444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Kasko Sisteminde Araç Rayiç Bedeli Neleri Değiştirdi

11 Haziran 2014

1 Nisan 2013 öncesinde araç bedelleri, TSB ( Türkiye Sigorta Birliği)’nin açıkladığı Kasko Değer Listesi ile belirlenmekte; araç marka, model ve üretim yılına göre bu listede yer almaktaydı.

Yani eski kasko sisteminde, kasko poliçeniz yapılırken poliçe üzerine bir araç bedeli yazılıyor ve primi belirleyici olan bu bedel oluyordu. 

Nisan 2013 itibari ile Hazine müsteşarlığı kasko hesaplarken yaşanan kargaşayı gidermek amacı ile; poliçe üzerinde araç bedeli yazılmamasına ve rayiç bedeli üzerinden fiyatlandırma yapılmasına yönelik bir yönetmelik çıkardı. 

Bu yönetmelikle, sigorta şirketleri sigorta fiyatlandırmalarını rayiç bedel yani araçların piyasaki 2.el fiyatları üzerinden değerlendirmeye başladı.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ ALIN
Bu; aracın pert olması durumunda aracın o zamanki piyasa değerinde ödemeye alınacağı anlamına gelir, bu değişikliğin amacı eksik sigorta’nın önüne geçebilmekti. 

Ancak sigorta şirketi, aracın piyasa rayiç bedelini nerden tespit ettğini poliçede belirtecek. Bu bir internet sitesi olabileceği gibi; oto pazarı, başka bir kurum ya da kuruluş olabilir. Rayiç bedel nereden belirlendiyse; hasar da yine o oranın piyasa bedeli üzerinden ödenecek.

Rayiç Bedel Belirlemede Referenas Kaynakları

•    Türkiye Sigortalar Birliği Kasko Değer Listesi
•    Sahibinden.com
•    DOD
•    Arabam.com

Sigortam.net’in bir araya getirdiği Türkiye’nin en iyi sigorta şirketleri ile bütçenize uygun sigorta şirketine ulaşabilirsiniz. 

Sigortam.net'tte kasko sigortanızı en uygun avantajlı fiyat garantisiyle alabilmek için 2014 kasko fiyatları arasında karşılaştırma yapın.

Dilerseniz 7/24 hizmet sunan 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayarak sadece 3 dakikada sigortalanın.

 


Okumaya Devam Edin

Aracımdaki Ek Aksesuarları Kasko Poliçeme Dahil Ettirebilir miyim?

16 Haziran 2010 Çarşamba

Araçtaki ek aksesuarlar kasko poliçesine dahil edilebilir mi öğrenerek olası avantajları kaçırmayın.

Niçin Kasko Sigortası Yaptırmalısınız?

17 Haziran 2010 Perşembe

Kasko sigortası, sigortalı aracın yanması, çalınması, çalınmaya teşebbüs edilmesi veya kaza sonucu oluşabilecek zararlarını güvence altına alır.

Kasko Sigortası Neleri Kapsar?

17 Haziran 2010 Perşembe

Kasko sigortası yaptırırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu ihtiyacınıza uygun doğru teminatların seçilmesidir.