Araç Kasko Değeri Nasıl Sorgulanır?

04 Ocak 2013

01 Nisan 2013 tarihinden itibaren sigorta şirketleri kasko bedelleri için “Kasko Araç Değer Listesi” dışında bir kaynağı referans alabilirler. Bu tarihten itibaren poliçelerde “Araç Değeri” değil sadece referans kaynağı belirtilecektir.

Kasko sigortası, motorlu taşıtların trafikte yaşayabileceği hasarlı kazalar ve olası diğer risklere (doğal afet, yangın, hırsızlık vb.) karşı sürücülerin kendi istekleri ile oluşturduğu bir maddi destek mekanizmasıdır. Kasko bedeli hesaplanırken seçilen kasko teminatları önemli ise de asıl belirleyici olan kasko değeri kavramıdır.
Kasko değeri, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSRŞB) tarafından belirlenen ve her ay güncelleyip yayınlanan bir listede belirtilir. Bu liste, araç kasko değer listesi başlığı ile yayınlanır ve listedeki araçlar çeşitli ölçütlere göre sıralanarak kasko bedeli için bir temel oluştururlar. Bu listede yer alan değerler aynı zamanda motorlu taşıtlar vergisi ödemelerinin hesaplanmasında ve hasar sonrası yapılan teminat ödemesi hesaplanmasında da kullanılmaktadır.
 
Kasko değerini sorgulamak ve hesaplayabilmek için aracın yaşının 15 yıldan büyük olmaması gerekir. 
Fabrika çıkışı veya ikinci el bir araba alırken her ay güncellenen araç kasko değer listesinde, aracın marka ve modelinin yer alıp almadığı kontrol edilmelidir. Eğer yeni alınan aracın markası ve modeli bu listede mevcut değil ise, sigorta acentesi ile görüşülerek listeye alınması sağlanmalıdır. Araçların kasko değerinin bilinmesi, araç kasko sigortası yaptırırken poliçeye yazılacak kasko bedelinin ve ödenecek
primin güncel ve doğru olmasını sağlamaktadır.
 
Aracınızın doğru kasko değeri ile hesaplanmış ihtiyaçlarınıza özel, en uygun fiyatlı kasko sigortasına sahip olmak için Sigortam.net internet sitemizden ve 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattı’ndan 7/24 bize ulaşın.

Okumaya Devam Edin

Aracınızda Birden Fazla Hasar Olursa Hasar Tazminatı Alabilir misiniz?

Kasko hasarlarında sıkça karşılaşılan ve genelde sigortalıların sorun yaşamalarına neden olan durumlardan birisi de birden fazla hasarı olan araçlarla ilgili yapılan tazminat talepleridir.

Bir Kaza Durumunda Ne Yapmalısınız?

Maddi hasarlı kazalarda kazaya karışan diğer araçların sürücü ya da sürücüleri ile anlaştığınız takdirde, kendi aranızda Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı doldurmalısınız.

Hasar Sonrası Kesintiler Nelerdir?

Aracınızla kaza yaptığınızda ve araçta hasar meydana geldiğinde hasar tutarını sigorta şirketi karşılasa bile poliçe şartlarına göre zorunlu bazı kesintileri sizin ödemeniz gerekebilir.