444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Kasko Sisteminde Araç Rayiç Bedeli Neleri Değiştirdi

1 Nisan 2013 öncesinde araç bedelleri, TSB ( Türkiye Sigorta Birliği)’nin açıkladığı Kasko Değer Listesi ile belirlenmekte; araç marka, model ve üretim yılına göre bu listede yer almaktaydı.

Yani eski kasko sisteminde, kasko poliçeniz yapılırken poliçe üzerine bir araç bedeli yazılıyor ve primi belirleyici olan bu bedel oluyordu. 

Nisan 2013 itibari ile Hazine müsteşarlığı kasko hesaplarken yaşanan kargaşayı gidermek amacı ile; poliçe üzerinde araç bedeli yazılmamasına ve rayiç bedeli üzerinden fiyatlandırma yapılmasına yönelik bir yönetmelik çıkardı. 

Bu yönetmelikle, sigorta şirketleri sigorta fiyatlandırmalarını rayiç bedel yani araçların piyasaki 2.el fiyatları üzerinden değerlendirmeye başladı.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL
Bu; aracın pert olması durumunda aracın o zamanki piyasa değerinde ödemeye alınacağı anlamına gelir, bu değişikliğin amacı eksik sigorta’nın önüne geçebilmekti. 

Ancak sigorta şirketi, aracın piyasa rayiç bedelini nerden tespit ettğini poliçede belirtecek. Bu bir internet sitesi olabileceği gibi; oto pazarı, başka bir kurum ya da kuruluş olabilir. Rayiç bedel nereden belirlendiyse; hasar da yine o oranın piyasa bedeli üzerinden ödenecek.

Rayiç Bedel Belirlemede Referenas Kaynakları

•    Türkiye Sigortalar Birliği Kasko Değer Listesi
•    Sahibinden.com
•    DOD
•    Arabam.com

Sigortam.net’in bir araya getirdiği Türkiye’nin en iyi sigorta şirketleri ile bütçenize uygun sigorta şirketine ulaşabilirsiniz. 

Sigortam.net'tte kasko sigortanızı en uygun avantajlı fiyat garantisiyle alabilmek için 2014 kasko fiyatları arasında karşılaştırma yapın.

Dilerseniz 7/24 hizmet sunan 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayarak sadece 3 dakikada sigortalanın.

 


Benzer İçerikler

2015 Trafik Para Cezaları

2015 trafik para cezalarının detaylarını ve trafikteki yeni ve kapsamı genişletilen uygulamaları öğrenin, kural ihlallerinin bütçenize zarar vermesine engel olun.

Devamını Oku

Telefonla Kaskonun En Güvenilir Yolu

Sigortam.net’in telefonda kasko teklifi almanıza olanak sağlayan, Türkiye’nin en iyi 20 sigorta şirketi ve entegre alt yapısı ile her şey çok kolay.

Devamını Oku

2015 Kasko Hesaplaması Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken 3 Nokta!

2015 kasko hesaplaması işleminde önemli noktalara dikkat etmeniz ihtiyacınıza ve bütçenize en uygun kasko fiyatlarına ulaşmanızı sağlar, bütçenizi korur.

Devamını Oku