Kar Zinciri Kullanmamanın Cezası | Trafik Sigortası | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Kar Zinciri Kullanmamanın Cezası

Her ne kadar trafikteki sürücülerin davranışlarını kontrol edemesek de güvenli sürüş sadece karşı tarafın davranışlarına bağlı değildir. Yaşanan kazalar, alınacak basit önlemler ve araç güvenlik sistemleri sayesinde ufak kayıplarla atlatılabilir. Özellikle soğukların bastırdığı, dış etkenlerin etkisinin arttığı kış mevsiminde araç parçalarının her biri büyük önem arz eder. 

Güvenliğinin en önemli parçası olan araç lastiklerini doğru kullanmanın bazı şartları vardır. Bu şartlar Karayolları Trafik Kanunu’nun teknik şartlar kısmında geçmektedir. Araç lastiklerinin kullanımıyla ilgili maddeye göre; araç lastiklerinin teknik şartlara uygunluğu trafiğe çıkan her araç için zorunlu bir uygulamadır.

İlgili madde sadece araç lastiklerinin kullanımıyla da sınırlı değil. Her aracın seyir halinde yanında bulundurması ve gerekli durumlarda kullanacak bir takım ek aksesuarlara da listede yer verilmiştir.

Araç kullanım amacına göre; otomobil, minibüs, otobüs, kamyonet, kamyon, çekici araçlar ve lastik tekerlekli traktörlerin, karlı ve buzlu hava koşullarında kullanılmak üzere bir çift kar zinciri ve çekme halatı bulundurması gerekiyor.

  

Trafik Kanunları'na ters düşerek hareket eden araç sürücülerine ise idari para cezası ile yaptırım uygulanıyor. Zincir takmayanların yanı sıra kış lastiği kullanmayan da para cezası ile cezalandırılıyor. Kış lastiği takmayana ilk seferde 77 lira para cezası kesilerek uyarılıyor. İkinci seferde yakalananlara ise trafikten men cezası uygulanıyor. 

Belirli bir kar kalınlığından sonra kış lastiklerine zincir de takılması gerekiyor. Özellikle dört çekerli arazi tipi araçların zincir kullanması önem içeriyor. Ancak, kar zincirinin takılması için bazı koşulların gerçekleşmiş olması gerekiyor, aksi halde fayda yerine zarar getiriyor. Örneğin; kar kalınlığının fazla olmadığı yollarda, kar zincirinin takılması hem sürüş güvenliğini riske atıyor, hem de araca zarar verebiliyor. Bu yüzden ülkemizde yasal bir zorunluluk olan kar zincirinin gerçekten gerektiği durumlarda kullanılması gerekiyor. 

Kar zinciriniz var ancak kullanımını bilmiyorsanız, kar zinciri takmanın adımlarını verdiğimiz "Kar Zinciri Nasıl Takılır?" başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kar Zinciri Takmamanın Bedeli 88 TL

2015 trafik cezaları içerisinde de kar zinciri zorunluluğuna dair yeni maddeler bulunuyor. 2015 trafik cezalarının kar zinciri zorunluluğuna ilişkin maddesine göre; zincirsiz araç kullanmanın cezası 88 TL’dir. Ayrıca trafik çevirmelerinde zincirsiz yakalanan araç sürücülerine 10 ceza puanı uygulanmaktadır. 

Kar zincirinin takılma zorunluluğu belli bir süreyi kapsar ancak bazı trafik cezaları vardır ki zaman sınırı olmaksızın sürücülerin bütçesine ek gider olur. Bu cezalardan en önemlisi trafik sigortasının yaptırılmamış veya geciktirilmiş olmasıdır.  Bu yüzden trafik sigortanızı mümkün olduğunca hızlı yaptırmalı, trafik sigortası geciktirmelerinden kaçınmalısınız.  

En uygun trafik sigortası fiyatları için Sigortam.net’tin araba sigortası hesaplama sayfasından online trafik sigortası teklif formunu doldurun. İsterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın 7/24 telefon üzerinden sigorta yaptırın.


Benzer İçerikler

Online Sigorta Teklifi Almanın Avantajları Nelerdir?

Hızla gelişen teknoloji ile internet üzerinden alışveriş ve online sigorta kavramı günlük hayatımızda daha fazla yer almaya başladı. 

Devamını Oku

Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı ile İlgili Önemli Noktalar

Maddi hasarlı trafik sigortası tespit tutanağı yaşanan trafik kazalarında oldukça önemli bir konudur. Haklarınızı alabilmek için gerekli bilgileri öğrenin.

Devamını Oku

TSB’den Trafik Sigortası Genel Şartları İçin Flaş Açıklama

Hazine Müsteşarlığı'nın trafik sigortası genel şartlarında yaptığı değişikliklerle ilgili TSB'den önemli bir açıklama geldi. 

Devamını Oku