İkinci El Oto Alımında 5 Püf Noktaya Dikkat!

Herkesi hayalinde bir araba vardır. Hayalindeki arabaya kavuşmak için maddi olanaklar oldukça önemlidir. Kimi insanlar maddi birikimler yaparak ya da kredi yardımı alarak istediği arabayı almaya çalışır.

Kimisi sıfır arabayı tercih ederken kimisi daha uygun olması için ikinci el arabayı tercih eder. İkinci el araç satın almak her zaman sıfır araçlara göre daha zahmetlidir. Çünkü daha önce kullanılmıştır ve performansı, beklenen ihtiyaçları karşılayıp karşılamadığı, sağlamlığı vs. dikkatli şekilde araştırılmalıdır. Sadece dış görünüşe bakarak ya da moda olan arabaya yönelmek sorunlar yaşamanıza neden olur. İkinci el oto alımında dikkat edilmesi gereken noktaları sizin için paylaştık.

Aracın Çalıntı Olmadığından Emin Olun

İkinci el oto pazarı oldukça geniştir. Trafiğe kaydı olmayan çalıntı araçlarla da karşılaşma ihtimali vardır. Bu noktada inceleme yapılması şarttır ki bu işlem çok kolaydır. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün web sitesinden bu bilgiyi online olarak öğrenmek mümkündür.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Araç Hakkında Bilgi Edinin

Alacağınız aracın daha önce kazaya karışıp karışmadığı, hasar durumu vs. bilgileri öğrenmeniz sonradan sıkıntı yaşamamanız için oldukça önemlidir. Bu verilere Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin internet sitesinden kolayca ulaşabilirsiniz. Konuyla ilgili "İkinci El Otomobil Hasar Kaydı Sorgulama" yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

Bütçenizi Hazırlayın

Alacağınız araç modeline karar vermediyseniz araç alma isteğinizdeki asıl sebebe, ihtiyaçlarınıza, beklediğiniz performansa ve bütçenize en uygun arabayı seçmek için mutlaka farklı modeller arasında karşılaştırma yapmalısınız. Aracın sadece fiyatına odaklanmamalı bakım, onarım, vergi, sigortası gibi giderlerin de olabileceğiniz hesap ederek bu fiyata göre bütçenizi ayarlamanız gerekir.

Aracı Dikkatlice Kontrol Edin

Almak istediğiniz araca bakmaya gündüz ve yağmursuz bir havada gitmelisiniz. Bu sayede küçük hasarları daha kolay farkedersiniz. Küçük çizikler ve delinmeler varsa bunları önemseyin. Bu izler aracın daha büyük darbe aldığının belirtisi olabilir. Mutlaka yağ çubuğu ile yağını kontrol edin ve yağ sızıntılarının olup olmadığına bakın. Araç lastiklerinin ne durumda olduğunu kontrol edin. Ön ve arka tekerleklerin aynı hizada olduğundan emin olun. Konuyla ilgili "Almak İstediğiniz İkinci El Aracın Hasarlı Olduğunu Nasıl Anlarsınız?" yazımızdan da destek alabilirsiniz.

Test Sürüşünü İhmal Etmeyin

Aracı mutlaka kullanın. Düşük ve yüksek hızda çıkardığı sesleri, dengeli bir şekilde ilerleyip ilerlemediği, yola tutunuşu vs. dikkat edilmesi gereken önemli noktalardır.

Aracın Mekanik Kontrollerini de Yaptırın

Aracın sizin kontrolleriniz dışında uzman kişiler tarafından kontrol edilmesi gerekir. Mekanik parçalar, donanımlar, çalışma sistemleri iyice takipm edilmelidir. Dolayısıyla iyi bir araç servisine giderek aracın detaylı bir kontrolden geçirilmesi gerekir.

Aracınızın yaşayacağı olası hasarların masraflarını cebinizden karşılamamak için kasko sigortası yaptırmanız oldukça önemlidir. Bu sayede masrafların büyük bir kısmı kasko güvencesinde olacaktır. En uygun kasko fiyatları için Sigortam.net’ten sadece 3 dakikada online kasko teklifi almanız yeterli. Dilerseniz 444 24 00 numaralı sigorta Destek Hattımızı da arayarak 7/24 sigorta yaptırmanız mümkün.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL