444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Kar Zinciri Kullanmamanın Cezası

16 Şubat 2015

Her ne kadar trafikteki sürücülerin davranışlarını kontrol edemesek de güvenli sürüş sadece karşı tarafın davranışlarına bağlı değildir. Yaşanan kazalar, alınacak basit önlemler ve araç güvenlik sistemleri sayesinde ufak kayıplarla atlatılabilir. Özellikle soğukların bastırdığı, dış etkenlerin etkisinin arttığı kış mevsiminde araç parçalarının her biri büyük önem arz eder. 

Güvenliğinin en önemli parçası olan araç lastiklerini doğru kullanmanın bazı şartları vardır. Bu şartlar Karayolları Trafik Kanunu’nun teknik şartlar kısmında geçmektedir. Araç lastiklerinin kullanımıyla ilgili maddeye göre; araç lastiklerinin teknik şartlara uygunluğu trafiğe çıkan her araç için zorunlu bir uygulamadır.

İlgili madde sadece araç lastiklerinin kullanımıyla da sınırlı değil. Her aracın seyir halinde yanında bulundurması ve gerekli durumlarda kullanacak bir takım ek aksesuarlara da listede yer verilmiştir.

Araç kullanım amacına göre; otomobil, minibüs, otobüs, kamyonet, kamyon, çekici araçlar ve lastik tekerlekli traktörlerin, karlı ve buzlu hava koşullarında kullanılmak üzere bir çift kar zinciri ve çekme halatı bulundurması gerekiyor.

  

Trafik Kanunları'na ters düşerek hareket eden araç sürücülerine ise idari para cezası ile yaptırım uygulanıyor. Zincir takmayanların yanı sıra kış lastiği kullanmayan da para cezası ile cezalandırılıyor. Kış lastiği takmayana ilk seferde 77 lira para cezası kesilerek uyarılıyor. İkinci seferde yakalananlara ise trafikten men cezası uygulanıyor. 

Belirli bir kar kalınlığından sonra kış lastiklerine zincir de takılması gerekiyor. Özellikle dört çekerli arazi tipi araçların zincir kullanması önem içeriyor. Ancak, kar zincirinin takılması için bazı koşulların gerçekleşmiş olması gerekiyor, aksi halde fayda yerine zarar getiriyor. Örneğin; kar kalınlığının fazla olmadığı yollarda, kar zincirinin takılması hem sürüş güvenliğini riske atıyor, hem de araca zarar verebiliyor. Bu yüzden ülkemizde yasal bir zorunluluk olan kar zincirinin gerçekten gerektiği durumlarda kullanılması gerekiyor. 

Kar zinciriniz var ancak kullanımını bilmiyorsanız, kar zinciri takmanın adımlarını verdiğimiz "Kar Zinciri Nasıl Takılır?" başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kar Zinciri Takmamanın Bedeli 88 TL

2015 trafik cezaları içerisinde de kar zinciri zorunluluğuna dair yeni maddeler bulunuyor. 2015 trafik cezalarının kar zinciri zorunluluğuna ilişkin maddesine göre; zincirsiz araç kullanmanın cezası 88 TL’dir. Ayrıca trafik çevirmelerinde zincirsiz yakalanan araç sürücülerine 10 ceza puanı uygulanmaktadır. 

Kar zincirinin takılma zorunluluğu belli bir süreyi kapsar ancak bazı trafik cezaları vardır ki zaman sınırı olmaksızın sürücülerin bütçesine ek gider olur. Bu cezalardan en önemlisi trafik sigortasının yaptırılmamış veya geciktirilmiş olmasıdır.  Bu yüzden trafik sigortanızı mümkün olduğunca hızlı yaptırmalı, trafik sigortası geciktirmelerinden kaçınmalısınız.  

En uygun trafik sigortası fiyatları için Sigortam.net’tin araba sigortası hesaplama sayfasından online trafik sigortası teklif formunu doldurun. İsterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın 7/24 telefon üzerinden sigorta yaptırın.


Okumaya Devam Edin

Araca Zincir Takarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

03 Ocak 2013 Perşembe
Karayolları Trafik Kanunu’na göre sürücüler, güvenlik amacıyla araçlarında zincir bulundurmak zorundadırlar. Zincir takmak; kışın karlı ve buzlu havalarda daha güvenli bir sürüş sağlar.

Aracıma Uygun Lastik Hangisi?

28 Şubat 2014 Cuma

Lastik seçimi son derece önemli bir konudur. Aracınızın bütün yükünü taşıyan lastiklerin aracınıza uygun olması uzun ömürlü kullanım için ilk şarttır.

Kar Zinciri Nasıl Takılır?

06 Ocak 2015 Salı

Kış aylarının oldukça sert yaşandığı ülkemizde zorunlu hale getirilen kış lastiği ve kar zinciri oldukça kritik bir konudur.