İkinci El Araç Satışında Gerekli Evraklar Nelerdir?

İkinci El Araç Satışında Gerekli Evraklar Nelerdir?İkinci el araç satışında gerekli evraklar nelerdir? ikinci el araç alım satımında olması gereken belgeler hangileridir? Araç alım satımında dikkat edilecek noktalar nelerdir? gibi soruların detaylarını yazımızdan öğrenebilirsiniz. Araç alım satımında belgeler hakkında bilgi sahibi olarak daha sağlıklı bir araç alım satım süreci geçirebilirsiniz.

Araç alımlarının her aşamasında çok dikkatli olmak gerekiyor, sonuçta büyük bir yatırım karşılığında araç alıyorsunuz. “İkinci El Oto Alımında 5 Püf Noktaya Dikkat!” başlıklı yazımızda da üzerinde durduğumuz gibi alacağınız araç 2.el ise çok daha dikkatli olmak gerekiyor.

Günümüzde teknolojinin de etkisiyle ikinci el araç alım ve satımlarında dolandırıcılık daha da yaygınlaşan bir durum halini aldı. Bu duruma karşı tedbirlik olmak, kişilerin sorumluluğunda olan bir durum.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Araç alım ve satımlarının her aşamasında dikkatli adımlar atmak, kulağa zor gelse de bazı detaylar hakkında bilgi sahibi olarak tüm işlemleri sorunsuz tamamlamak mümkün.

Araç alım satım işlemlerinin sağlıklı yerine getirilmesindeki kritik noktaları ve araç alım satımları için gerekli olan evrakları, sizin için bir araya getirdik.

Araç Alım Satımında Dikkat Edilecek Noktalar

1. Trafik ve tescil belgeleri aslı olmalıdır.
2. Aracın motor ve şasi numaralarının orjinalliği Karayolları muayene istasyonlarında tespit edilmelidir.
3. Araçta herhangi bir haciz, çalıntı, tedbir gibi ileride başınızı ağrıtabilecek kayıtların olup olmadığı kontrolden geçirilmelidir.
4. Aracın kayıtlı olduğu vergi dairesinden aracın borcu olup olmadığına dair belgeler alınmalıdır.
5. Ruhsat sahibinin yetkisi kontol edilmelidir.
6. Alıcı ve satıcının vergi numaraları alınmalıdır.

İkinci El Araç Satışında Gerekli Evraklar Nelerdir?

İkinci el araç satışında gerekli evraklar, iki tarafında eksiksiz şekilde yerine getirerek sorusuz bir alım-satım işlemi gerçekleştirmesi için gereklidir. Aşağıdaki listelerden ikinci el araç satışında gerekli evraklar için bilgi alabilirsiniz.

Sahibinden Araç Devri için Gerekli Belgeler

1. Noter satış belgesi,
2. Vergi ilişik kesme belgesi,
3. Trafik sigortası poliçesi,
4. Tescil ve trafik belgesi,
5. Plaka no,
6. İşlemleri bir başkası takip edecekse, vekalet,
7. Vergi no

2.El Aracın Diğer İllere Nakli İçin Gereken Belgeler

2. el aracın ilk plakalandığı şehirden başka bir şehre taşınması, yani başka bir şehre plaka değiştirerek gitmesi gibi durumlar da söz konusu olabilir. Bu gibi durumlarda da istenecek belgeler değişecektir.

Aracın ruhsatındaki adres ve plaka numarasının il kodunun değiştirilmesi sırasında gerekli olan belgeler:

1. Tescil ve trafik belgesi
2. İlişik kesme belgesi,
3. Araç plakası,
4. Nüfus cizdanı fotokopisi,
5. İşlemleri bir başkası takip edecekse, vekalet,
6. Şehirlerarası trafik soruşturma yazışmalarına gelen cevap,
7. Vergi no

Her ne kadar otomobiller lüks ihtiyaçlar arasına girse de sıklıkla araç değişimi yapabiliyor, eski aracımızı elden çıkarmak isteyebiliyoruz. İşte tam bu durumda araç sigortalarının önemi çok daha iyi anlaşılıyor. Sigortası yaptırılmamış bir aracın satımı çok daha uzun süreleri bulabiliyor veya pazarlık şansınız düşebiliyor.

Siz de hem bütçenizi hem de trafikteki diğer sürücüleri güvence altına almak için trafik sigortanızı yaptırın, yolculuk güvenliğini riske atmayın. En uygun trafik sigortası fiyatları için Sigortam.net‘e gelerek poliçe sorgulaması yapın.Dilerseniz de 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL