444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Kadınlar, Trafikte Korkuya Gerek Yok!

14 Aralık 2015

Trafiğe çıkmak önyargılar ve tacizler nedeniyle kadınlar için bir kabusa dönüşebiliyor. Ancak kadınların iyi araba kullanamayacaklarına, park edemeyeceklerine ve gerektiği zamanda gereken refleksi gösteremeyeceklerine dair söylenen genel yargılara meydan okurcasına kadınlar her geçen gün trafiğe daha çok çıkıyorlar.

Yapılan araştırmalara göre trafikte meydana gelen kazaların %93’ü erkeklerin karıştığı kazalar olarak belgeleniyor. Bu tablodan hareketle, erkeklerin daha iyi sürücü olduğunu düşünenler şapkalarını önüne koyup düşünsünler. Trafikte önemli olan ne kadar hız yaptığın değil ne kadar hatasız ve kazasız yol alabildiğindir. 

Trafikte Yapılması Gerekenler

O halde trafikte uymamız gereken kurallara, trafikte karşılaşabileceğimiz tacizlere ve sıkıştırmalara karşı psikolojik olarak nasıl direnebileceğimize bir bakalım ve bunları trafikte rehberimiz olarak aklımızda tutalım.

İlk olarak cinsiyeti farketmeden bütün sürücülerin uyması gerektiği gibi aracımızı trafik kurallarına uygun bir biçimde kullanalım. Bu kurallar arasında en önemlilerini ve trafikte yapmamamız gerekenleri sıraladığımız aşağıdaki maddelere dikkat edelim. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ ALIN

Hız sınırının üstünde veya altında kalmayın!

  • Hız sınırına dikkat edelim. Bu dikkat hız sınırını aşmak veya sınırın altında kalmak için de geçerli. Yasal olarak belirlenen sınırlar dahilinde hareket edin!
  • Eğer aracınızı yavaş kullanmak istiyorsanız sol şeridi değil sağ şeridi takip ederek aracınızı kullanın.

Virajlara ve direksiyon hakimiyetine dikkat!

  • Özellikle virajlara girerken aracınızın hızını yavaşlatın ve kesinlikle ani manevralardan kaçının. Yoldayken her daim iki eliniz de direksiyonda olsun.

Mesaj daha sonra da okunur!

  • Aracınızı kullanırken, telefonunuza gelen mesajı okumaktan  ve daha da tehlikeli olanı mesaj yazmaktan kaçının.

Makyajı daha sonra da yaparsınız!

  • Kadınlar  tarafından yapılan en yaygın hatalardan biri trafiğin sıkışık olduğu veya kırmızı ışığa denk gelinen noktalarda elimizin makyaj çantasına gitmesidir. Trafikte en küçük hata bile kötü sonuçlar doğurabilirken makyajı başka zaman yapalım!

Trafikte karşılaşabileceğimiz sıkıştırma, taciz ve takiplerde psikolojik olarak nasıl direniriz?

Sataşan mı var aldırmayın!

  • Kadınların trafikteyken kuralların dışında tetikte olmasını gerektiren birçok durum var. Özellikle cinsiyetten kaynaklı uğradığı tacizler bunların başında geliyor. Trafikte böyle bir durumla karşılaştığınızda aldırmayın. Size sataşanlara ve sıkıştırmaya çalışanlara reaksiyon vermeyin.

Sakın paniklemeyin!

  • Sıkıştırma, sataşma veya takip durumlarında sakinliğinizi korumaya çalışın. Çünkü zaten yapılmaya çalışılan sizi paniğe sürükleyerek korkmanızı sağlamak. Böyle durumlarda nefes alışlarınızı düzenleyin ve kendinizi telkin edin.

Büyük araçlardan korkmayın!

  • Sizin aracınızdan çok daha büyük kamyon, tır gibi taşıtların önünüzde ya da arkanızda olması panik sebebi olmasın. Korkmayın! Trafik kurallarına uyar ve hep dikkatli olursanız her şey yolunda gider.

Yolların hakimi sizsiniz!

  • Aracınızı kullanırken, her an bir sıkıntı çıkacak gibi tedirgin kullanmayın. Her zaman tetikte olun ama aynı zamanda da cesaretli olun. Unutmayın yolların hakimi sizsiniz!

Kim korkar park etmekten!

  • Park etmek o kadar da zor bir şey değil. Kurallarına uygun davrandığınızda siz de diğerleri gibi park edebilirsiniz. Herkes hata yapabilir, önemli olan panik yapmadan hareket etmektir. Park etmekten korkmayın, gözünüzde büyütmeyin!

Güvenlik İçin Sigorta Yaptırın

Trafikte korkusuzca hareket etmek için kendinize güvenmeniz, sakin olmanız ve bütün ihtimaller karşısında trafik sigortası ve kasko sigortası yaptırmanız şart. Siz de en iyi fiyat garantisi ve %45’e varan fiyat avantajlarından yararlanarak Sigortam.net’ten sigorta sorgulama, trafiğe güvenle çıkabilirsiniz. 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattı’nı arayarak işin uzmanlarına ulaşın, trafiğe güvenli çıkın. 


Okumaya Devam Edin

Aracınızda Birden Fazla Hasar Olursa Hasar Tazminatı Alabilir misiniz?

21 Haziran 2010 Pazartesi
Kasko hasarlarında sıkça karşılaşılan ve genelde sigortalıların sorun yaşamalarına neden olan durumlardan birisi de birden fazla hasarı olan araçlarla ilgili yapılan tazminat talepleridir.

Bir Kaza Durumunda Ne Yapmalısınız?

21 Haziran 2010 Pazartesi

Maddi hasarlı kazalarda kazaya karışan diğer araçların sürücü ya da sürücüleri ile anlaştığınız takdirde, kendi aranızda Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı doldurmalısınız.

Hasar Sonrası Kesintiler Nelerdir?

21 Haziran 2010 Pazartesi
Aracınızla kaza yaptığınızda ve araçta hasar meydana geldiğinde hasar tutarını sigorta şirketi karşılasa bile poliçe şartlarına göre zorunlu bazı kesintileri sizin ödemeniz gerekebilir.