İkinci El Oto Alımında 5 Püf Noktaya Dikkat!

Herkesi hayalinde bir araba vardır. Hayalindeki arabaya kavuşmak için maddi olanaklar oldukça önemlidir. Kimi insanlar maddi birikimler yaparak ya da kredi yardımı alarak istediği arabayı almaya çalışır.

Kimisi sıfır arabayı tercih ederken kimisi daha uygun olması için ikinci el arabayı tercih eder. İkinci el araç satın almak her zaman sıfır araçlara göre daha zahmetlidir. Çünkü daha önce kullanılmıştır ve performansı, beklenen ihtiyaçları karşılayıp karşılamadığı, sağlamlığı vs. dikkatli şekilde araştırılmalıdır. Sadece dış görünüşe bakarak ya da moda olan arabaya yönelmek sorunlar yaşamanıza neden olur. İkinci el oto alımında dikkat edilmesi gereken noktaları sizin için paylaştık.

Aracın Çalıntı Olmadığından Emin Olun

İkinci el oto pazarı oldukça geniştir. Trafiğe kaydı olmayan çalıntı araçlarla da karşılaşma ihtimali vardır. Bu noktada inceleme yapılması şarttır ki bu işlem çok kolaydır. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün web sitesinden bu bilgiyi online olarak öğrenmek mümkündür.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Araç Hakkında Bilgi Edinin

Alacağınız aracın daha önce kazaya karışıp karışmadığı, hasar durumu vs. bilgileri öğrenmeniz sonradan sıkıntı yaşamamanız için oldukça önemlidir. Bu verilere Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin internet sitesinden kolayca ulaşabilirsiniz. Konuyla ilgili "İkinci El Otomobil Hasar Kaydı Sorgulama" yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

Bütçenizi Hazırlayın

Alacağınız araç modeline karar vermediyseniz araç alma isteğinizdeki asıl sebebe, ihtiyaçlarınıza, beklediğiniz performansa ve bütçenize en uygun arabayı seçmek için mutlaka farklı modeller arasında karşılaştırma yapmalısınız. Aracın sadece fiyatına odaklanmamalı bakım, onarım, vergi, sigortası gibi giderlerin de olabileceğiniz hesap ederek bu fiyata göre bütçenizi ayarlamanız gerekir.

Aracı Dikkatlice Kontrol Edin

Almak istediğiniz araca bakmaya gündüz ve yağmursuz bir havada gitmelisiniz. Bu sayede küçük hasarları daha kolay farkedersiniz. Küçük çizikler ve delinmeler varsa bunları önemseyin. Bu izler aracın daha büyük darbe aldığının belirtisi olabilir. Mutlaka yağ çubuğu ile yağını kontrol edin ve yağ sızıntılarının olup olmadığına bakın. Araç lastiklerinin ne durumda olduğunu kontrol edin. Ön ve arka tekerleklerin aynı hizada olduğundan emin olun. Konuyla ilgili "Almak İstediğiniz İkinci El Aracın Hasarlı Olduğunu Nasıl Anlarsınız?" yazımızdan da destek alabilirsiniz.

Test Sürüşünü İhmal Etmeyin

Aracı mutlaka kullanın. Düşük ve yüksek hızda çıkardığı sesleri, dengeli bir şekilde ilerleyip ilerlemediği, yola tutunuşu vs. dikkat edilmesi gereken önemli noktalardır.

Aracın Mekanik Kontrollerini de Yaptırın

Aracın sizin kontrolleriniz dışında uzman kişiler tarafından kontrol edilmesi gerekir. Mekanik parçalar, donanımlar, çalışma sistemleri iyice takipm edilmelidir. Dolayısıyla iyi bir araç servisine giderek aracın detaylı bir kontrolden geçirilmesi gerekir.

Aracınızın yaşayacağı olası hasarların masraflarını cebinizden karşılamamak için kasko sigortası yaptırmanız oldukça önemlidir. Bu sayede masrafların büyük bir kısmı kasko güvencesinde olacaktır. En uygun kasko fiyatları için Sigortam.net’ten sadece 3 dakikada online kasko teklifi almanız yeterli. Dilerseniz 444 24 00 numaralı sigorta Destek Hattımızı da arayarak 7/24 sigorta yaptırmanız mümkün.

Benzer İçerikler

Kasko Fiyatları Yeni Kasko Sistemi Sonrası Arttı mı?
Yeni kasko yasası yürürlüğe girmeden kısa bir...süre önce yayınlanan haberler, kamuoyunda yeni kasko sistemi ile beraber kasko fiyatlarında fahiş artışlar meydana geleceği...yönünde bir algı oluşturmuştu.
Anadolu Sigorta Kasko – Kasko
 
Anadolu Sigorta Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar
 
1 Nisan...2013 itibarıyle Kasko Genel ve Özel Şartları’nda birtakım değişiklikler olmuştur. Hasar durumunda sorun yaşamamanız...için aşağıdakileri mutlaka okuyun.
 

1-Eski Genel Şartlarda Olup Yeni Genel Şartlarda Bulunmayan...Teminat ve Uygulamalar

 

A)Araç Bedeli

 
Rayiç değer belirleme...yöntemi değişeceğinden, poliçe üzerine araç bedeli yazılmayacak. Bunun yerine aracın...rayiç bedelinin nasıl belirleneceği yazılacak.
 

B) Eksik/Aşkın...Sigorta

 
Araç bedeli artık poliçeye yazılmayacağı için eksik/aşkın sigorta...uygulaması da sona eriyor. Uygulama yalnızca aksesuarlar için devam edecek.
 

C)...Enflasyondan Korunma Klozu

 
Araç bedeli poliçeye yazılmayacağı için enflasyonun aracın...değerini etkilemesini engellemek amacıyla konulan enflasyondan korunma klozu da artık poliçelerde yer almayacak. Aracın değeri...zaten rayiç değer ile belirleneceğinden değer kaybı oluşmayacak.
 

2-Yeni Genel Şartlarda Olup Bu...Üründe Olmayan Teminatlar

 
Aşağıdaki teminatlar kasko genel şartlarında standart olarak bulunup,...bu üründe seçmeli veya şartlı olarak bulunmaktadır.
-Kullanım ve gelir kaybı...(Seçimli)
 
-Yurtdışı (Seçimli)
 
-0 km araçlarda yenisi...ile değiştirme (Şartlı)
 

3- Ek Teminatlar

 
Yeni Kasko Sistemi’nde Ek...Teminatlar Genişletilmiş Kasko ve Tam Kasko ürünleri içerisinde bulunacaktır. Bu üründe bulunan ek...teminatlar:
 
-3. kişilerce kötü niyet ve muziplikle yapılan...hareketler
 
-Yasal olarak taşınmasına izin verilen yanıcı, parlayıcı maddeler,...(Seçimli)
 
-Araç anahtarının ele geçirilmesi sonucu...çalınma,
 
-Kemirgen ve hayvanların verdiği zararlar*
 
*Kemirgen ve...diğer hayvanların aracın motor, elektrik ve mekanik aksamına, sıkışma, kemirme vb. yollarla vereceği zararlar teminat...kapsamındadır. Evcil hayvanların araç içerisine vereceği zararlar ile kuşların doğrudan veya dolaylı olarak...araç boya ve kaportasına vereceği zararlar teminat kapsamı...dışındadır.
 

4-Ürüne Özel Uygulamalar

 

A) Yedek...Parça Uygulaması 

 
Hasar gören parçanın onarım imkanı yok ise sigortacı...tarafından orijinal parça tedarik edilir. Hasarlanan parça orijinal değilse aynı özellikleri...taşıyan parça ile değiştirilme yoluna gidilir. Sigortacıdan izin alınmaksızın yapılan değişimler...ödenmez.
 

B) Cam Hasar Uygulaması 

 
Anlaşmalı cam...servislerinin haricinde gerçekleştirilen cam değişimlerinde %25 muafiyet...uygulanır.
 

C) Servis Uygulaması 

 
Onarım sigortacının...anlaşmalı olduğu servisteveyasigortalının tercih edeceği serviste yapılabilir....Anlaşmasız servislerde
 
Sigortacıdan izin alınmaksızın yapılan onarımlar...ödenmez.
 

D) Rayiç Değer Belirleme...Uygulaması 

 
Emsal veya muadil araca sahip yetkili/yetkisiz satıcılar ve galeriler ile internet...sitelerinden en az 3 adet fiyatın ortalaması... alınır.
 
 
 
 
Bu sayfada paylaşılan detaylar...tamamen bilgi amaçlıdır. Sigorta şirketleri ürün ve teminatlarda değişiklik...yapabilirler. Bu nedenle, satın aldığınız poliçe ile beraber gelen belgede yer alan genel ve özel şartları...mutlaka okumanızı hatırlatırız. İtiraz durumunda en kısa zamanda 444 24 00 Sigorta Destek Hattı veya sigorta...danışmanınız ile iletişime geçmelisiniz.

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL