İkinci El Oto Alacaklar Yaşadı!

İkinci el oto satın almak sıfır bir araç almaktan daha uygun görülse de yanlış tercih edilen, detaylı olarak araştırılmadan satın alınan araçlar sonrasında daha büyük masraflarla karşılaşmanıza yol açabiliyor. İkinci el oto almadan önce “İkinci El Oto Alımında 5 Püf Noktaya Dikkat!” yazımızı okumanızı öneririz.

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED)’nun hazırladığı “İkinci El Taşıt Ticareti Hakkında Kanun Tasarısı” ile ikinci el araç alacaklar için büyük kolaylık sağlıyor. AK Parti, CHP ve MHP’nin Meclis gruplarına sunulan tasarının amacı Türkiye’deki 60 bin oto galericisini takip etmek. Galeri sahipleri yetki belgesini ibraz etmek durumunda kalacak. Belgesi olmayan işletmelerin ruhsatı ise belediyeler tarafından iptal edilecek.

1 Yıl Motor ve Kaporta Garantisi Verilecek

İkinci el sektöründeki tacirlerden dolayı yıllık 2 milyar TL vergi kaybı belirlenirken daha fazla kaybı önlemek adına tacirlerden satışını yaptıkları ikinci el araçlar için müşterilerine 1 yıl motor ve kaporta garantisi vermesi kuralı getirilecek.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

İkinci El Sektörüne Belli Standartlar Getirilecek

Tasarının yürürlüğe girmesi ile birlikte ikinci el sektörüne bazı standartlar da getirilecek. Bu kapsamda “Oto galericiliği” yerine “Motorlu araç alım ve satıcıları” ibaresi konulacak.

Tasarıya göre ikinci el araç alım-satımı yapan tacirlerin özellikleri de şu şekilde olmalıdır:

  • Şirketin iflas etmemesi gerekir. Eğer iflas yaşanmışsa tekrar toparlanarak itibarını yeniden kazanmış olması önemlidir.
  • Şirketin taksirli suçların dışında ağır ya da 2 yılın üzerinde hapis cezası almamış olmaması gerekir. Sonradan aftan yararlanmış ya da tecil etmiş olsa da zimmet, rüşvet, dolandırıcılık, evrakta sahtecilik, kara para aklama, terör, vergi kaçakçılığı, vergi kaçakçılığına teşebbüs etmek vs. önemli suçlar almamış olması gerekir.
  • Ticaret ve sanat icrasından hükmen yasaklanmamış olması önemlidir.
  • Ticari kazanç amacı ile gelir ya da Kurumlar Vergisi mükellefi olmalıdır.

Aracın Km’sinin Düşük Gösterilme Riski Kalkacak

Tasarının ikinci el otomobil alacaklar için getirdiği diğer bir önemli konu ise, km düşürmelerinin önüne geçmesidir. 1 yıl garanti kapsamında bu husus da bulunmaktadır. Dolayısı ile alıcılar ikinci el aracın km’si ile oynandığı ya da düşürüldüğü gibi sıkıntıları düşünmek zorunda kalmayacak.

İkinci el oto alırken bütçenize uygunluğu açısından da özen gösterdiğiniz gibi olası riskler sonucu çıkabilecek masrafları cebinizden ödememek için kasko sigortası yaptırmayı unutmayın. En uygun kasko fiyatları için Sigortam.net’in araç kasko sorgulama sayfasından kasko hesaplama işlemini online olarak gerçekleştirmeniz ya da 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı 7/24 aramanız yeterlidir.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL