Kasko Değeri ile İlgili Sorularınız Kalmasın!

Kasko sigortası yaptıracaklar kafasını karıştıran en önemli konu kasko değeridir. Çünkü araç kasko değerinde önemli değişiklikler yapılmıştır.

Kasko araç değer listesi, Türkiye Sigorta Birliği (TSB) tarafından her ay öneri amacı ile yayınlanmaktadır. Bu liste araçların marka, model ve üretim yılını baz alarak kasko değerini göstermektedir. Sigorta şirketleri eğer isterse referans kaynağı olarak bu listeden yararlanabilir. Bu durumu mutlaka poliçede belirtmesi gerekir.

Araç değer listesine her ay yeni araçlar da eklenir. Bu listede sadece 15 yaşa kadar olan araçlar yer almaktadır. Kasko araç değer listesindeki araçları görüp, bu araçlar için kasko sigortası yaptırabilirsiniz. En son yayınlanan kasko değer listesine “Kasko Değer Listesi Şubat 2015” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Kasko Değerinin Kullanım Durumu

2013 yılında kasko ile ilgili yeni bir yasa yürürlüğe girdi. Bu yasadan sonra poliçe üzerine aracın bedelini yazma devri kapandı. Araç kasko değer listesindeki aracın fiyatına göre sigorta yapma durumu da sona erdi. Hasar durumunda da yine aracın sigortalandığı fiyat dikkate alınıp, buna göre tazminat ödemesinin yapılması durumu da kalktı. Yapılacak tazminat ödemeleri aracın hasar aldığı zamandaki değeri üzerinden yapılıyor. Bu değeri araç rayiç bedeli ifade ediyor. Konu ile ilgili “Yeni Kasko Sistemi ve Araç Rayiç Bedel Belirleme” yazımızı okuyabilirsiniz. Görüldüğü gibi bu liste sadece bir öneri olarak yayınlanıyor.

Kasko Değeri ve MTV Ödemesi

Ayrıca kasko değerinin bir faydası daha var. Aracınızın değerine bağlı olarak Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV)’nizi indirimli ödeyebilirsiniz. MTV araç sahipleri için oldukça önemli bir giderdir. Ödeyeceğiniz MTV tutarı aracınızın kasko değerinden %5 fazla ise bir alt kademedeki vergi tutarını ödeme şansınız bulunuyor. İkinci bir alt kategoriye inme şansınız maalesef bulunmuyor. Ayrıca sizin için bu durumun tam tersi geçerliyse yani ödeyeceğiniz MTV tutarı aracınızın kasko değerinin %5’inin altında kalıyorsa yapacağınız bir şey olmuyor.

Aracınız hangi model olursa olsun güvenceye ihtiyacı vardır. Bu yüzden zaman kaybetmeden kasko sigortası yaptırın, aracınızı ve bütçenizi koruyun. En uygun araç kasko fiyatları için Sigortam.net’ten hızlıca araç kasko hesaplaması yapın ya da 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı 7/24 arayın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL