İkinci El Oto Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 4 Önemli Durum

İkinci el oto satın almak oldukça zor bir iştir. Sıfır araçlar fabrika çıkışlı olduğu ve kullanılmadığından kafanız rahat olur. Fakat bütçeniz sahibinden oto almaya yetiyorsa kullanılmış da olsa iyi bir inceleme yaparak satın alımı gerçekleştirmeniz gerekir. Bu inceleme sadece dış görünümden ibaret olmamalıdır.

Eğer iyi araştırılmadan ve gerekli kontroller yapılmadan bir araç alırsanız ileride daha büyük sıkıntılarla karşılaşabilir, maddi ve manevi üzüntüler yaşayabilirsiniz. İkinci el oto alırken dikkat etmeniz gereken durumları daha rahat bir süreç geçirmeniz için derledik. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Aracın Motorunu Kontrol Edin!

Aracın motorunda arıza olup olmaması oldukça önemlidir. Aracı çalıştırdığınızda motorun çıkardığı sesleri dinleyin. Normal ses çıkıyorsa, ikinci olarak motorun titreyip titremediğine dikkat edin. Sonrasında motor bloğuna dikkat edin; herhangi bir yağ sızıntısı olup olmadığına bakın. Motor bloğunun vidalarını da gözden geçirin, böylece açılıp açılmadığını anlayabilirsiniz.

Egzoz Dumanına Dikkat Edin!

Egzozda bir arıza olup olmadığını anlamanız mümkün. Temiz ve beyaz bir peçeteyi egzoza tutun. Egzoz dumanının gri-beyaz renkli çıkması gerekir, ayrıca peçetede yağ lekelerinin olması sorun olduğunu gösterir. Eğer egzoz dumanı mavi renkliyse yağ yakma söz konusudur.

Balata ve Şanzıman Sistemini İnceleyin!

Araç balatalarında sorun olup olmadığını anlamak için el frenini çektikten sonra 3. viteste kalkmaya çalışın. Eğer araç stop ediyorsa balataların sağlam olduğunu anlayabilirsiniz. Aracın vites geçişlerine de dikkat edin. Tüm vitesleri deneyerek aracı kullanırken çıkan sesleri de dinleyerek, anormal bir ses olup olmadığına bakın.

Aracın Kilometresini Anlamaya Çalışın!

Aracın kilometresini anlamak zordur. Aracını satan kişiler düşük olduğunu söyleyebilmektedir. Aracın kilometresini anlamak için koltuklarda bacakların geldiği kısmın bacakları tutup tutmadığına bakın. Kilometresi fazla olan bir aracın bu kısımları iner. Ayrıca vites topuzuna, direksiyon simidine ve pedalların durumuna da bakarak anlamaya çalışabilirsiniz. Gelecek yeni bir uygulama ile km’de oynama riskinden kurtulunacak. Çünkü satılan araçlar için 1 yıl garanti verilecek. Konu ile ilgili detaylı bilgiyi “İkinci El Araçlarda Kilo Metre Düşürme Riskine Son!” yazımızdan alabilirsiniz.

Maddi ve manevi birçok emekle satın aldığınız aracınızı korumak ve masraflarınızı azaltmak amacı ile kasko sigortası yaptırmaya önem verin. En uygun araba kasko fiyatlarına Sigortam.net’ten araç kasko hesaplaması ile ulaşın, isterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayarak 7/24 telefonda sigorta satın alın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL