Kasko Sigortasında Rizikonun Gerçekleşmesi Durumunda Sigortalının Yükümlülükleri

Kasko sigortası, aracınızda oluşan hasarları satın alınan poliçedeki limitlere ve teminatlara bağlı olarak kapsamı altına alır. Dolayısıyla risk gerçekleştiğinde çok az bir ödeme yapar ya da hiç yapmazsınız. Bu nedenle poliçenizi ihtiyacınız olan teminatlarla oluşturmanız büyük önem taşır. Kasko ile ilgili detaylı bilgiye "Kasko Sigortası Nedir?" yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Riziko, ise riskin gerçekleşmesidir. Poliçede yer alan diğer sigorta terimlerinin neler olduğunu “En Önemli Sigorta Terimleri” yazımızdan öğrenin, hasar durumunda sıkıntı yaşamayın.

Risk durumunda sigorta şirketinin zararları karşılaması için sigortalıya düşen sorumluluklar vardır. Bun sorumlulukların eksiksiz olarak yerine getirilmesi gerekir. Aksi durumda hasar ödemesi yapılmaz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Risk Durumunda Hasarın Karşılanması için Sigortalıya Düşen Yükümlülükler
 

 • Kaza anında ilgili kurumlara anında haber verilmesi gerekir.
   
 • Kaza durumunda sigortalının bu durumu 5 gün (iş günü) içinde sigorta şirketine bildirmesi gerekir.
   
 • Hasar durumunda sigorta şirketinin önerdiği davranışlara uyulmalı ve gereken yöntemler uygulanmalıdır.
   
 • Araç çalınmışsa eğer vakit kaybetmeden ilgili kurumlara durum bildirilmelidir.
   
 • Mecbur kalmadıkça hasar durumunda olay yerinde ve etrafta bir değişiklik yapılmamalıdır. 
   
 • Olayla ilgili tüm bilgiler, deliller ve belgeler eksiksiz olarak sigortacı ile paylaşılmalıdır. Eğer mümkünse olayı gösteren fotoğraf da çekilmelidir.
   
 • Olayların araştırılması ve tazmin edilecek miktarın belirlenmesi için yetkililerin olay yerinde gerekli işlemleri ve incelemeleri yapmasına izin verilmelidir.
   
 • Poliçede yer alan hasar anında verilecek evraklar eksiksiz bir şekilde sigorta şirketine ulaştırılmalıdır. Bu belgelerin neler olduğunu “Kasko Kapsamındaki Hasarlarda İstenecek Belgeler” yazımızdan öğrenebilirsiniz.
   
 • Hasar çeşitlerine göre tazmin yöntemleri ve tazminat ödemelerinin kaç gün içinde yapılacağı poliçede açıkça belirtilmiştir. Dolayısıyla poliçenizi dikkatlice incelemeli, sigorta şirketinizden burada yazanların dışında bir şeyler talep ederek, ısrarcı olmamanız gerekir.
   
 • Araç pert olmuşsa yani tamamen kullanılamaz hale gelmişse “hurda tescil belgesi”ni ilgili kurumdan alarak sigorta şirketinize ulaştırmanız gerekir. Bu durumda aracınızın sizin aldığınız zamanki değil, o günkü bedeli ödenir. Buna araç rayiç bedeli denir. Aksini iddia etmek gerginlikten başka bir işe yaramaz. Araç rayiç bedeliyle ilgili "Araç Rayiç Bedeli Hakkında Merak Edilenler" yazımızdan bilgi alabilirsiniz.
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Hasar anında yalnız kalmamak ve zararlarınızın karşılanması için kasko sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin. Hemen Sigortam.net’tenkasko hesaplama yapın, en uygun kasko fiyatlarına 3 dakikada ulaşın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın, kaskonuzu telefon yoluyla 7/24 yaptırın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL