Karbon Temizliği Nasıl Yapılır?

Karbon, supapların üstünde, pistonun tepesinde ve yanma odasının içinde oluşan bir maddedir. Karbon birikimi motorun hava emme kapasitesinde azalma meydana getirir. Hava emme kapasitesi azalan bir motorun volümetrik verimi düşer.

Ayrıca karbon birikimi, silindir kompresyonlarının düşmesi, motor gücünde azalma, fazla yakıt tüketimi, egzoz emisyonlarında artış, bozuk rölanti, hızlanma kabiliyetinde azalma, soğuk havalarda zor çalışma, motorun silkeleyerek çalışması gibi olumsuzluklara neden olur.

Karbon temizliği, içten yanmalı 4 zamanlı benzin ve dizel motorlarda yakıt besleme sistemleri ile supap yüzeyleri, piston yüzeyleri, yanma odası çeperlerini motordan herhangi bir parça sökmeden temizleyen bir sistemdir.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Karbon Temizliğinin Yararları
 

 • Çok kirli motorlarda %15 e kadar sağlanan yakıt tasarrufu, ortalama olarak %3-5 civarındadır.
   
 • Zararlı egzoz emisyonlarının azalması, benzin motorlarında %40’ın üzerinde, dizel motorlarda ise %75’e ulaşmaktadır. Partikül emisyonlarında azalma ortalama %30’un üzerindedir.
   
 • Motor performansı artar. Dizel motorlarda gücün genelde %10-%30 arası artması normal sonuçtur. Benzinli motorlarda temizleme işleminden önce görülen ilk çalıştırma zorluğu, tekleme, düşük devirde sert çalışma ve benzeri şikayetler ortadan kalkar.
   
 • Karbon temizleme işlemi her 25.000 km’de bir yapıldığında motorun ömrü uzar.
   
 • Parça değiştirilmesine gerek kalmadan bu tür harcamalar önemli ölçüde azalır.
   
 • Bakım ve işçilik masrafları ve süresi azalır. Yakıt enjeksiyon sisteminin dizel motorlarda bakımı bir günü, hatta daha fazla zamanı alabilir. Tüm motorlarda Karbon temizleme işlemi en fazla bir saat sürer.
   

Sigortam.net üzerinden araba sigortası sorgulama yaparak kasko şirketleri tarafından sunulan en uygun araba kasko fiyatları listesine kolayca ulaşın. 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı 7/24 arayarak da sigorta uzmanlarımızdan detaylı bilgi alın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL