksiz yanıtlanması güven ortamı yaratmakta önemli bir noktadır. Alıcı aracı kendi ustasına göstermek isteyebilir. Siz de beraber giderek soruları o anda cevaplayabilirsiniz.

Aracınız için en uygun kasko sigortasını Sigortam.net üzerinden kolayca yaptırabilirsin. Araç kasko sorgulama yaparak 3 dakikada kasko fiyat tekliflerini görebilirsiniz. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan 7/24 destek alabilirsiniz.
 

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL