Kasko Sigortasında Toplam Hasar Uygulaması Var mı?

Kasko sigortası kapsamındaki hasarların tazmin edilmesi için yapılan işlemlerde pek çok kavram karşımıza çıkmaktadır. Kasko sigortalarında bilinmesi gereken terimlerden biri de "Toplam Hasar Uygulaması" olarak geçen uygulamadır. 

Toplam hasar uygulaması, birden fazla hasar alan ancak bu hasarları hemen bildirmeyen sürücülere uygulanan bir durumdur. 

Kasko sigortası kapsamındaki hasarlarda sıkça karşılanan problemlerden biri de birden fazla hasar alan aracın tüm hasarlarının ödemesinin bir kerede yapılmasının talep edilmesidir. Aracı ufak çaplı hasarlar alan araç sahipleri, bu hasarlardan sonra hemen hasar ihbarı yapmadıklarında ve bu hasarları toplu şekilde tazmin etmek istediklerinde, sorun yaratacak durumlarla karşılaşabiliyorlar. 

Kasko sigortası kapsamındaki hasarın tazmini için belli bir zaman dilimi içinde hasar ihbarı yapılması gerekiyor. Kasko poliçesi genel şartlarındaki açıklamalarda bu konuya ilişkin de bilgilendirmeler bulunmaktadır.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Kasko genel şartlarınca; hasarın öğrenildiği tarih itibari ile 5 iş günü içerisinde hasarın ilgili şirkete bildirilmesi gereklidir. Belirtilen süre içerisinde hasar ihbarı yapılarak dosya açılmazsa, hasar ödemelerinde sigortalıya düşen görev yerine getirilmediği için hasarlar değerlendirilmeye alınmayacak, hasar ödemeleri reddedilecektir. 

Bu yüzden, hasar ihbarı için gerekli zaman dilimine uyulmalıdır ve hasar ihbarı yaparken dikkat edilecek noktalara titizlikle uyulmalıdır. 

Kaskolu araçların farklı bölgelerinde farklı zamanlarda meydana gelen hasarlar, zaman geçmeden hasar tamiri başlamadığında hasar tutarı 2 hatta 3 katına çıkabilmektedir.

Oysa, hasar bildirimi zamanında yapılsa ve tamir süreci hemen başlasa, ödenecek hasar tutarı çok daha az olacaktır. Toplu olarak talep edilen hasarlar, yüksek maliyetleri bulduğundan önceki hasarların ödemeleri yapılmayabilmektedir. Son hasarın bildirimi yapıldıysa, sadece son hasarın ödemesi gerçekleşmektedir. 

Siz de her hangi bir hasar durumunda en kolay yoldan sigorta şirketinize ulaşmak ve hasarlarınızın tam olarak karşılanmasını sağlamak için Sigortam.net üzerinden kasko sorgulaması yapın ya da 7/24 kesintisiz hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın!

Benzer İçerikler

Allianz Sigorta Kasko Ürünleri | Standart | Sigortam.net
    Allianz Sigorta Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar
1 Nisan 2013 itibarıyle Kasko...Genel ve Özel Şartları’nda birtakım değişiklikler olmuştur. Hasar durumunda sorun yaşamamanız için aşağıdakileri...mutlaka okuyun.

1-Eski Genel Şartlarda Olup Yeni Genel Şartlarda Bulunmayan Teminat ve...Uygulamalar

A) Araç Bedeli

Rayiç değer belirleme yöntemi değişeceğinden, poliçe...üzerine araç bedeli yazılmayacak. Bunun yerine aracın rayiç bedelinin nasıl belirleneceği...yazılacak.

B) Eksik/Aşkın Sigorta

Araç bedeli artık poliçeye yazılmayacağı için...eksik/aşkın sigorta uygulaması da sona eriyor. Uygulama yalnızca aksesuarlar için devam...edecek.

C) Enflasyondan Korunma Klozu

Araç bedeli poliçeye yazılmayacağı için...enflasyonun aracın değerini etkilemesini engellemek amacıyla konulan enflasyondan korunma klozu da artık poliçelerde yer almayacak....Aracın değeri zaten rayiç değer ile belirleneceğinden değer kaybı oluşmayacak.

2-Yeni Genel Şartlarda Olup...Bu Üründe Olmayan Teminatlar

Aşağıdaki teminatlar kasko genel şartlarında standart olarak bulunup,...bu üründe seçmeli veya şartlı olarak bulunmaktadır.
-Kişisel eşyalar
-Kullanım ve...gelir kaybı
-Yurtdışı (Seçimli)
-0 km araçlarda yenisi ile değiştirme (Şartlı)

3- Ek...Teminatlar

Yeni Kasko Sistemi’nde Ek Teminatlar Genişletilmiş Kasko ve Tam Kasko ürünleri içerisinde...bulunacaktır. Bu üründe bulunan ek teminatlar:
-3. kişilerce kötü niyet ve muziplikle yapılan...hareketler
-Yasal olarak taşınmasına izin verilen yanıcı, parlayıcı maddeler, (Seçimli)
-Araç anahtarının...ele geçirilmesi sonucu çalınma,
-Kemirgen ve hayvanların verdiği zararlar*
* Kemirgen ve vahşi hayvanlar...tarafından verilecek zararlar teminat kapsamındadır.

4-Ürüne Özel Uygulamalar

A) Yedek...Parça Uygulaması

Hasar gören parçanın onarım imkanı yok ise sigortacı tarafından...orijinal parça tedarik edilir. Hasarlanan parça orijinal değilse aynı özellikleri taşıyan parça ile...değiştirilme yoluna gidilir. Sigortacıdan izin alınmaksızın yapılan değişimler...ödenmez.

B) Cam Hasar Uygulaması

Anlaşmalı olmayan cam servislerine gidilmesi...durumunda hasar bedelinin % 15 lik kısmı ( 100 TL den az olmamak kaydı ile) sigortalı tarafından...karşılanacaktır.

C) Servis Uygulaması

Onarım sigortacının anlaşmalı olduğu...serviste veya sigortalının tercih edeceği serviste yapılabilir. Ancak cam, tampon,...radyo-teyp, radyatör, jant vb. parçaların onarımı mümkün ise ve aracın bulunduğu tamirhanede yapılamıyorsa sigortalı araç...Allianz Anlaşmalı Alternatif Onarım Servislerine yönlendirilir.

D) Rayiç Değer Belirleme...Uygulaması

Şirket tarafından internet üzerinden araç satışı yapan sitelerden veya yetkili/özel...satıcılardan alınacak en az 3 teklifin ortalaması piyasa rayici olarak...belirlenir.
Bu sayfada paylaşılan detaylar tamamen bilgi...amaçlıdır. Sigorta şirketleri ürün ve teminatlarda değişiklik yapabilirler. Bu nedenle, satın...aldığınız poliçe ile beraber gelen belgede yer alan genel ve özel şartları mutlaka okumanızı hatırlatırız....İtiraz durumunda en kısa zamanda 444 24 00 Sigorta Destek Hattı veya sigorta danışmanınız ile iletişime geçmelisiniz.