Otomobilinizi Kârlı Şekilde Nasıl Satarsınız?

Otomobil satın almak, her zaman masraflıydı ve titizlik gerektiriyordu. Günümüzde vergilerdeki yeni düzenlemeler ve artan akar yakıt fiyatlarıyla beraber otomobil alma kararını vermek çok daha zorlaştı. 

Neticede araba satın almanın yarattığı maliyet sadece araba bedeli değil; akaryakıtını, kasko sigortasını, vergilerini, araç bakım ücretlerini de düşünmek gerekiyor. 

Bütün bu giderlerine rağmen araç sahibi olmak isteyen sürücüler, ikinci el araç pazarlarına yöneliyor. İkinci el araç pazarı, hem yeni araç almak isteyenlere hem de aracını elden çıkararak yatırım yapmak isteyenlere avantaj sağlıyor. 

İkinci el araç almayı düşünenlerdenseniz, "İkinci El Oto Almanın İncelikleri" yazımızı inceleyerek satın alma kararını en iyi şekilde verebilirsiniz. 

Peki, aracını elden çıkarmak isteyen sürücüler ne yapmalı? Her ne kadar otomobil alımları büyük bir hevesle yapılsa da, çeşitli sebeplerle araçlarımızı satmak isteyebiliyoruz. Araç almak isteyenler en uygun fiyatı aradığı gibi, aracını satmak isteyenler de mümkün olan en yüksek fiyattan araç satışını gerçekleştirmeyi hedefliyor. 

En az evler kadar önemli bir yatırım aracı olan otomobillerin en az değer kaybıyla satılabilmesinde aracın kullanım şekli büyük önem arz ediyor. Araç değerini korumanıza yardımcı olacak önerileri, sizin için bir araya getirdik

Kârlı Araç Satışı için Dikkat Edilecekler
 

Araçlarda İlk Baktığımız Şey Görünüşü

Ne alacaksak alalım, ilk baktığımız şey alacağımız şeyin görüntüsü oluyor. Aracınızın görüntüsü ne kadar iyiyse o kadar ilgi uyandıracaktır. Görünümüyle dikkat çeken otomobiller, sahibinin aracına yaklaşımıyla ilgili de fikir verir. Bu nedenle araç bakımını ve kontrollerini sıklıkla yaptırmalısınız.

Düzenli  Periyodik Bakım

Aracınızın tüm kontrolleriyle birlikte periyodik bakımını yaptırmak ve yaptırdığınız bakımların belgelerini saklamak araç satışını yaparken avantaj sağlar. Araç periyodik bakımlarını düzenli şekilde yaptırmak, güvenli sürüşe katkı sağlayacağı gibi araçlarda oluşabilecek daha büyük sorunların da önüne geçilmesini kolaylaştırır.

Gereksiz Kilometreler Yakmayın!

Otomobil almaktaki amaç elbette konfor elde etmektir. Ancak bazı sürücüler en kısa mesafeyi bile otomobille gidecek kadar durumu abartabiliyor.  Bir aracın yıl içerisinde yakması gereken km 10-13 bin km’dir. Bu kilometreyi aşan araçlar, hem daha fazla yıpranır, hem de satış çıkartıldığında değeri düşer. Kısa mesafelerde toplu taşıma araçlarını kullanmanız veya yürümeniz, araç kilometresini düşük tutmanıza yardımcı olur.

Aracınızda Bir Şeyler Tüketilmesine İzin Vermeyin!

Araç alımlarında olumsuz etki yaratan en büyük nedenlerden biri de araçlardaki kötü kokulardır. Bu kokuların sebebi; aracınıza dökülen yemeklerden, sigaradan veya alkolden kaynaklanabilir. Aracınıza dökülen gıdalar, kötü kokuların yanı sıra lekelere neden olabilir. Bu yüzden aracınızda bir şeyler tüketmemeyi ve tüketilmemesini kural haline getirmelisiniz.

Agresif Olmayan Sürüş Tarzı

Ani fren ve debriyaj hareketleri hem aracınızdan alabileceğiniz verimi düşürecek, hem de aracınızın değerini olumsuz etkileyecektir. Her ne kadar yoğun trafik sizi agresif tutumlara zorlasa da, aracınızın değerini düşünerek direksiyon hareketlerinize dikkat etmelisiniz.

Park Ettiğiniz Yere Dikkat

Otomobillerin risk altında olduğu yerlerden biri park alanları oluyor ancak bu riskler sadece kaza değil, hava şartları da araçları etkileyebiliyor. Kar, güneş ışığı, rüzgar gibi faktörler araçların boyasını etkileyebilirken, aşırı soğuklar aracın motoruna zarar verebiliyor. Bu yüzden aracınızı aşırı soğuklardan veya sıcaklardan uzak yerlere park etmeniz, araç değerini korumanız adına daha faydalı olacaktır. 

Araç satışının kârlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlayacak bütün bu detaylar, aracınızı kullandığınız süreç boyunca da aracınızdan yüksek verim almanızı sağlayacaktır. Araçların kullanımı sırasında kritik olan bir diğer konu da kasko sigortalarıdır. Peki, araç satışı sonrası kaskonuzun ne olacağı konusunda bir fikriniz var mı?

Kasko sigortası poliçeleri kişiler üzerine düzenlenmektedir. Bu nedenle aracınızla beraber kaskonuzu devretme gibi bir durum söz konusu değil. Bu durumda kaskonuz iptal edilecek, vadenizden arta kalan zamanlar hesaplanarak prim iadesi yapılacaktır. Araç satışında kaskonun durumuyla ilgili detayları "Araç Satışında Kasko Devri" başlıklı yazımızdan edinebilirsiniz.

Her ne kadar siz aracınız için gereken özeni gösterseniz de karşınızdaki sürücüler aracınıza zarar verebilir. Aracınızın değerini riske atmamak adına yapılacak en doğru şey kasko sigortası almaktır. Aracınızın boyası attığında, araç kaportası zarar gördüğünde veya aracınızın herhangi bir aksamında problem çıktığında araç kaskosu imdadınıza yetişecektir. 

İhtiyaç duyduğunuz her anda destek olacak bir kasko poliçesine sahip olmak için Sigortam.net’e gelerekkasko sorgulaması formunu doldurun, teklif alın veya 7/24 kesintisiz hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL