Araç Sayısı Artıyor Ancak Kasko Poliçesi Sayısı Düşüyor

Türkiye Sigorta Birliği ve Gözetim Merkezi’nin ( TSB ) verilerine göre Türkiye’deki kasko poliçesi sayısı geçen yılın aynı dönemine göre düşüş gösterdi. Trafiğe tescili yapılan araç sayısı artarken kasko poliçesi adetinde yaşanan bu düşüşün sebebi olarak ise uzmanlar zorunlu trafik sigortası fiyatlarında yaşanan artışı işaret ediyor.     

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

TSB’nin açıkladığı verilere göre Türkiye’deki kasko sigortası poliçesindeki sayı Ekim 2016’da geçen yılın aynı dönemine göre 4 milyon 472 bin adetten 4 milyon 463 bine geriledi. Kasko poliçelerindeki sayı geçen yıla göre düşüş gösterirken aynı dönem içerisinde trafiğe tescili yapılan araç sayısı ise yaklaşık 1 milyon adet artarak 20 milyon 800 bin adete ulaştı. Kasko poliçelerindeki bu düşüşün perde arkasında ise artan zorunlu trafik sigortası fiyatlarının olduğu düşünülüyor. Kasko poliçelerindeki düşüş otomobillerde %1.3 oranında ortaya çıkarken, kamyonlarda %8,8, kamyonetlerde ise 5,8 oranında gerçekleşti. Araç cinsi açısından kasko yaptırmama oranı en fazla olan araç türü ise %15’lik düşüşle otobüsler oldu.

“Sürücüler Kasko ve Trafik Sigortası Teminatlarını Karıştırıyor”

Konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan TSB Genel Sekreter Yardımcısı Attilla Oksay ise kasko poliçelerindeki düşüşte araç satışındaki daralmanın da etkili olduğunu vurgulayarak bir diğer önemli etkenin ise sürücülerin kasko ve trafik sigortasını birbirine karıştırması olduğunu savundu. Sürücülerin önemli bir kısmının kasko ve trafik sigortalarının içerdiği teminatları tam anlamıyla bilmediklerini ifade eden Oksay, bu nedenle bazı araç sahiplerinin trafik sigortasının araçlarında meydana gelen hasarları karşılayacağı yanılgısı içerisinde bulunduklarını söyledi. Trafik sigortası poliçesinin karşı ve üçüncü taraflara verilen hasarları teminat altına aldığının altını çizen Oksay, kasko sigortasının ise sigortalıya çarpma, yanma ve çalınma gibi birçok riske karşı teminat verdiği belirtti.

Kasko Poliçesini Yenilemeyenler Haklarını Kaybediyor

Araç sahiplerine onlarca farklı risk karşısında teminat vererek olası bir kaza, arıza veya diğer istenmeyen durumlar karşısında önemli avantajlar sağlayan kasko sigortası bu bakımdan her sürücünün yaptırması gereken bir sigorta türü olarak öne çıkıyor. Kasko sigortasını yaptırmak kadar yenileme dönemini geciktirmemek de büyük önem taşıyor. Çünkü zamanında poliçesini yenileyen sürücüler kazandıkları hasarsızlık indirimi ile bir sonraki poliçe döneminde çok daha uygun fiyata araçlarını güvenceye alabiliyor. Ancak poliçe vadesini halinde bu haklarını kaybederek, normalde daha uyguna yaptırabilecekleri poliçelerini çok daha yüksek meblağlarla yaptırmak zorunda kalıyorlar.

Kasko Sigortanızı En İyi Fiyat Garantisi ile Yaptırabilirsiniz

Kasko sigortası ana teminatlar dışındaki diğer teminatların sigortalı tarafından seçilebilmesi nedeniyle fiyat açısından önemli farklılıklar gösterebilmektedir. Bu nedenle poliçenizi yaptırmadan önce fiyatı değil, poliçenizin hangi teminatları içerdiğini göz önünde bulundurmalısınız. Avantajlı bir kasko sigortası poliçesine sahip olmak içinse uzman bir sigorta danışmanından destek almak büyük önem taşıyor.

Siz de aracınızı ve bütçenizi güvence altına almak istiyor fakat hangi teminaların poliçenizde yer almasına karar veremiyorsanız hemen online kasko hesaplama ile ya da 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’mızı arayarak uzman sigorta danışmanlarımıza ulaşın, poliçenizin en avantajlı haline, en iyi fiyat garantisiyle sahip olun.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL