Islak Zeminde Güvenli Sürüş Önerileri

Otomobil güvenliğini riske atan pek çok etken var; ihlal edilen trafik kuralları, yapılmayan araç bakımları, yetersiz araç aksamları… 

Yapılan araştırmalar, çoğunlukla trafik kazalarında sürücünün etkisi olduğunu gösterse de çevresel faktörlerin trafik güvenliğine olumsuz etkisi yadsınamaz. Bu çevresel faktörler arasında yağmur ve kar önemli bir yerde bulunuyor. Yağışların artış gösterdiği kış mevsiminde yerlerin ıslanması, dolayısıyla kayganlaşması ile birlikte kontrolü sağlamak zorlaşıyor.

Bir çok sürücünün ıslak zeminde problem yaşamasının 2 sebebi var;

Lastiklerin yol tutuşunun ne kadar iyi olduğunun bilinmemesi,

Fren kontrolünü sağlamakta güçlük yaşanması. Fren kontrolünü sağlamakta güçlük çekiyorsanız; ”Otomobil Freni Patladığında Yapılacaklar” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Islak zeminde kontrol sağlamak, biraz bilgi ve dikkat gerektiriyor. Islak zeminde de güvenli sürüş tekniklerimizle eksik bilgilerinizi tamamlayabilirsiniz!

  • Hava şartlarının kötü olduğu, araç kontrolünün zorlaştığı dönemlerde güvenli sürüş için yapılması gereken ilk şey yavaşlamaktır. Böylece araç lastikleri yere daha kolay temas eder. Güvenli sürüş teknikleriyle ilgili detaylı bilgiyi; ”Trafikte Güvenli Sürüş için 8 Teknik!” başlıklı yazımızdan elde edebilirsiniz.
  • Yolculuğun her anında diğer araçlarla aranızda mesafe olması gerekir. Bu ayrıntıya zemin ıslaklığının arttığı kış mevsiminde daha fazla dikkat etmeli, freni ve debriyajı daha nazik kullanmalısınız.
  • Yağan kar veya çiseleyen yağmur, görüş alanını zorlaştıracaktır. Bu yüzden sileceklerinizi ve araç aydınlatma cihazlarını yolculuk öncesi kontrol etmelisiniz. Kontrolünüze rağmen görüş açısında problem yaşıyorsanız, aracınızı kenara çekip bekleyebilirsiniz.
  • Islaklıkla beraber yoldaki çamur ve su birleşerek kayganlık artacaktır. Her ihtimali göz önüne alarak dikkatli hareket etmelisiniz. Araç kaymalarında yapabilecekleriniz için; Araç kaymasını önlemenin yollarını verdiğimiz yazımıza bakabilirsiniz.
  • Islak zeminde acele ederek sollamalar yapmak, onarılmaz sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle sollamalardan mümkün olduğunca kaçınmalısınız.
  • Islak zeminde yol güvenliğini etkileyen bir diğer unsur lastiklerin hava basıncıdır. Bu detaya yolculuk öncesinde dikkat etmeli, lastik basıncının doğru olup-olmadığını kontrolden geçirmelisiniz.
  • Yol durumu, hava şartları veya zeminin durumu ne olursa olsun, emniyet kemerini taktıktan sonra yola çıkın. 

Aldığınız bütün önlemlere ve gösterdiğiniz dikkate rağmen, beklenmedik kazalar aracınıza ve sevdiklerinize zarar verebilir. Yaşanan kazaları telafi edebilmenin en doğru yolu kasko sigortanızı yaptırmaktan geçer.

Sizi ve bütçenizi aşabilecek durumları güvence altına almak için Sigortam.net’in kolay sigorta formunu doldurabilir, 7/24 kesintisiz hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayabilirsiniz.

Benzer İçerikler

2018 Kasko Fiyatları Hakkında Genel Bilgiler 2018 Kasko Fiyatları Hakkında Genel BilgilerTürkiye’nin en...büyük ve en iyi
sigorta şirketleri Sigortam.net ile...anlaşmalıdır. Sigortam.net’ten kasko hesaplama yaparak adımları kolayca geçebilir, şirketlerin kasko fiyatları...hakkında bilgi alabilir, karşılaştırır ve bütçenize en uygununu kolayca satın alabilirsiniz. Uygun fiyatlarla kasko sigortası yaptırarak hem kendinizi hem de aracınızı güvence altına almış...olursunuz. Zorunlu trafik sigortası, karşı tarafı ve...üçüncü kişileri korurken kasko sigortası, sizi korur. Bu sayede bir kaza sonrasında aracınızın hasarını öder ve maddi açıdan...sıkıntı yaşamamanızı sağlar. Kaza sırasında eğer kasko sigortanız yoksa maddi açıdan büyük yükler altına girebilirsiniz....Böyle olumsuzluklarla karşılaşmadan önce kaskonuzu yaptırın, içiniz rahat bir şekilde yola çıkın.

2018 Kasko...Fiyatları

Kasko sigortası satan şirketler arasında karar verebilmek çoğunlukla zordur. Sigortam.net, sigorta şirketlerinin...kasko tekliflerini karşılaştırmalı olarak göstererek en uygun fiyat avantajına ulaşabilmenizi sağlar. Kasko ürünleri arasında...karar verirken fiyatları aynı ekran üzerinde karşılaştırmalı olarak görerek en doğru kararı verebilmenizi mümkün kılar. Artı...olarak 2018 kasko fiyatları için belirli avantajlar elde edebilirsiniz. Daha düşük fiyatlarla kasko poliçesi satın...alabilmek için ''Kasko Fiyatlarını Düşürmeye Yönelik Öneriler''...başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz. [widget id="sigortamnet_kasko_widget-2"]

Kasko Sigortası Teminatları

Kasko teminatları günlük hayatınızda trafikte ya da aracınız...park halindeyken sıklıkla karşılaşabileceğiniz teminatları güvence altına alır. Bunların dışında ek teminatlar da alabilmeniz...mümkündür.

Çarpma-Çarpılma

Trafikte seyrederken aracınıza herhangi bir sürücünün çarpması, bilerek aracınıza...zarar verilmesi, sizin yanlışlıkla herhangi bir yere ya da araca arabanızı çarpanız vs. durumlarda zararlarınızı teminat altına...alır.

Yanma

Aracınıza yabancı maddelerin sıçraması ya da kaza sonucu yanma durumunda aracınız güvence altında...olur.

Çalınma-Çalınmaya Teşebbüs

Aracınızın ya da içindeki eşyalarınızın çalınması, ya da çalınmaya teşebbüs...durumunda güvence altında olursunuz. En uygun 2018 kasko fiyatları için Sigortam.net üzerinden kasko hesaplama yapın, sigorta şirketlerini...karşılaştırın. İhtiyacınız olan kasko poliçesine Sigortam.net'in web sitesinden kolayca ulaşabilirsiniz. Dilerseniz 444 24...00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan 7/24 2018 kasko fiyatları ile ilgili bilgi alabilirsiniz.