İkinci El Araç Trendleri

Vergilere, kredi kısıtlamalarına ve artan akaryakıt fiyatlarına rağmen 2014 yılı 2.el araç satışlarına olumsuz etkide bulunmadı. 2.el araç piyasası oldukça hareketli bir sene geçirdi. Online 2.el araç satışı yapan Tasit.com’da 2014 yılında tam 920 bin araç ilanı yayına girdi. Bu ilanların %61 aracını satmak isteyen kişiler verirken; %26’sı galeriler aracılığıyla verildi. Siz de aracınızı elden çıkarmak isteyenlerdeniz; “İkinci El Araba Satarken Dikkat!” yazımızdaki önerilerimizi dikkate alabilirsiniz.

Türkiye’de bir ilk olan ve ikinci el araç satışlarını sayısal verilerle ortaya koyan, hangi ilde hangi markanın daha fazla tercih edildiğini gösteren araştırmalara göre; en çok tercih edilen markalar sırasıyla Renault, Tofaş ve Opel oldu. 2.el Volkswagen’in 1.sırada yer aldığı şehirler ise Gaziantep ve Van oldu. Aracınızın markasına uygun sigorta için Araç Sigorta Sorgulama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

En çok aranan markalar ise Tofaş, HyundaiRenault,OpelPeugeot olurken, Peugeot’yu Volkswagen, Toyota, Honda takip etti. Fiat ve Ford ise sıralamanın en sonunda yer aldılar.

En çok Megane, Şahin ve Focus Aradık

En çok aranan ve ikinci eli en çok satışa sunulan model “ Renault Megane” oldu. 2014’te Megane’dan sonra en çok aranan modeller Tofaş Şahin, Ford Focus, Hyundai Accent ve Fiat Linea idi. Megane’dan sonra en çok satışa sunulan modeller ise Opel Astra, Ford Focus, Tofaş Şahin ve Tofaş Doğan oldular.

Otomobillerimiz Yaşlı, Nüfusumuz Genç

2014 yılında en çok tercih edilen 2.el araçlarda en fazla ilgiyi %32’lik bir oranla 5 yaş ve altındaki modeller görürken; 5 yaşa kadar araçları %21’lik bir oranla 5 ile 10 yaş arası modeller izledi.Türkiye ile Avrupa otomobil pazarı arasında bir karşılaştırma yapıldığında; Türkiye’deki ikinci el araçlardaki yaş ortalamasının Avrupa’daki ortalamalara göre çok daha yüksek olduğunu söyleyen Tasit.com Genel Müdür Yardımcısı Veysel Aksak şu açıklamada bulundu: “2014 yılında ikinci elde satışa sunulan araçların yarısından fazlası 10 yaş ve altı oldu fakat daha eski model araçlar da yüzde 44’lük bir paya sahip. Nüfusumuz genç fakat otomobillerimiz yaşlı.”

Akaryakıtta “LPG”, Şanzımanda “Düz Vites” Kasa Tipinde “Sedan”

İkinci el araçlarda en popüler araç kasa tipi ise %48 ile sedan kasalar oldu. Sedan modelleri %31 ile hatchback kasalar takip etti. 2.el araçlardaki renk tercihlerine bakıldığında ise renk tercihlerinde %25 oranla beyaz ilk sırada yer alırken; beyaz rengi % 17 ile gümüş gri, % 14 ile siyah takip etti. İkinci el otomobillerin % 39,5’i LPG’li iken, benzinli araçları tercih edenlerin oranı % 28,1 oldu. Satışa sunulan ikinci el otomobillerin % 75’i düz vitesken sadece % 14’ü otomatik vites oldu.

Hem güvenli yolculuklar da hem de araç değerinin korunmasında kasko sigortasının önemi büyüktür, bu yüzden aracınızın kaskosunu geciktirmemeye özen göstermelisiniz.

Kaskonuza hem hızla hem de en uygun kasko fiyatlarıyla sahip olmak için ise Sigortam.net’e gelebilir, dilerseniz de 7/24 hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Zurich Sigorta Kasko – Benim Arabam

Zurich Sigorta...Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar

1 Nisan 2013 itibarıyle Kasko Genel ve Özel...Şartları’nda birtakım değişiklikler olmuştur. Hasar durumunda sorun yaşamamanız için aşağıdakileri mutlaka...okuyun.

1-Eski Genel Şartlarda Olup Yeni Genel Şartlarda Bulunmayan Teminat ve...Uygulamalar

A)Araç Bedeli

Rayiç değer belirleme yöntemi değişeceğinden, poliçe...üzerine araç bedeli yazılmayacak. Bunun yerine aracın rayiç bedelinin nasıl belirleneceği...yazılacak.

B) Eksik/Aşkın Sigorta

Araç bedeli artık poliçeye yazılmayacağı için...eksik/aşkın sigorta uygulaması da sona eriyor. Uygulama yalnızca aksesuarlar için devam...edecek.

C) Enflasyondan Korunma Klozu

Araç bedeli poliçeye yazılmayacağı için...enflasyonun aracın değerini etkilemesini engellemek amacıyla konulan enflasyondan korunma klozu da artık poliçelerde yer almayacak....Aracın değeri zaten rayiç değer ile belirleneceğinden değer kaybı oluşmayacak.

2-Yeni Genel Şartlarda Olup...Bu Üründe Olmayan Teminatlar

Aşağıdaki teminatlar kasko genel şartlarında standart olarak bulunup,...bu üründe seçmeli veya şartlı olarak bulunmaktadır.
-Kullanım ve gelir kaybı
-Hasarsızlık...indirimi koruma
-Yurtdışı (Seçimli)
-0 km araçlarda yenisi ile değiştirme...(Şartlı)

3-Ek Teminatlar

Yeni Kasko Sistemi’nde Ek Teminatlar Genişletilmiş Kasko ve...Tam Kasko ürünleri içerisinde bulunacaktır. Bu üründe bulunan ek teminatlar:
-3. kişilerce kötü...niyet ve muziplikle yapılan hareketler,
-Yasal olarak taşınmasına izin verilen yanıcı, parlayıcı maddeler,...(Seçimli)
-Araç anahtarının ele geçirilmesi sonucu çalınma,
-Kemirgen ve hayvanların verdiği...zararlar*
*Kemirgen ve diğer hayvanlar tarafından verilecek zararlar teminat...kapsamındadır.

4-Ürüne Özel Uygulamalar

A) Yedek Parça...Uygulaması

Hasar gören parçanın onarım imkanı yok ise sigortacı tarafından orijinal...parça tedarik edilir. Hasarlanan parça orijinal değilse aynı özellikleri taşıyan parça ile değiştirilme yoluna...gidilir.

B) Cam Hasar Uygulaması

Anlaşmalı olmayan cam servislerine gidilmesi durumunda...hasar bedelinin % 20 lik kısmı ( 150 TL den az olmamak kaydı ile) sigortalı tarafından...karşılanacaktır.

C) Servis Uygulaması

Onarım sigortacının anlaşmalı olduğu...serviste veya sigortalının tercih edeceği serviste yapılabilir. Anlaşmasız servislerde Sigortacıdan izin...alınmaksızın yapılan onarımlar ödenmez.

D) Rayiç Değer Belirleme...Uygulaması

Sigorta konusu marka model aracın satıldığı 3 yetkili satıcıdan fiyat alınır....Aynı zamanda araç satış ilanlarının yer aldığı en popüler ve en çok giriş yapılan 3 internet sitesinde yer alan...ortalama fiyatlar tespit edilerek hepsinin ortalaması alınır. Bu tutar hiçbir halde TSB listesinde belirlenen...tutarın üzerinde olamaz.
Bu sayfada paylaşılan detaylar...tamamen bilgi amaçlıdır. Sigorta şirketleri ürün ve teminatlarda değişiklik yapabilirler. Bu...nedenle, satın aldığınız poliçe ile beraber gelen belgede yer alan genel ve özel şartları mutlaka okumanızı...hatırlatırız. İtiraz durumunda en kısa zamanda 444 24 00 Sigorta Destek Hattı veya sigorta danışmanınız ile iletişime...geçmelisiniz.

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL