Kar Zinciri Çeşitleri

Soğuk havaların iyiden iyiye bastırmasıyla birlikte kış lastiği kullanmak kaçınılmaz ve zorunlu oldu. Ancak özellikle karlı günlerde ve buzlu zeminlerde güvenli sürüşü sadece kış lastiği ile sağlamak mümkün olmuyor.

Sürücülerin direksiyon hakimiyetini sağlamakta güçlük çektiği bu aşamada güvenlik sağlayıcı unsur olarak devreye kar zinciri giriyor.

Peki kar zinciri nedir, sürücülere ne gibi kolaylıklar sağlar ve zincir çeşitleri nelerdir? Kar zincirine dair bilmeniz gereken her şeyi bu yazımızda bulabilirsiniz. 

Kar zincirleri, hava sıcaklıklarının eksilere düştüğü aşamada tekerleğin boşta dönmesine ve istemsiz kaymalara karşı en iyi korumadır. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Kar zincirleri, kış lastiklerinin yerine kullanılamaz. Yani "Kış lastiği kullananların kar zinciri kullanmasına gerek yok." gibi bir yargı doğru değildir. Çünkü; zincirler lastiklerin üzerine konularak lastikleri destekleyici bir etki yaratır. Lastiklerin zemine tutunabilmesinde kış lastiklerinin ve kar zincirinin birlikte kullanımı kritiktir. 

Zincir Çeşitleri
 

Halat Zincirler

Halat zincirler kar zincirlerinin alternatifidir. Bu zincir türü her şeyi kendileri yapmaktan hoşlanan sürücüler için uygun bir tercih olacaktır. Diğer zincir türlerine göre fiyatı çok daha uygun olan halat zincirin takılması oldukça zahmetlidir. Bu nedenle bütçenizden biraz daha ödün verip çelik halka zincirlere yönelmeniz daha doğru olur.

Çelik Halka Zincirler

Çelik halka zincirler halat zincirlere oranla daha maliyetlidir ancak çok daha pratik ve konforludur. Tekerleğin arkasına takmak çok daha kolaydır. Çelik halka zinciri takmak için sadece çelik halka zinciri lastiğin üzerine koyun ve kancalayarak kapatın. 

Hızlı takma sistemleri

Halat ve çelik halkla zincirlerin içerisinde en pahalı olan hızlı takma sistemleri, en kolay takılan zincir türüdür. Bu lastikler özellikle uzun yolculuklarda tercih edilmelidir. Hızlı takma sistemlerini kullanırken halkaların bağlantılarının uzunluğunu da lastik boyutuna göre ayarlamalısınız.

Kar zinciri çeşidinize karar verdikten sonra kar zincirinizi kolayca takmanın adımlarını gösterdiğimiz "Kar Zinciri Nasıl Takılır?" başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kar zinciri çeşidini seçmek tercih olsa da kullanmamak tercih değil, zorunluluktur. Bu zorunluluk yasalarla da belirtilmiştir. 2015 trafik cezalarının kar zinciri kullanımına ilişkin maddesine göre; zincirsiz araç kullanmanın cezası 88 TL’dir. Ayrıca trafik çevirmelerinde zincirsiz yakalanan araç sürücülerine 10 ceza puanı uygulanmaktadır. Güvenli sürüş için doğru sürüş tekniklerine dikkat etmek önemlidir ancak yeterli değildir. Bu yüzden kasko ve trafik sigortası yaptırmadan yola çıkmayın. 

En uygun kasko fiyatları için ise dilerseniz Sigortam.net'e gelerek kasko hesaplaması formunu doldurundilerseniz de 7/24 hizmet anlayışıyla hareket eden 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın!

 

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL