444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Kasko Değeri ile İlgili Sorularınız Kalmasın!

Kasko sigortası yaptıracaklar kafasını karıştıran en önemli konu kasko değeridir. Çünkü araç kasko değerinde önemli değişiklikler yapılmıştır. 

Kasko araç değer listesi, Türkiye Sigorta Birliği (TSB) tarafından her ay öneri amacı ile yayınlanmaktadır. Bu liste araçların marka, model ve üretim yılını baz alarak kasko değerini göstermektedir. Sigorta şirketleri eğer isterse referans kaynağı olarak bu listeden yararlanabilir. Bu durumu mutlaka poliçede belirtmesi gerekir.

Araç değer listesine her ay yeni araçlar da eklenir. Bu listede sadece 15 yaşa kadar olan araçlar yer almaktadır. Kasko araç değer listesindeki araçları görüp, bu araçlar için kasko sigortası yaptırabilirsiniz. En son yayınlanan kasko değer listesine “Kasko Değer Listesi Şubat 2015” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

 

Kasko Değerinin Kullanım Durumu

2013 yılında kasko ile ilgili yeni bir yasa yürürlüğe girdi. Bu yasadan sonra poliçe üzerine aracın bedelini yazma devri kapandı. Araç kasko değer listesindeki aracın fiyatına göre sigorta yapma durumu da sona erdi. Hasar durumunda da yine aracın sigortalandığı fiyat dikkate alınıp, buna göre tazminat ödemesinin yapılması durumu da kalktı. Yapılacak tazminat ödemeleri aracın hasar aldığı zamandaki değeri üzerinden yapılıyor. Bu değeri araç rayiç bedeli ifade ediyor. Konu ile ilgili “Yeni Kasko Sistemi ve Araç Rayiç Bedel Belirleme” yazımızı okuyabilirsiniz. Görüldüğü gibi bu liste sadece bir öneri olarak yayınlanıyor. 

Kasko Değeri ve MTV Ödemesi

Ayrıca kasko değerinin bir faydası daha var. Aracınızın değerine bağlı olarak Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV)’nizi indirimli ödeyebilirsiniz. MTV araç sahipleri için oldukça önemli bir giderdir. Ödeyeceğiniz MTV tutarı aracınızın kasko değerinden %5 fazla ise bir alt kademedeki vergi tutarını ödeme şansınız bulunuyor. İkinci bir alt kategoriye inme şansınız maalesef bulunmuyor. Ayrıca sizin için bu durumun tam tersi geçerliyse yani ödeyeceğiniz MTV tutarı aracınızın kasko değerinin %5’inin altında kalıyorsa yapacağınız bir şey olmuyor.

Aracınız hangi model olursa olsun güvenceye ihtiyacı vardır. Bu yüzden zaman kaybetmeden kasko sigortası yaptırın, aracınızı ve bütçenizi koruyun. En uygun araç kasko fiyatları için Sigortam.net’ten hızlıca araç kasko hesaplaması yapın ya da 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı 7/24 arayın.


Benzer İçerikler

Araç Kasko Fiyatları Nedir?

Sigortam.net üzerinden sigorta sorgulama yaparak en uygun araç kasko fiyatlarına 3 dakikada ulaşın, arabanızı koruyun.

Devamını Oku

İkinci El Oto Alımında Boyalı Arabaya Dikkat Edin!

İkinci el araç alırken boyalı araba aracın kaza yaptığını gösterir ve değerini belirler. Boyalı aracın nasıl anlaşılabileceğini öğrenin pişmanlık yaşamayın

Devamını Oku

Araç Kasko Değer Listesi Mart 2013

Araç kasko değer listesi her ay Türkiye Sigorta Birliği tarafından piyasaya yeni giren araçların da eklenmesiyle beraber güncellenerek yayınlanır.

Devamını Oku