Kasko Değer Listesi Nasıl Belirlenir?

Yolculuktaki sürücü ve araç sayısının hergeçen gün arttığı bir ortamda kasko yaptırmak bir ihtiyaç halini aldı. Çünkü; günümüz koşullarında başınıza gelebileceklerinizi tahmin etmek güç. 

Bu güç ortam da kasko sahibi olmak önemli ama herşeyin fiyatının yükseldiği dönemde tasarruf sağlamak da gerekiyor. Bu yüzden araç kaskonuzu etkileyebilecek her detaya dikkat etmeli, en uygun kasko için her avantajı değerlendirmelisiniz.

Kasko değer listesi, kasko sahibi olacak veya olmak isteyenlerin fikir sahibi olması gereken konulardan biridir. Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSRŞB) tarafından aylık olarak yayınlanan bu liste; araçların piyasa fiyatları, araç markası ve modeli baz alınarak belirlenmektedir.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL
Araç değer listesi, on beş yaşına kadar olan araçlar için hazırlanmaktadır.15 yaşından küçük model ve tipteki araçlar için sigorta şirketlerinden destek alınması gerekir. Kasko değer listesi sayesinde aracınızın güncel araç kasko değerini kolayca öğrenebiliyorsunuz. 

Kasko değer listesinin hazırlanma aşamasında yeni ve ikinci el araçlar için farklı yöntemler izleniyor;

Yeni otomobillerde, imalatçı ve ithalatçı firmalardan alınan fiyat listelerinden yararlanılır. 

İkinci el araçlarında ise, ikinci el internet siteleri, gazetelerin seri ilan listeleri baz alınır.

Sürücüler ve sigorta şirketleri için sadece referans niteliğinde olan kasko değer listesi, otomobil, arazi taşıtları ve benzeri taşıtlar için uygulanan MTV ödemelerinde de uygulanmaktadır. MTV ödemesi, kasko değerinin %5’i tutarını aşmaktaysa vergi miktarı aracın aynı yaş grubundaki bir alt kademede bulunan taşıtlara ait vergi tutarı olarak yansımaktadır.

Kasko Değer Listesi ile İlgili Sorular
 

Kasko Değeri Neden Önemli?

Kasko poliçesi sahibi olacakların araç kasko değeri hakkında bilgil sahibi olması gerekmektedir. Çünkü; sıfır veya 2.el aracınızın kaskosu, ikinci el araç satış fiyatının belirlenmesi, ikinci el araç kredisi alınması, hasar ödemelerinin gerçekleşmesi durumlarında araç kasko değeri fikir sahibi olmanızı kolaylaştıracaktır.

Kasko Değer Listesini Muhakkak Değerlendirmeye Almalı mıyım?

Araç kaskosuna sahip olacak sürücülerin kasko değer listesini dikkate almak gibi bir mecburiyetleri söz konusu değil. Sadece referans olarak kullanılabilecek bu listeyle aracın mevcut durumu, kasko poliçesi düzenleme tarihindeki şartlara bağlı değer listesine oranla az ya da daha fazla fiyatla kasko sahibi olunabilir.

Araca Sonradan Ekletilen  Aksesuarlar Değer Listesine Dahil midir?

Araca sahip olduktan sonra eklenen aksesuatlar veya yedek parçalar kasko değerine dahil olmamakla beraber bunların bedelleri sigorta şirketi ile sigorta sahibi arasında belirlenir.

Sigortam.net ‘in online araç kasko sorgulama formu ile 2014 araç kasko değerleri hakkında da bilgi alabilirsiniz. Dilerseniz telefon yardımı almak için 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın! İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL