Kasko Poliçesi İptalini Gerekli Kılan Haller

Sürücüler uzun yıllardır ehliyet sahibi olmanın verdiği güvenle kendilerinden emin olsalar da binlerce aracın ilerlediği yollarda kazasız güç geçirebilmek, büyük bir şans. Özellikle trafiğin yoğun olduğu büyük şehirlerde kaza ile burun buruna gelmek, çok zor bir ihtimal değil.

Sürücüler kendi davranışlarını kontrol etse karşı tarafın davranışlarını edemeyebiliyor, trafik kurallarını hiçe sayan sürücülerin neden olduğu hasarlar kaçınılmaz oluyor. Üstelik bir de kazaya karışan sürücünün trafik sigortası yoksa, hasarın tamiri uzun zaman alabiliyor.

İşte tam da bu noktada kasko sigortası devreye girerek büyük avantaj sağlayacaktır. Trafik gibi riskin dolayısıyla hasarın her an aracınızı ve sizi bulabileceği bir ortamda kasko yaptırmamak, büyük hatadır.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

Kasko sahibi olmak için prim oranı, hasarın gerçekleşmesi durumunda cebinizden çıkacak paradan çok daha azdır.

Peki, kasko yaptırmak bu denli krittiken düzenlenen kasko poliçesinin iptalini gerektirecek durumlar yaşanabilir mi? Sürücülere ve araçlara geniş bir güvence veren kasko sigortasının iptalini gerektiren bir takım zamanlar olabilir.

Kasko sigortaları ile ilgili bilinmesi gereken ilk ve en önemli şey kasko sigortasının araç sahipleri adına yapılmış olmasıdır. Bu nedenle kasko poliçesinin devri gibi durumlar söz konusu değildir. Aracın ruhsat sahibi yani aracın ait olduğu kişi değişirse, kasko poliçeleri sonlandırılmalıdır. Kasko poliçeleri senelik (1 yıl) olarak yapılmaktadır ancak kişiler vadeleri dolmadan poliçelerini iptal edebilme haklarına sahiptirler. Bu nedenle kaskosunun vadesi dolmadan araç sahibi kalan zamanların ücretini geri alabilir. Kasko prim iadelerinin gerçekleşmesi için kasko hesaplaması yapılarak kalan sürenin primi hesap edilerek araç sahibine iade edilir.  

Örneğin; aracını değiştirmek isteyen sürücüler, eski araçlarının kasko sigortasını yeni aracına devretmek isteyebilir. Bu durumda önce kasko poliçesini iptal etmeli, yeniden kasko poliçesi düzenlettirmelidir. 

Kasko poliçelerinin iptalini gerekli kılan bir diğer halde araç sahibinin vefatıdır. Bu durumda araç ile beraber vefat eden kişi adına düzenlenen kasko poliçesi de miraşçılara geçmiş olacaktır. Ancak aracın kaskosunun devam edebilmesi için mirasçıların 8 iş günü içerisinde sigorta şirketine başvurmaları gerekir. Başvuru sonrasında kasko poliçeleri iptal edilir ve mirasçıların kaskonun devamını istemesi durumunda poliçe yenilemesi yapılır. Mirasçıların yenileme istememesi halinde kasko poliçesi iptal edilir ve kalan kasko vadesinin primi hesap edilerek mirasçılara ödenir.

Eğer araç sahibi kasko sigorta yaptırdığı aracını satar ve yerine de yeni bir araç almak istemezse, bu durumda da sigorta şirketine başvuruluğunda kasko poliçesi iptal edilir ve kalan gün sayısına düşen prim hesaplanarak poliçe sahibine ödenir.

Yıl içerisinde başımıza gelebilecek hiçbir olayı tahmin etmek mümkün değil ancak bu olaylara karşı güvence almak mümkün. Kasko güvencesini en doğru teminatlarla yakalamak, en uygun kasko fiyatlarına ulaşmak için dilerseniz Sigortam.net’e gelin, dilerseniz de 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın ama muhakkak kaskolanın.

 

Benzer İçerikler

Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi Mayıs 2018 Sonuçları

Kasko sigortası primleri Mayıs ayında 2 puan yükseldi

Sigortam.net Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi Mayıs ayı verilerine göre, bir önceki aya göre kasko primlerinde 2...puan, trafik sigortası primlerinde ise 1 puanlık artış yaşandı.

Türkiye’nin ilk ve en büyük sigorta platformu...Sigortam.net, kasko ve trafik sigortası primlerindeki değişimi ortaya koyan Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi’nin...Mayıs ayı verilerini açıkladı. Otomobillere sunulan tekliflerin ağırlıklı ortalamasını gösteren endekse göre, Mayıs ayı kasko...sigortası endeksi Nisan ayına göre 2 puanlık artış kaydederek 97 oldu. Trafik sigortasında ise Nisan ayında 65 olan endeks, Mayıs...ayında yaşanan 1 puanlık artış yaşayarak 66 oldu. Böylece 2018’in ilk ayında 2.014 TL olan ortalama kasko primleri 2.080 TL’ye;...831 TL olan ortalama trafik sigortası primleri ise 878 TL’ye çıktı. Sigortam.net CEO’su Tahsin Gürdoğan,...endeks sonuçlarına ilişkin değerlendirmesinde, “Sektördeki en büyük 20 sigorta şirketinin tekliflerini müşteriye sunan...Türkiye’nin en büyük sigorta platformu olarak, müşterilerimizin en doğru ürünü, en iyi fiyata, kolay ve hızlı bir şekilde...satın almalarını sağlıyoruz. Ayrıca ilk olarak geçen yılın Ağustos ayında sonuçlarını açıkladığımız Sigortam.net Kasko...ve Trafik Sigortası Endeksi ile araç sahiplerine otomobil sigortalarındaki genel seyre ilişkin bilgi sunmayı sürdürüyoruz....Böylelikle araç sahipleri için büyük önem taşıyan kasko ve trafik sigortalarındaki trendlerin de yakından takibini sağlıyoruz....Kasko sigortası endeksi, bir önceki aya göre 2 puan artış yaşadı ve Mayıs ayında 97 oldu. Böylece Ocak ayında 2.014 TL olan kasko...sigortası prim ortalaması, Mayıs ayında 2.080 TL oldu. Trafik sigortası primlerinde ise sert değişimler görmüyoruz. Yılın ilk...ayında seviyesini koruyan sigorta primleri Mayıs ayında 1 puanlık bir artış kaydederek 66 oldu. Böylece geçen ay 863 TL olan...ortalama trafik sigortası primleri ise 878 TL’ye çıktı. Trafik sigortası endeksi, geçen yıl aynı dönemde 737 TL olarak...gerçekleşmişti. Geçen yıl Mayıs ayında 2.014 TL olan kasko primleri ortalaması ise bu yılın Mayıs ayında 2.080 TL oldu....Sigortam.net olarak araç sahiplerine sigorta yaptırmanın en kolay, en hızlı ve en uygun fiyatlı yolunu sağlarken sahip olduğumuz...büyük veriyi hizmetlerine sunmayı sürdüreceğiz. Hasar anında olduğu kadar doğru bilgi ihtiyacı konusunda da her zaman...müşterilerimizin yanındayız” diye konuştu. Sigortam.net Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi’ne göre 2017 yılın ocak ayından bu...yana otomobillerde kasko ve trafik sigortası primlerindeki değişimi gösteren grafik şöyle: