Kasko Değer Listesi Üzerinden mi Kasko Yaptırmalıyım?

Kasko sahibi olan veya olmak isteyen sürücüler, sigortalanma sürecinde birçok kavramla karşılaşır. Kasko değer listesi bu kavramlardan sadece biri. Peki araçkasko değeri nedir, ne işe yarar ve kim tarafından belirlenir?

Kasko değeriTürkiye Sigorta ve Reasürans Birliği tarafından yer ay yeniden yayınlanmaktadır. Bu liste kasko değer listesi olarak adlandırılır ve listedeki araçlar çeşitli ölçütlere göre değerlendirilir. Bu ölçütler arabanızın yaşı, motor hacmi, model aralığı şeklinde sıralanabilir.

Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri, kasko değer listesini belirlerken piyasa fiyatlarını göz önüne alır. Her arabanın, her yaş aralığının ve her motor hacminin kendi aralığına göre bir kasko değeri bulunur. Araç kasko değer listesi belirlenirken ilk baz alınan değişken aracın yaşıdır.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Kasko araç değer listesi 15 yaşına kadar olan araçlar için hazırlanır. 15 yaşından daha küçük araçların sigorta bedelleri sigorta sahibi ve sigorta şirketi arasında belirlenir.

Günümüzde araç kasko değeri, kasko sigortasının yapılması aşamasında yardımcı olur ve motorlu taşıtlar vergisi ödemelerinde kullanılır. MTV Kanunu tarifesinde yer alan uygulamaya göre; otomobil, arazi taşıtları ve benzeri taşıtlar için uygulanan MTV ödemeleri, bu araçların kasko değerinin %5’i tutarını aşmaktaysa vergi miktarı aracın aynı yaş grubundaki bir alt kademede bulunan taşıtlara ait vergi tutarı olarak yansımaktadır.

1987’den beri yayınlanan kasko değer listesi, kasko poliçelerinin düzenlenmesine yardımcı olmaktadır. Sürücüler ve sigorta şirketleri için sadece referans niteliğinde olan kasko değer listesine uyulması gibi zorunluluk yok. Aracın genel durumundaki, düzenlenme tarihindeki şartlara bağlı kalınarak kasko değerinin altında veya üzerinde bir kasko bedeli ile araç sigortası yapılabilir.

Araç Kasko Değerleri Hakkında Bilgileri Sigortam.net ile Nasıl mı Öğrenirsiniz?

  • Araç kasko sorgulama formunu sadece 3 dakikada doldurarak aracınızın değerine uygun fiyatlara ulaşırsınız.
  • Araç model ve markasına uygun araç kasko sigortası fiyat ve teminatlarına kolayca ulaşır, karşılaştırma yaparsınız.
  • Sigorta şirketleri tarafından verilen fiyatlar ile sigortanıza yüzde 45 fiyat avantajı ile sahip olursunuz.
  • Araç kasko sigortası poliçeniz ücretsiz ayağınıza gelir.

Sigortam.net’ten 2014 araç kasko değerlerihakkında bilgiyi online olarak kolayca alabilirsiniz. Telefon desteği için 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan 7/24 arayabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL