444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Kara Saplanan Araç Kısa Sürede Nasıl Kurtarılır?

09 Ocak 2015

Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte sürücüleri zorlayan ve güvenli sürüşü tehlikeye atan karlı havalar kendini göstermeye başladı.

Zorlu hava şartlarına rağmen yola hazırlıksız çıkan sürücüler ise yolda kaldı ya da ciddi trafik kazaları yaşadı.

Sürücülerin hem yolda kalmasında, hem de trafik kazası geçirmesinde; ani fren yapma, ani direksiyon hareketinde bulunma ve gereğinden fazla gaza basma gibi nedenler ilk sırada yer alıyor. Çünkü; bu yanlış hareketlerden en az birini yapan sürücüler, araçlarının kaymasına veya kara saplanmasına neden oluyor.

Peki, karlı havada araç kullananlar nelere dikkat etmeli?

 ,

Karlı Havalarda Araç Kullananlara Öneriler
 

  • Karlı havalara karşı hazırlıklı olmanızı sağlayacak çeşitli aksamlar var. Bunların başında kış lastiği ve kar zinciri geliyor. Sürücüler, kış lastikleri ve kar zincirleri sayesinde araç mesafesini çok daha iyi ayarlayabiliyor.
     
  • Araç aydınlatma sistemleri de aracın güvenliğinde önemli bir unsur. Bu yüzden kışın kısa farların muhakkak yakılmış olması, ayrıca havalandırma sisteminin çalışır durumda olmasına dikkat edilmeli.

Araç bakımının tam olmasına rağmen sürücülerin en ufak bir yanlış hareketi, aracın kara saplanmasına sebebiyet verebilir. Böyle bir durumda sürücülerin atması gereken birkaç basit adım var.

Aracınız Kara Saplandığında Yapmanız Gerekenler

Tekerlekleri düz durumda tutmaya çalışın ve aracınızın düz gitmesini sağlamaya özen gösterin. Eğer aracınızı ileriye doğru yönlendiremiyorsanız, geri gitmeye çalışın. Böylece kendinize hareket edebileceğiniz bir alan kazandırmış olursunuz. Bu noktada gaz hareketlerine çok dikkat etmelisiniz. Çünkü; gaza fazla basmanız, yeri çukur durumuna getirmenize veya karlı zemini buz haline getirmenize neden olur. Böyle bir durumda yapmanız gereken ilk şey, aracınızın paspasını lastiğin altına koymak olacaktır.

Bu ipuçlarına rağmen kara saplanan aracınızı kurtaramayabilirsiniz. Sizi aşan durumlarda ve hasarlarda işinizi kolaylaştıracak olan kasko sigortasıdır. Kaskonuz kapsamındaki araç asistans hizmeti sayesinde yolda kalmanıza neden olan pek çok duruma karşı güvence alabilirsiniz. Sigortanıza anlaşmalı servis ağı geniş olan bir yerden sahip olmak için Sigortam.net'in online işlemlerini değerlendirmek yeterlidir, dilerseniz 7/24 hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı da arayabilirsiniz.


Okumaya Devam Edin

Karlı Havada Güvenli Sürüş Teknikleri

08 Ocak 2013 Salı
Karlı havalarda, özellikle de gerekli önlemlerin alınmadığı yollarda araç kullanmak çok tehlikelidir.

Karlı ve Buzlu Yollarda Nasıl Araç Kullanılır?

13 Aralık 2013 Cuma

 Karlı ve buzlu yollarda nasıl araba kullanılacağına dair verdiğimiz önemli bilgileri dikkate alırsanız hem kendinizin hem de sevdiklerinizin hayatını korursunuz.

Otomobilinizdeki Kötü Kokulardan Kurtulmanın Yolları

14 Nisan 2014 Pazartesi

Otomobilinizdeki kötü kokulardan kurtulmanın yollarını öğrenin, asla geri gelmemelerini sağlayın.