Kasko Poliçesinde Dikkat Edilecek Ana Noktalar Neler?

Kasko sahibi olan ve olacak sürücülerin; araç rayiç değerinin işlevinin ne olduğu, aracın nerelerde tamir edilebileceği, kasko fiyatlarının neye göre belirleneceği ve bu gibi benzer hususlarda net bir düzenleme  olmaması araç kaskosu sahibi olacak ve olanların en büyük şikayetleriydi. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Ancak 2013 yılında yapılan yeni kasko düzenlemeleri ile kasko uygulamalarındaki belirsizliklerin ortadan kaldırılması bir nebze de olsa mümkün oldu. Bu düzenlemede; araç sahiplerinde kafa karışıklığı yaratan göz önünde bulundurularak tüketiciye, poliçe alırken çeşitli seçenekler  sunulmuş ve kolaylıklar sağlanması öngörülmüştür. Böylece hasar meydana geldikten sonra ortaya çıkacak tartışma belirsizliklerin giderilmesi ve tüketicinin yanılgılar yaşamasının önlenmesi amaç edinilmiştir.

1 Nisan 2013’de yürürlüğe giren Kasko Sigortası Genel Şartlarında primlerle ilgili keskin düzenlemeler yoktur. Sigorta şirketleri kendi bünyelerinde, rekabet şartları altında kasko primlerini serbest belirleyeceklerdir. 

Kasko Poliçesinde Gözden Kaçmaması Gerekenler

Yapılan açıklamalar da göz önünde bulundurularak araç kasko sahiplerinin bilinçli bir tüketici olarak hareket etmeleri için; kasko poliçelerinde dikkat etmesi gereken ve kendisinin belirleyebileceği ana noktaları belirledik. Bu ana noktaları kendi aracınız ve beklentileriniz için değerlendirin. 

Kasko çeşitleri seçenekleri ( Kasko, Tam Kasko, Dar Kasko, Genişletilmiş Kasko)

Araç rayiç değer referans kaynaklarından baz alacağınız yer;

TSB Kasko Değer Listesi
Sahibinden.com
DOD
Arabam.com

Kaza ve hasar gibi durumlarda aracı tamirhaneye mi yoksa şirketin anlaşmalı olduğu tamirhaneye mi göndereceği,

Parçaların değişmesi durumunda orjinalliği koruyacak parçaların mı seçileceği,

Kasko poliçesi içerisinde genel durumlar dışında yer alacak özel haller ve durumlar olabilir. Kişilerin risklerini teminat altına almak istediği bu durumları ayrıca belirtmesi gerekir. 

Bütün bu detaylar aslında gerekli olan bilgilerdir. Hasar ve oluşabilecek her türlü risk durumunda ortaya çıkan koşulların kontrolü bu bilgiler ışığında yapılacaktır. Genel şartlarda esnemeler yapılması halinde ise şartların çizdiği çerçeveler ekseninde düzeltmeler yapılacak ve poliçe tamamlanacaktır.

Bu gibi temel noktaları kasko sahibi olacak kişiler kendileri belirleyebilecektir. Bu yüzden ilgili sigorta şirketi kadar size de görev düşmektedir. Siz de kasko poliçesi sahibi olmadan önce bu ayrıntıları gözden geçirin, sigortanızı şansa bırakmayın. 

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın! İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL