444 24 00
7/24 Yanınızdayız

İkinci El Araç Trendleri

14 Ocak 2015

Vergilere, kredi kısıtlamalarına ve artan akaryakıt fiyatlarına rağmen 2014 yılı 2.el araç satışlarına olumsuz etkide bulunmadı. 2.el araç piyasası oldukça hareketli bir sene geçirdi. Online 2.el araç satışı yapan Tasit.com’da 2014 yılında tam 920 bin araç ilanı yayına girdi. Bu ilanların %61 aracını satmak isteyen kişiler verirken; %26’sı galeriler aracılığıyla verildi. Siz de aracınızı elden çıkarmak isteyenlerdeniz; "İkinci El Araba Satarken Dikkat!" yazımızdaki önerilerimizi dikkate alabilirsiniz.

Türkiye’de bir ilk olan ve ikinci el araç satışlarını sayısal verilerle ortaya koyan,  hangi ilde hangi markanın daha fazla tercih edildiğini gösteren araştırmalara göre; en çok tercih edilen markalar sırasıyla Renault, Tofaş ve Opel oldu.  2.el Volkswagen’in 1.sırada yer aldığı şehirler ise Gaziantep ve Van oldu. Aracınızın markasına uygun sigorta için Araç Sigorta Sorgulama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

En çok aranan markalar ise Tofaş, HyundaiRenault, OpelPeugeot olurken, Peugeot’yu Volkswagen, Toyota, Honda takip etti. Fiat ve Ford ise sıralamanın en sonunda yer aldılar.

En çok Megane, Şahin ve Focus Aradık

En çok aranan ve ikinci eli en çok satışa sunulan model “ Renault Megane” oldu. 2014’te Megane’dan sonra en çok aranan modeller Tofaş Şahin, Ford Focus, Hyundai Accent ve Fiat Linea idi.  Megane’dan sonra en çok satışa sunulan modeller ise Opel Astra, Ford Focus, Tofaş Şahin ve Tofaş Doğan oldular.

Otomobillerimiz Yaşlı, Nüfusumuz Genç

2014 yılında en çok tercih edilen 2.el araçlarda en fazla ilgiyi %32’lik bir oranla 5 yaş ve altındaki modeller görürken; 5 yaşa kadar araçları %21’lik bir oranla 5 ile 10 yaş arası modeller izledi.Türkiye ile Avrupa otomobil pazarı arasında bir karşılaştırma yapıldığında; Türkiye’deki ikinci el araçlardaki yaş ortalamasının Avrupa’daki ortalamalara göre çok daha yüksek olduğunu söyleyen Tasit.com Genel Müdür Yardımcısı Veysel Aksak şu açıklamada bulundu:  “2014 yılında ikinci elde satışa sunulan araçların yarısından fazlası 10 yaş ve altı oldu fakat daha eski model araçlar da yüzde 44’lük bir paya sahip. Nüfusumuz genç fakat otomobillerimiz yaşlı.”

Akaryakıtta “LPG”, Şanzımanda “Düz Vites” Kasa Tipinde “Sedan” 

İkinci el araçlarda en popüler araç kasa tipi ise %48 ile sedan kasalar oldu. Sedan modelleri %31 ile hatchback kasalar takip etti. 2.el araçlardaki renk tercihlerine bakıldığında ise renk tercihlerinde %25 oranla beyaz ilk sırada yer alırken; beyaz rengi % 17 ile gümüş gri, % 14 ile siyah takip etti.  İkinci el otomobillerin % 39,5’i LPG’li iken, benzinli araçları tercih edenlerin oranı % 28,1 oldu. Satışa sunulan ikinci el otomobillerin % 75’i düz vitesken sadece % 14’ü otomatik vites oldu.

Hem güvenli yolculuklar da hem de araç değerinin korunmasında kasko sigortasının önemi büyüktür, bu yüzden aracınızın kaskosunu geciktirmemeye özen göstermelisiniz.

Kaskonuza hem hızla hem de en uygun kasko fiyatlarıyla sahip olmak için ise Sigortam.net'e gelebilir, dilerseniz de 7/24 hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayabilirsiniz.


Okumaya Devam Edin

İkinci El Otomobilde Hasar Kontrolü

08 Haziran 2010 Salı

Sigorta Bilgi Merkezinin uzun bir süredir üzerinde çalıştığı ve yine Türkiye'de bir ilki temsil edecek olan SMS Projesi tamamlanmış ve devreye alınmıştır.

İkinci El Oto Almanın İncelikleri

17 Şubat 2012 Cuma
İkinci el bir otomobil almaya karar verdiniz. Alım öncesinde ve sırasında hangi konulara dikkat etmelisiniz, nelere öncelik vermelisiniz hatırlamak için yazımızı okuyun.

İkinci El Araba Alırken Dikkat!

20 Şubat 2014 Perşembe

Kullanılmış bir aracı alırken ince eleyip sık dokumak gerekir. Seçimlerinizde yardımcı olacak maddeleri sizin için sıraladık.