Islak Zeminde Güvenli Sürüş Önerileri

Otomobil güvenliğini riske atan pek çok etken var; ihlal edilen trafik kuralları, yapılmayan araç bakımları, yetersiz araç aksamları… 

Yapılan araştırmalar, çoğunlukla trafik kazalarında sürücünün etkisi olduğunu gösterse de çevresel faktörlerin trafik güvenliğine olumsuz etkisi yadsınamaz. Bu çevresel faktörler arasında yağmur ve kar önemli bir yerde bulunuyor. Yağışların artış gösterdiği kış mevsiminde yerlerin ıslanması, dolayısıyla kayganlaşması ile birlikte kontrolü sağlamak zorlaşıyor.

Bir çok sürücünün ıslak zeminde problem yaşamasının 2 sebebi var;

Lastiklerin yol tutuşunun ne kadar iyi olduğunun bilinmemesi,

Fren kontrolünü sağlamakta güçlük yaşanması. Fren kontrolünü sağlamakta güçlük çekiyorsanız; ”Otomobil Freni Patladığında Yapılacaklar” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Islak zeminde kontrol sağlamak, biraz bilgi ve dikkat gerektiriyor. Islak zeminde de güvenli sürüş tekniklerimizle eksik bilgilerinizi tamamlayabilirsiniz!

  • Hava şartlarının kötü olduğu, araç kontrolünün zorlaştığı dönemlerde güvenli sürüş için yapılması gereken ilk şey yavaşlamaktır. Böylece araç lastikleri yere daha kolay temas eder. Güvenli sürüş teknikleriyle ilgili detaylı bilgiyi; ”Trafikte Güvenli Sürüş için 8 Teknik!” başlıklı yazımızdan elde edebilirsiniz.
  • Yolculuğun her anında diğer araçlarla aranızda mesafe olması gerekir. Bu ayrıntıya zemin ıslaklığının arttığı kış mevsiminde daha fazla dikkat etmeli, freni ve debriyajı daha nazik kullanmalısınız.
  • Yağan kar veya çiseleyen yağmur, görüş alanını zorlaştıracaktır. Bu yüzden sileceklerinizi ve araç aydınlatma cihazlarını yolculuk öncesi kontrol etmelisiniz. Kontrolünüze rağmen görüş açısında problem yaşıyorsanız, aracınızı kenara çekip bekleyebilirsiniz.
  • Islaklıkla beraber yoldaki çamur ve su birleşerek kayganlık artacaktır. Her ihtimali göz önüne alarak dikkatli hareket etmelisiniz. Araç kaymalarında yapabilecekleriniz için; Araç kaymasını önlemenin yollarını verdiğimiz yazımıza bakabilirsiniz.
  • Islak zeminde acele ederek sollamalar yapmak, onarılmaz sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle sollamalardan mümkün olduğunca kaçınmalısınız.
  • Islak zeminde yol güvenliğini etkileyen bir diğer unsur lastiklerin hava basıncıdır. Bu detaya yolculuk öncesinde dikkat etmeli, lastik basıncının doğru olup-olmadığını kontrolden geçirmelisiniz.
  • Yol durumu, hava şartları veya zeminin durumu ne olursa olsun, emniyet kemerini taktıktan sonra yola çıkın. 

Aldığınız bütün önlemlere ve gösterdiğiniz dikkate rağmen, beklenmedik kazalar aracınıza ve sevdiklerinize zarar verebilir. Yaşanan kazaları telafi edebilmenin en doğru yolu kasko sigortanızı yaptırmaktan geçer.

Sizi ve bütçenizi aşabilecek durumları güvence altına almak için Sigortam.net’in kolay sigorta formunu doldurabilir, 7/24 kesintisiz hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Zurich Sigorta Kasko – Benim Arabam
Zurich Sigorta Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar
 
1 Nisan 2013...itibarıyle Kasko Genel ve Özel Şartları’nda birtakım değişiklikler olmuştur. Hasar durumunda sorun yaşamamanız için...aşağıdakileri mutlaka okuyun.
 

1-Eski Genel Şartlarda Olup Yeni Genel Şartlarda...Bulunmayan Teminat ve Uygulamalar

 

A)Araç Bedeli

 
Rayiç değer belirleme...yöntemi değişeceğinden, poliçe üzerine araç bedeli yazılmayacak. Bunun yerine aracın rayiç bedelinin nasıl...belirleneceği yazılacak.
 

B) Eksik/Aşkın Sigorta

 
Araç bedeli artık...poliçeye yazılmayacağı için eksik/aşkın sigorta uygulaması da sona eriyor. Uygulama yalnızca aksesuarlar için...devam edecek.
 

C) Enflasyondan Korunma Klozu

 
Araç bedeli poliçeye...yazılmayacağı için enflasyonun aracın değerini etkilemesini engellemek amacıyla konulan enflasyondan korunma klozu da artık...poliçelerde yer almayacak. Aracın değeri zaten rayiç değer ile belirleneceğinden değer kaybı...oluşmayacak.
 

2-Yeni Genel Şartlarda Olup Bu Üründe Olmayan...Teminatlar

 
Aşağıdaki teminatlar kasko genel şartlarında standart olarak bulunup, bu...üründe seçmeli veya şartlı olarak bulunmaktadır.
-Kullanım ve gelir...kaybı 
-Hasarsızlık indirimi koruma
-Yurtdışı (Seçimli)
-0 km araçlarda yenisi ile...değiştirme (Şartlı)
 

3-Ek Teminatlar

 
Yeni Kasko Sistemi’nde Ek...Teminatlar Genişletilmiş Kasko ve Tam Kasko ürünleri içerisinde bulunacaktır. Bu üründe bulunan ek...teminatlar:
-3. kişilerce kötü niyet ve muziplikle yapılan hareketler,
-Yasal olarak...taşınmasına izin verilen yanıcı, parlayıcı maddeler, (Seçimli)
-Araç anahtarının ele geçirilmesi sonucu...çalınma,
-Kemirgen ve hayvanların verdiği zararlar*
*Kemirgen ve diğer hayvanlar tarafından verilecek...zararlar teminat kapsamındadır.
 

4-Ürüne Özel Uygulamalar

 

A) Yedek...Parça Uygulaması 

 
Hasar gören parçanın onarım imkanı yok ise sigortacı tarafından...orijinal parça tedarik edilir. Hasarlanan parça orijinal değilse aynı özellikleri taşıyan parça ile...değiştirilme yoluna gidilir. 
 

B) Cam Hasar...Uygulaması 

 
Anlaşmalı olmayan cam servislerine gidilmesi durumunda hasar bedelinin % 20...lik kısmı ( 150 TL den az olmamak kaydı ile) sigortalı tarafından...karşılanacaktır. 
 

C) Servis Uygulaması 

 
Onarım...sigortacının anlaşmalı olduğu serviste veya sigortalının tercih edeceği serviste yapılabilir. Anlaşmasız...servislerde Sigortacıdan izin alınmaksızın yapılan onarımlar ödenmez.... 
 

D) Rayiç Değer Belirleme Uygulaması 

 
Sigorta konusu marka...model aracın satıldığı 3 yetkili satıcıdan fiyat alınır .Aynı zamanda araç satış ilanlarının yer aldığı...en popüler ve en çok giriş yapılan 3 internet sitesinde yer alan ortalama fiyatlar tespit edilerek hepsinin...ortalaması alınır.  Bu tutar hiçbir halde TSB listesinde belirlenen tutarın üzerinde...olamaz.
 
 
 
 
Bu sayfada paylaşılan...detaylar tamamen bilgi amaçlıdır. Sigorta şirketleri ürün ve teminatlarda değişiklik yapabilirler....Bu nedenle, satın aldığınız poliçe ile beraber gelen belgede yer alan genel ve özel şartları mutlaka okumanızı...hatırlatırız. İtiraz durumunda en kısa zamanda 444 24 00 Sigorta Destek Hattı veya sigorta danışmanınız ile iletişime...geçmelisiniz.