Kasko Sisteminde Araç Rayiç Bedeli Neleri Değiştirdi | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Kasko Sisteminde Araç Rayiç Bedeli Neleri Değiştirdi

1 Nisan 2013 öncesinde araç bedelleri, TSB ( Türkiye Sigorta Birliği)’nin açıkladığı Kasko Değer Listesi ile belirlenmekte; araç marka, model ve üretim yılına göre bu listede yer almaktaydı.

Yani eski kasko sisteminde, kasko poliçeniz yapılırken poliçe üzerine bir araç bedeli yazılıyor ve primi belirleyici olan bu bedel oluyordu. 

Nisan 2013 itibari ile Hazine müsteşarlığı kasko hesaplarken yaşanan kargaşayı gidermek amacı ile; poliçe üzerinde araç bedeli yazılmamasına ve rayiç bedeli üzerinden fiyatlandırma yapılmasına yönelik bir yönetmelik çıkardı. 

Bu yönetmelikle, sigorta şirketleri sigorta fiyatlandırmalarını rayiç bedel yani araçların piyasaki 2.el fiyatları üzerinden değerlendirmeye başladı.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL
Bu; aracın pert olması durumunda aracın o zamanki piyasa değerinde ödemeye alınacağı anlamına gelir, bu değişikliğin amacı eksik sigorta’nın önüne geçebilmekti. 

Ancak sigorta şirketi, aracın piyasa rayiç bedelini nerden tespit ettğini poliçede belirtecek. Bu bir internet sitesi olabileceği gibi; oto pazarı, başka bir kurum ya da kuruluş olabilir. Rayiç bedel nereden belirlendiyse; hasar da yine o oranın piyasa bedeli üzerinden ödenecek.

Rayiç Bedel Belirlemede Referenas Kaynakları

•    Türkiye Sigortalar Birliği Kasko Değer Listesi
•    Sahibinden.com
•    DOD
•    Arabam.com

Sigortam.net’in bir araya getirdiği Türkiye’nin en iyi sigorta şirketleri ile bütçenize uygun sigorta şirketine ulaşabilirsiniz. 

Sigortam.net'tte kasko sigortanızı en uygun avantajlı fiyat garantisiyle alabilmek için 2014 kasko fiyatları arasında karşılaştırma yapın.

Dilerseniz 7/24 hizmet sunan 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayarak sadece 3 dakikada sigortalanın.

 


Benzer İçerikler

Aracın Sigortasını Yaptırmak İçin Gerekli Belgeler

Araç sigortasını maddi açıdan koruyan önemli sigortalardan biri olan kasko sigortasını yaptırırken gerekli olan evrakları öğrenin kolayca sigortanızı alın.

Devamını Oku

En Uygun Sigorta Teklifine Ulaşmanın Yolları

En uygun sigorta teklifine Sigortam.net'ten sigorta sorgulama yaparak kolayca ulaşın, karlı çıkın.

Devamını Oku

Sigorta Acenteliği Nedir?

Sigorta acenteleri bağlı  bulundukları sigorta şirketinin ürünlerinin tanıtım ve pazarlaması ile görevli olup, o şirketin talimatları doğrultusunda çalışmaktadırlar.

Devamını Oku