444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Islak Zeminde Güvenli Sürüş Önerileri

18 Kasım 2014

Otomobil güvenliğini riske atan pek çok etken var; ihlal edilen trafik kuralları, yapılmayan araç bakımları, yetersiz araç aksamları... 

Yapılan araştırmalar, çoğunlukla trafik kazalarında sürücünün etkisi olduğunu gösterse de çevresel faktörlerin trafik güvenliğine olumsuz etkisi yadsınamaz. Bu çevresel faktörler arasında yağmur ve kar önemli bir yerde bulunuyor. Yağışların artış gösterdiği kış mevsiminde yerlerin ıslanması, dolayısıyla kayganlaşması ile birlikte kontrolü sağlamak zorlaşıyor. 

Bir çok sürücünün ıslak zeminde problem yaşamasının 2 sebebi var;

Lastiklerin yol tutuşunun ne kadar iyi olduğunun bilinmemesi,

Fren kontrolünü sağlamakta güçlük yaşanması. Fren kontrolünü sağlamakta güçlük çekiyorsanız; ''Otomobil Freni Patladığında Yapılacaklar'' başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

  

Islak zeminde kontrol sağlamak, biraz bilgi ve dikkat gerektiriyor. Islak zeminde de güvenli sürüş tekniklerimizle eksik bilgilerinizi tamamlayabilirsiniz!

 • Hava şartlarının kötü olduğu, araç kontrolünün zorlaştığı dönemlerde güvenli sürüş için yapılması gereken ilk şey yavaşlamaktır. Böylece araç lastikleri yere daha kolay temas eder. Güvenli sürüş teknikleriyle ilgili detaylı bilgiyi; ''Trafikte Güvenli Sürüş için 8 Teknik!'' başlıklı yazımızdan elde edebilirsiniz.
   
 • Yolculuğun her anında diğer araçlarla aranızda mesafe olması gerekir. Bu ayrıntıya zemin ıslaklığının arttığı kış mevsiminde daha fazla dikkat etmeli, freni ve debriyajı daha nazik kullanmalısınız.
   
 • Yağan kar veya çiseleyen yağmur, görüş alanını zorlaştıracaktır. Bu yüzden sileceklerinizi ve araç aydınlatma cihazlarını yolculuk öncesi kontrol etmelisiniz. Kontrolünüze rağmen görüş açısında problem yaşıyorsanız, aracınızı kenara çekip bekleyebilirsiniz.
   
 • Islaklıkla beraber yoldaki çamur ve su birleşerek kayganlık artacaktır. Her ihtimali göz önüne alarak dikkatli hareket etmelisiniz. Araç kaymalarında yapabilecekleriniz için; Araç kaymasını önlemenin yollarını verdiğimiz yazımıza bakabilirsiniz.
   
 • Islak zeminde acele ederek sollamalar yapmak, onarılmaz sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle sollamalardan mümkün olduğunca kaçınmalısınız.
   
 • Islak zeminde yol güvenliğini etkileyen bir diğer unsur lastiklerin hava basıncıdır. Bu detaya yolculuk öncesinde dikkat etmeli, lastik basıncının doğru olup-olmadığını kontrolden geçirmelisiniz. 
   
 • Yol durumu, hava şartları veya zeminin durumu ne olursa olsun, emniyet kemerini taktıktan sonra yola çıkın. 

Aldığınız bütün önlemlere ve gösterdiğiniz dikkate rağmen, beklenmedik kazalar aracınıza ve sevdiklerinize zarar verebilir. Yaşanan kazaları telafi edebilmenin en doğru yolu kasko sigortanızı yaptırmaktan geçer. 

Sizi ve bütçenizi aşabilecek durumları güvence altına almak için Sigortam.net'in kolay sigorta formunu doldurabilir, 7/24 kesintisiz hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayabilirsiniz.


Okumaya Devam Edin

Kasko ile Aracınız Güvende

20 Ağustos 2010 Cuma
Kasko ile aracınız güvende. Aracınızı çarpma, yanma ve çalınmaya karşı kasko sigortası ile koruyun. İşte kasko sigortasının aracınıza ve size sağladığı kolaylarından bazıları.

Trafikte Güvenli Sürüş için 8 Teknik!

04 Ağustos 2014 Pazartesi

Sıkça yaşanan trafik kazalarını önlemek ve güvenli yolculuklara çıkmak için hazırladığımız önerileri inceleyip, uygulamanız büyük önem taşıyor.

Kış Aylarında Güvenli Sürüş için Püf Noktalar

19 Kasım 2014 Çarşamba

Kış ayları yaklaşırken güvenli sürüş için gerekli olan noktaları öğrenin, en uygun fiyatla kaskonuzu da yaptırarak güvenli yolculukların tadını çıkarın.