Kasko Sigortasında Tazminat Ödemesi Hakkında Bilgiler

Araba alırken kimse kaza riskini düşünmek istemez fakat bu riskin olabileceği her zaman aklınızın bir köşesinde olmalı ve gerekli önlem alınmalıdır.

Bu önlem de tabii ki kasko sigortası yaptırmaktır. Kasko, aracınızda meydana hasarları poliçenizde satın aldığınız teminatlar ve limitler doğrultusunda karşılar. Böylece cebinizden de yüksek miktarlarda para çıkmamış olur. Tabii teminat ve limitleri doğru seçmeniz burada önemli bir kriterdir.

Hasar durumunda tazminatın ödenmesi için sigortalı ve sigortacıya düşen sorumluluklar ve belli süreler vardır. Bu noktaların atlanmaması her iki tarafında sıkıntı yaşamaması için son derece önemlidir.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Tazminat Ödemesinde Sigortalının Görevleri
 

 • Meydana gelen kazayı ilgili kurumlara hemen bildirmelidir. Konuyla ilgili “Hasar İhbarı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler” yazımızdan destek alabilirsiniz.
   
 • Kazadan sigorta şirketini 5 gün (iş günü) içinde haberdar etmelidir.
   
 • Kazanın meydana geldiği yerde hiçbir değişiklik yapılmamalıdır.
   
 • Olaya ait tüm bilgi ve belgeler sigorta şirketiyle paylaşılmalıdır.
   
 • Kazadan dolayı araç kullanılamaz durumdaysa hurda tescil belgesi alınarak sigorta şirketine verilmelidir.

Sigortacının diğer önemli sorumlulukları için “Kasko Sigortasında Rizikonun Gerçekleşmesi Durumunda Sigortalının Yükümlülükleri” yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Tazminat Ödemesinde Sigortacının Görevleri
 

 • Satın alınan poliçede hasar durumunda gerekli belgeler yer alır. Sigortacı bu belgelerin dışında gerekli olan evrakları sigortalıya 3 gün (iş günü) içinde bildirmelidir. Hasar durumunda istenen belgelerin neler olduğunu “Kasko Kapsamındaki Hasarlarda İstenecek Belgeler” yazımızdan öğrenebilirsiniz.
   
 • Zararın tespiti sigorta ile sigortacının anlaşması ya da sigorta eksperi aracılığıyla yapılır.
   
 • Sigortacı aracın rayiç bedeli yani hasar durumundaki değerini baz alarak hasar ödemesini yapmalıdır. Araç rayiç değeri ile ilgili detaylı bilgiye “Araç Rayiç Bedeli Hakkında Merak Edilenler" yazımızdan ulaşabilirsiniz. Hasar ödemeleriyle ilgili “Hasar Ödemeleri” yazımızdan da bilgi alabilirsiniz.
   
 • Hasara ait belgelerin sigortacıya ulaşması ve eksper raporunun teslim edilmesinden sonra poliçedeki genel ve özel şartlar doğrultusunda yapılacak işlemleri tamamlayarak, tazminat bedelini sigortalıya 10 gün (iş günü) içinde ödemesi gerekir. Tazminat ödemesi hangi durumdan olursa olsun hasardan itibaren 45 içinde yapılmalıdır.

Hasar anında kayıplarınızı telafi etmek ve en hızlı şekilde hasar hizmeti almak için kasko sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin. En uygun kasko fiyatları için Sigortam.net’tenkasko hesaplama işlemini 3 dakikada gerçekleştirin. İsterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın, sigortanızı 7/24 telefonda yaptırın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL