İkinci El Araçlarda Kilo Metre Düşürme Riskine Son!

Otomobil almaya karar vermek, derinlemesine bir araştırmayı ve analizi gerektirir. Kimileri aracın sağladığı konforu, kimileri ise bütçesine uygun olanı baz alır. Ancak son yıllarda artan araç vergileri ve benzin fiyatları, otomobil almak isteyenleri ikinci el araçlara yönlendirdi.

Uygun fiyatlarına rağmen ikinci el araç alımları da pek çok soru işaretine neden olabiliyor; aracın bir kaza geçirip geçirmediği, aksamlarında bir eksiklik olup olmadığı ve en önemlisi KM’sinin düşürülüp düşürülmediği. 

İkinci el araç almayı düşünenlerin kafasındaki soru işaretlerini giderecek, dolayısıyla 2.el araç pazarını canlandıracak yeni bir uygulama geliyor.

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu'nca (MASFED) hazırlanan, "İkinci El Taşıt Ticareti Hakkında Kanun Tasarısı" ile her yıl vergi kaybına neden olan ikinci el araçlarda tacirler, sattıkları ikinci el araçlar için 1 yıl garanti vermek zorunda kalacaklar. Tasarıyla birlikte 60 bin oto galerisi kayıt altına alınarak yetki belgesi bulunmayanlar; araç alım ve satımı yapamayacak, çalışma ruhsatı iptal edilecek.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

2.El Araç Satışı Yapan Firmalarda Bulunması Gereken Özellikler

Yeni tasarının gelmesiyle birlikte oto galericiliği ifadesi yerine motorlu araç alım ve satıcıları kavramı gelecek. Tasarıya göre araç alım ve satıcılarında bulunması gereken özellikler şöyle:

 • İflas etmemiş, iflas etmişse bile itibarını yeniden kazanmış olmak.
   
 • Taksirli suçlar hariç olmak üzere ağır hapis veya iki yıldan fazla hapis cezasıyla cezalandırılmamış olmak. 
   
 • Kişiler affa uğramış olsa bile şu suçları işlememiş olmalı: Zimmet, rüşvet, dolandırıcılık, evrakta sahtecilik, inancı kötüye kullanma, hileli iflas, görevi kötüye kullanma, ihaleye fesat karıştırma, kara para aklama, terör, vergi kaçakçılığı, vergi kaçakçılığına teşebbüs gibi suçlarından hüküm giymemiş olmak.
   
 • Ticaret ve sanat icrasından hükmen yasaklanmamış olmak.
   
 • Ticari kazanç dolayısıyla gelir veya Kurumlar Vergisi mükellefi olmak.

Tasarının getirdiği en büyük yenilik ise KM düşürmelerinin önüne geçilmesini sağlaması.İkinci el araçlara 1 yıl garanti sunan uygulama ile tüketiciler, satın aldıkları ikinci el aracın KM ile oynandığı ya da düşürülmüş olabileceği gibi kaygıları artık taşımayacak.

Alacağınız aracınızın sıfır mı, ikinci el mi olacağı konusunda soru işaretli yaşıyorsanız; "Sıfır mı, İkinci El mi? 5 Basit İpucu ile Karar Verin!" başlıklı yazımızdan fikir edinebilirsiniz. 

İkinci el veya sıfır bütün araçların geniş bir güvence ile korunması için kasko sigortasına ihtiyaç vardır. Araç kaskonuzda fark yaratmak, en uygun kasko fiyatlarına ulaşmak için Sigortam.net'e gelebilir, dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımız'dan kaskonuza dair merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL