Kasko Değeri Üzerinden Mtv Hesaplama

Yıllık otomobil giderleri içerisinde değerlendirilen ve sürücülere maddi anlamda bir yük yükleyen MTV tutarını (Motorlu Taşıtlar Vergisi) indirimli ödemek mümkün. Bu noktada kritik detay aracın kasko değeridir!

Kasko değeri ve MTV ilişkisine geçmeden önce kasko değerini açıklamakta fayda var. Kasko değeri, Türkiye Sigorta Birliği (TSB) tarafından belirlenir vekasko değer listesi şeklinde yayınlanır. Bu listenin oluşturulurken araçların markaları, modelleri ve piyasa koşulları baz alınır. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Örneğin, 2014 yılında ödenen Motorlu Taşıtlar Vergisi, bir önceki yıl vergisinin “yeniden değerleme oranına’’ göre kıyaslandığında %3,93 oranında yüksek belirlendi. 

Yani, 2014 yılında Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni %3,93 zamlı ödedik.

MTV hesaplama, taşıt türlerinin yaşı ve motor silindir hacmi baz alınarak yapılıyor. Yani, sürücülerin MTV hesaplama ve ödemesinde motor hacmi ve yaşı etkili oluyor. Örneğin; 2014 Motorlu Taşıtlar Vergisi'ni 16 ve motor hacmi 1300 altında olan araçlar 58 TL ile en düşük MTV’yi, 1-3 yaş ve motor hacmi 4000 m3 üzeri olan lüks araçlar 19 bin 541 lira ile en yüksek MTV ödemesini gerçekleştirdi.

MTV Vergisinde Kimler İndirim Elde Etti?

İndirimli MTV uygulaması 2004 yılında yasalaştı ve 2005 yılının ilk ayında yürürlüğe girdi. Bu uygulamayla beraber; otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtı ve benzeri araçlar için ödenecek MTV'lerde araç kasko değerleri etkin olmaya başladı. 

Daha az vergi ödeme avantajından yararlanma yolunu kısaca özetleyelim;

  • Otomobilinizin veya arazi taşıtınızın, kasko değerinin %5’ini hesaplıyorsunuz,
  • Tarifede geçen MTVvaraç kasko değerinin %5’nin altında kalıyor ise, bir şey yapamazsınız. Belirtilen tarifeye göre araç verginizi ödemek durumundasınız.
  • Motorlu Taşıtlar Vergisi tutarı, kasko değerinizin %5’ini aşıyorsa alt kademedeki vergi tutarını ödüyorsunuz. Kasko değeri bir alt kademenin üzerinde olsa da ikinci kez alt kademeye inemiyorsunuz.

2005 yılında sonra ödediğiniz MTV ücretleri, kasko bedelinin %5’ini geçiyor ise fazladan ödeme yapmışsınız demektir. Peki, fazladan ödenen MTV ücreti geri alınabiliyor mu?

Fazla Ödenen MTV’nin Geri İadesi

MTV’sini kasko değerinin %5’inden fazla ödeyen sürücüler, geri iade alabiliyor. Ancak bunun için yapılması gereken işlemler var; düzeltme dilekçesi hazırlamak ve kasko sigorta değeri bildirim formunu bu dilekçeye eklemek.

Siz de zaman kaybetmeden kasko sigortanızı yaptırın, aracınızın masraflarından birini ödeme planınızdan çıkarın. En uygun araba kasko fiyatları için ise diler Sigortam.net'e gelerek araç kasko hesaplaması yapın, dilerseniz de 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL