Kasko Poliçesinde Mutlaka Okunması Gerekenler

Kasko sigortası alırken üzerinde özellikle durduğumuz 2 konu var bunlardan biri; kasko poliçelerine eksik ve yanlış beyan ile sahip olmamak bir diğeri de; kasko poliçesinde yer alan her madde hakkında bilgi sahibi olmak bunun yolu ise poliçeyi doğru şekilde okumak ve incelemek.

Ancak; çok uzun ve ayrıntılı olması ya da ufak yazıların üşendirmesi sebebi ile pek çok kişi her türlü sözleşmeyi olduğu gibi kasko poliçelerini de okumaz. Okunmayan sigorta poliçeleri ise; riskin gerçekleşmesi ve tazminat edilmesi halinde çoğu zaman sigorta sahibi ve sigorta şirketi arasında can sıkan tartışmaların yaşanmasına sebep olur. 

Kasko poliçesine yetersiz bilgiyle sahip olan sürücüler tamamıyla araçlarını güvenceye aldıklarını sanabilmektedir ve durumun tam aksi yönde olduğu ne yazık ki hasar anında ya da sonrasında en açık şekilde ortaya çıkar. Oysa her sigorta çeşidinde olduğu gibi araç sigortalarından kasko sahibi olmak da hassas bir konudur ve ince detaylara dikkat edilmesi önem taşır. Bu sebeple; sigorta şirketleri veya sigorta acenteleri kasko poliçesi koşullarının okunmasını ister ancak belirttiğimiz sebeplerden dolayı bu poliçeler çoğunlukla okunmadan imzalanır.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Hem sigorta şirketinin hem sigorta sahibinin üstüne düşen yükümlülükleri bilmesi ve yerine getirmesi için poliçede yer alan maddeler mutlaka okunmalıdır.

Peki Kasko Poliçesinde Mutlaka Okunması Gereken Hususlar Neler?

Öncelikle her sigorta çeşidinin özelliklerinin, kapsamını belirleyen şartlar yani Kasko Genel Şartları mutlaka okunmalıdır. Bu şartlar; sigorta çeşidinin kapsadığı güvencelerin neler olduğunu, hangi güvenceleri kapsadığı, kapsam dışı bıraktığını, hem sigorta şirketlerine hem sigorta sahibine ne gibi yükümlülükler barındırdığını, anlaşmazlık yaşanması halinde hangi yolların izlenebileleceğini… yani kaskonun temel şartlarını belirler. Sigorta genel şartları bir anlamda sigorta sözleşmesinin parçası sayılır. 

İkinci olarak kaskonuzun size sağladığı şartların, güvencelerin neler olduğu muhakkak okunmalıdır ki bu durum olası hasarlarda taleplerinizi yasalara dayandırmanızı sağlar. Hasar durumunda sigorta sahibi ve sigorta şirketleri arasında çıkan, en sık karşılaşılan anlaşmazlık hali, sunulan kasko güvencelerinin kapsamının tam olarak bilinmemesinden kaynaklıdır. Genel şartlar dışında alınan ek güvenceler içinde aynı durum söz konusudur. 

Üçüncü önemli husus; kasko poliçesinde yer alan özel koşulların hakkında bilgi sahibi olunması, detayların okunmasıdır. Sigorta şirketleri, poliçe maddelerine arasına, tarafların yükümlülükleri ve görevlerini gösteren özel koşullar ekleyebilir. Genel şartlar dışındaki bu özel koşullar yeterince anlaşılırsa hasar sonrası ve hasar ödemelerinde beklenmedik, olumsuz durumlar yaşanmaz.

Dördüncü husus; poliçede yer alan muafiyet ve müşterek sigorta uygulamalarını takip etmektir. Bu uygulamaların sürücülere artı ve eksileri bilinmeli, anlaşılmalıdır. Örneğin; muafiyetli kasko uygulamalarında, riskin bir bölümü sigorta sahibine aittir. Kasko primlerine etki eden bu uygulama, kasko kapsamındaki hasar sonrasında ödenecek tazminat miktarını oldukça etkiler. 

Bazı kasko poliçeleri kullanıcılarına kolaylık sağlamak adına,  asistans hizmeti de sunmakta; her sigorta şirketi farklı çeşit ve özellikle asistnas hizmetlerine yer vermektedir. Bu hizmetler gibi sigorta şirketlerinin sundukları farklı hizmet ve avantajlarından yararlanabilmek için poliçelerin okunması gerekir. 
Bu ayrıntılar kasko poliçesinde dikkat edilmesi gereken ve akla gelen ilk detaylar bu yüzden;  sigorta poliçenizi imzalamadan önce tüm detaylara inmeli, kaskonuza dair aklınızda tereddüt bırakmamalısınız.

Siz de kasko poliçe sorgulama işlemini Sigortam.net ile yapın, poliçenize dair merak ettikleriniz online olarak gerçekleştirin. Online işlemler yerine telefon ile işlem yapmak için 7/24 hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
%50'ye varan fiyat avantajı için KASKO TEKLİFİ AL
2 dk'da en iyi fiyat garantisi ile TRAFİK TEKLİFİ AL

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL