Araç Kasko Değer Listesi Nedir?

Kasko değer listesi, motorlu kara taşıtları sigortalılarının kasko poliçelerinin düzenlenmesinde yardımcı olmak amacıyla Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından aylık olarak hazırlanan listedir.

Ancak 1 Nisan 2013 tarihinden bu yana Hazine Müsteşarlığı’nın yayınladığı yönetmelik gereğince sigorta şirketleri TSB’nin yayınladığı kasko araç değer listesi dışında farklı kaynakları da referans alabiliyorlar. Bu tarihten itibaren sigorta poliçelerinde araç değeri  yerine referans kaynağı belirtiliyor. Poliçe düzenleme sırasında aracın rayiç bedeli hangi referans kaynağına göre belirlendiyse, hasar veya tazminat ödemesi sırasında da söz konusu referans kaynağındaki rakam göz önünde bulundurularak ödeme yapılır.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Kasko araç değer listesi ile başta kasko poliçelerinin primleri olmak üzere, noterdeki devir işlemleri ya da MTV ödemelerinde hesaplamalar gerçekleştiriliyor.  Kasko değer listesineki fiyatlar piyasa şartlarına, aracın yaşına, model aralığı ve motor hacmi gibi özelliklere göre farklılık gösterebilir.

Araç Kasko Değeri Ne İşe Yarar?

  • Araç kasko değer listesi araçların kasko sigortası hesaplamasında baz alınacak olan değerin belirlenmesinde referans olarak kullanılır.
  • Hasar oluşması durumunda ödenecek tazminatın belirlenmesinde sigorta şirketleri güncel araç kasko değer listesini baz alabilirler.Araç değer listesi, TSB tarafından aylık olarak hazırlanır ve yayınlanır.
  • Araçların kasko değerlerinin belirlenmesinde; araç marka, model ve yılllarıyla birlikte piyasa fiyatları etkilidir.Sigorta şirketleri, araçlar için verdikleri kasko tekliflerinde bu listeden faydalanırlar. Araç sahibi arzu ederse, kasko sigortası araç değerinin +/ – %10’u için de yapılabilir.
  • Motorlu taşıtlar vergisi ödemeleri sırasında da kasko araç değer listesindeki, araç kasko değeri baz alınır.
  • Kasko araç değer listesi, onbeş yaşına kadarki motorlu kara taşıtları için hazırlanmış olup, daha eski model ve tiplere ait motorlu taşıtların sigorta bedelleri sigortalı ile sigorta şirketi arasında mutabık kalınarak tespit edilmektedir.

Araç Kasko Fiyatı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Sigortam.net üzerinden araç kasko sorgulama formunu sadece 3 dakikada doldurarak, aracınızın model ve markasına en uygun araç kasko sigortası fiyat ve teminatlarına kolayca ulaşabilirsiniz.  

Bu sayede sigorta şirketleri tarafından verilen fiyatlar ile  sigortanıza %45’e varan fiyat avantajı ile sahip olabileceğiniz gibi sigorta poliçeniz de ücretsiz olarak evinize gönderilir. Böylelikle hem bütçenizden, hem de zamanınızdan tasarruf yapmış olursunuz.

 Kasko Değer Listesi Referans Kaynakları Nelerdir?

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi sigorta şirketleri artık TSB’nin aylık olarak yayınladığı kasko değer listesi fiyatlarının dışında farklı mecraları da referans olarak alabiliyorlar. Bu referans kaynakları oto pazarı, gazetelerin seri ilanları olabileceği gibi, internet üzerinden araç satışının yapıldığı siteler de olabiliyor. Başlıca bilinen referans kaynakları ise şöyle:

  • Türkiye Sigortalar Birliği Kasko Değer Listesi
  • Sahibinden.com
  • DOD
  • Arabam.com

Sonradan Eklenmiş Aksesuarlar Kasko Bedeline Dahil midir?

Belirlenen kasko bedellerinde özel olarak eklenmiş aksesuar ve sistemler dahil değildir. Söz konusu aksesuarların da kasko poliçesine dahil edilebilmesi için poliçe aşamasında belirtilmesi gerekmektedir.

15 Yaş Üstü Araçların Durumu

TSB tarafından her ay düzenli olarak yayınlanan kasko değer listesinde 15 yaş üstü araçlara yer verilmemektedir. Bu nedenle 15 yaş üstü araçların kasko bedelleri sigorta şirketi ve sigortalının karşılıklı anlaşması sonucu belirlenmektedir.

Kasko Değeri İle MTV İndiriminden Yararlanmak

Aracınızın kasko değeri ile MTV ödemenizi indirimli yapmanız ve geçmiş yıllardaki fazla MTV ödemelerinizin iadesini almanız mümkün.  Aracınızın motor silindir hacmi ve yaşına göre belirlenen motorlu taşıtlar vergisi tutarının, aracınızın kasko değerinin %5’ini aşması durumunda daha düşük miktarda bir vergi ödemesi yapabilirsiniz. Ayrıca bu indirimden yararlanmak için aracınızda kasko sigortası olması da şart değil. MTV ödemelerindeki bu indirim fırsatından yararlanmak içinse başvuru yapmak gerekiyor.  Bildirim formunu yetkili sigorta acentesine düzenlettikten sonra MTV indiriminden yararlanılabildiği gibi bu yolla, son 5 yıl içerisindeki yapılmış fazla MTV ödemeleri de geri alınabiliyor. Bunun içinse bildirim formuna ek olarak, düzeltme dilekçesi ile birlikte vergi dairelerine başvurmak gerekiyor.

Kasko Değer Listesi Neden Önemlidir?

Kasko değer listesi, aracınızın kasko bedelinin belirlenmesinde ve olası bir kaza, arıza, hırsızlık ya da farklı bir risk durumunda zararınızın eksiksiz karşılanması adına çok önemlidir. Aracınızın kasko bedelinin gerçek değerinden düşük gösterilmesi gibi bir durumda,  ödeme almanız gerekirse, hak ettiğinizden daha düşük miktarda bir ödeme alabilirsiniz. Bu nedenle aracınızın kasko bedelinin doğru belirtildiğine ekstra dikkat etmelisiniz.

Aracınız için en iyi fiyat garantili kasko sigortası ise Sigortam.net’te. Kasko sigortasıbaşvurunuzu dakikalar içinde kolaylıkla gerçekleştirmek için ister online olarak Sigortam.net’i ziyaret edin veya isterseniz de 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayın, aracınız için en uygun kasko sigortasına hemen sahip olun.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL