Kasko Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Aracın kasko değeri, kasko fiyatını belirleyen en önemli etkenlerden biri olmakla birlikte tek başına belirleyici değildir. Kasko fiyatı için öncelikle araç kasko değeri göz önüne alınır. Tüm araçlara ait kasko değerleri ise Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSRŞB)’nin yayınladığı kasko değer listesi baz alınarak belirlenir. Ancak sigorta şirketlerinin verdiği farklı içerikteki hizmetler, araç ve kullanıcıyla ilgili değişkenler kasko fiyatlarında farklılıklara sebep olur.
 
Araç kasko fiyatları ile ilgili "Araç Kasko Fiyatları" içeriğinden de detaylı bilgi alabilirsiniz.
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL
Aracınızın kaskosunu yaptırırken fiyatları etkileyen unsurlar şunlardır.
 

1. Teminatlar

 
Yaşadığınız hasarlarda size yardımcı olacak maddi fayda teminatlarla sağlanır. Standart kaskolar, çarpma, çarpılma, yangın, aracın çalınması veya çalınmaya teşebbüsü konularını kapsar. Kasko teminatları hakkında daha kapsamlı bilgi için "Kasko Sigortası Teminatları Nelerdir?” başlıklı yazımızı okuyun.
 
Bunların yanında ek teminatlar ile aracınıza gelebilecek hasarları önceden güvence altına alabilirsiniz. Ek teminat demek, biraz daha yüksek prim ödemesi demektir. Ek teminatları iyi incelemeniz, hangi ek hizmet için ne kadar ödediğinize dikkat etmeniz gerekmektedir. Ek tazminatlar hakkında daha fazla bilgiyi “Kasko Sigortası ile Hangi Riskleri Kapsam Altına Alabilirsiniz?” yazımızda bulabilirsiniz.
 

2. İndirimler 

 

Hasarsızlık İndirimi

Sigorta dönemi içinde hasar tazminatı almayan sigortalıya, her yıl için değişen oranlarda hasarsızlık indirimi uygulanır. Araca bir yıl süre ile yapılan kasko sigortalarında, başlangıçta tespit edilen sigorta bedellerinin enflasyon nedeniyle yıl içerisinde piyasa değerinin altına düşmemesi için enflasyon koruma teminatınızı da mutlaka alıp aracın değerini korumaya dikkat etmenizi tavsiye ederiz.
 

Muafiyetler

 
Hasarın belli bir kısmının sigortalının kendisi tarafından ödenmesi olarak tanımlayacağımız muafiyet konusu da indirim sebeplerinden biridir.
 
İndirim alırken, teminat miktarınızdan feragat etmediğinize ya da ne ölçüde edeceğinize dikkat edin. Daha çok indirim almak mı, daha az teminat mı sizin için uygun? Buna karar vererek kaskonuzu yaptırın.
 

Araç Güvenliği İndirimi

 
Hırsızlığa karşı caydırıcı bir tedbir olarak alarm veya immobilizer donanımı aracınızda var ise ekstra bir indirim kazanabilirsiniz. 
 

Kasko Yaş İndirimi

 
Yaşı fazla olan sigortalıya, gençlere oranla bir miktar indirim uygulanır. Yaş indirimi kasko firmaları arasında oran olarak değişmektedir.
 

3. Aracınızın Durumu 

 
Aracınızın kullanım amacı, marka ve model yılı kasko sigortası için belirleyici kriterlerdendir. Yılı eskidikçe, aynı teminat miktarı için ödemeniz gereken prim yükselir. Ayrıca aracınızda iletişim-multimedya ve görüntü cihazları ile standart donanımlara ilave olarak yer alan radyo-teyp, telefon, televizyon, klima gibi cihazlar, aksesuarları kasko sigortası kapsamı içine dahil etmeyi unutmayın.Yoksa bu cihazlarda yaşanacak hasarlardan sigorta kapsamında faydalanmanız mümkün olmaz.
 

4. Ruhsat Sahibi ile İlgili Bilgiler

 
Hasarsızlığının yanında kişinin ehliyet yılı, yaşı, mesleği, aracın kullanıldığı şehir gibi kriterler de kasko fiyatlarında rakamsal değişikliğe sebep olmaktadır. Tüm bu detaylar için sigorta yapacağınız şirketin şartlarını görmenizi tavsiye ederiz. 
 
Araç kaskosu yaptırırken, ödeyeceğimiz rakamlar elbette önemlidir. Ancak fiyatlardan önce hizmetin içeriğine bakarak karar vermek, zor zamanlarınızda kolaylık sağlayacaktır. Bu nedenle kasko poliçelerinin içeriğine göre karar vermenizi, alabileceğiniz ek teminatlarla korunmanızı güçlendirmenizi öneririz.
 
En uygun kasko fiyatlarını bulmak için kasko tekliflerini karşılaştırmalısınız. Kasko tekliflerinizi karşılaştırırken Sigortam.net uzmanlarından online veya 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattını arayarak destek alabilirsiniz.
 
 

Benzer İçerikler

Groupama Sigorta Kasko – Klasik Oto
Groupama Sigorta Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar
1 Nisan 2013 itibarıyle...Kasko Genel ve Özel Şartları’nda birtakım değişiklikler olmuştur. Hasar durumunda sorun yaşamamanız için aşağıdakileri...mutlaka okuyun.

1-Eski Genel Şartlarda Olup Yeni Genel Şartlarda Bulunmayan Teminat ve...Uygulamalar

A)Araç Bedeli

Rayiç değer belirleme yöntemi değişeceğinden, poliçe...üzerine araç bedeli yazılmayacak. Bunun yerine aracın rayiç bedelinin nasıl belirleneceği...yazılacak.

B) Eksik/Aşkın Sigorta

Araç bedeli artık poliçeye yazılmayacağı için...eksik/aşkın sigorta uygulaması da sona eriyor. Uygulama yalnızca aksesuarlar için devam...edecek.

C) Enflasyondan Korunma Klozu

Araç bedeli poliçeye yazılmayacağı için...enflasyonun aracın değerini etkilemesini engellemek amacıyla konulan enflasyondan korunma klozu da artık poliçelerde yer almayacak....Aracın değeri zaten rayiç değer ile belirleneceğinden değer kaybı oluşmayacak.

2-Yeni Genel Şartlarda Olup...Bu Üründe Olmayan Teminatlar

Aşağıdaki teminatlar kasko genel şartlarında standart olarak bulunup,...bu üründe seçmeli veya şartlı olarak bulunmaktadır.
-Kullanım ve gelir kaybı...(Seçimli)
-Yurtdışı (Seçimli)
-0 km araçlarda yenisi ile değiştirme (Şartlı)

3- Ek...Teminatlar

Yeni Kasko Sistemi’nde Ek Teminatlar Genişletilmiş Kasko ve Tam Kasko ürünleri içerisinde...bulunacaktır. Bu üründe bulunan ek teminatlar:
-3. kişilerce kötü niyet ve muziplikle yapılan...hareketler
-Yasal olarak taşınmasına izin verilen yanıcı, parlayıcı maddeler, (Seçimli)
-Araç anahtarının...ele geçirilmesi sonucu çalınma,
-Kemirgen ve hayvanların verdiği zararlar*
* Kemirgen hayvanlar tarafından...verilecek zararlar teminat kapsamındadır.

4-Ürüne Özel Uygulamalar

A) Yedek...Parça Uygulaması

Hasar gören parçanın onarım imkanı yok ise sigortacı tarafından...orijinal parça tedarik edilir. Hasarlanan parça orijinal değilse aynı özellikleri taşıyan parça ile...değiştirilme yoluna gidilir. Sigortacıdan izin alınmaksızın yapılan değişimler...ödenmez.

B) Cam Hasar Uygulaması

Anlaşmalı olmayan cam...servislerine gidilmesi durumunda muafiyet uygulanmaz.

C) Servis Uygulaması

Onarım...sigortacının anlaşmalı olduğu serviste veya sigortalının tercih edeceği serviste yapılabilir. Anlaşmasız...servislerde Sigortacıdan izin alınmaksızın yapılan onarımlar ödenmez.

D) Rayiç...Değer Belirleme Uygulaması

Hasar tarihi itibariyle TSB'nin yayınladığı hasar...tarihindeki güncel listede kayıtlı araç değeri referans olarak kabul edilir. TSB'nin yayınladığı hasar tarihindeki...güncel listede kayıtlı araç değerinin hasar tarihindeki piyasa rayiç değerine göre 10% ve üzerinde olması...halinde eksper tarafından piyasan alınacak en az üç adet teklifin ortalaması...alınacaktır.
Bu sayfada paylaşılan detaylar tamamen bilgi...amaçlıdır. Sigorta şirketleri ürün ve teminatlarda değişiklik yapabilirler. Bu nedenle, satın...aldığınız poliçe ile beraber gelen belgede yer alan genel ve özel şartları mutlaka okumanızı hatırlatırız....İtiraz durumunda en kısa zamanda 444 24 00 Sigorta Destek Hattı veya sigorta danışmanınız ile iletişime geçmelisiniz.