Kasko Teminatları Seçimi
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Kasko Teminatları Neye Göre Seçilmeli?

Kasko sigortasının hem sürücülere hem de araçlara geniş bir güvence sağladığına sıklıkla değiniyoruz. Sürücülerin neden olduğu hasarlar, aniden gelişen olaylar, doğal afetler… Kasko güvencesini hissedebileceğimiz, kaskonun avantajlarından yararlanabileceğimiz durumlar. 

Peki, bütün kasko çeşitleri tüm risklerde güvence sağlar mı? Bu sorunun cevabı çok önemli. Çünkü; sigortalı ve sigorta şirketi arasında yaşanan pek çok gerginlik ve yanlış anlaşılmanın yanıtı da bu sorunun cevabında yatıyor. 

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var; tüm sigorta çeşitleri alınan teminatlar ölçüsünde bir güvence verir. Yani sigortanızın yaşanan hasarı karşılaması, seçtiğiniz kasko teminatlarına bağlıdır, dolayısıyla tek bir kasko yoktur aslında.

 ,

Kaskonuz kapsamında alabileceğiniz teminatları öğrenmek için; ''Kasko Sigortası Teminatları Nelerdir?'' başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Her sürücü kendi kaskosunu kendi seçer ve kaskosunun limitlerini kendi belirler. Pek çok sürücü, kasko poliçesinin hazırlanma sürecinde teminatlar yerine kasko fiyatına odaklandığı için hasar sürecinde sorun yaşar.

Oysa hem kasko fiyatını dengede tutmak, hem de doğru bir kasko poliçesi düzenlettirmek mümkün. Bunun için tek yapılması gereken; doğru bir risk analiziyle teminatları belirlemek ve sigorta konusunda uzman şirketlerle işbirliği içinde olmak. Kasko teminatlarını belirlemenizi hızlandıracak, ipuçlarını sizin için bir araya getirdik.

Kasko Teminatlarını Belirlerken Dikkat Edilecekler

Kasko teminatlarına geçmeden önce kasko genel şartlarını incelemenizi öneririz. Genel şartlar içerisinde kaskonun temel teminatlarına dair bilgiler bulunmaktadır. Poliçenizde bu teminatların yer alıp almadığına bakmalısınız. Kaskonuzun genel şartları içerisinde;

  • Yanma
  • Hırsızlık
  • Çarpma
  • Çarpışma
  • Üçüncü kişilerce verilecek zararlar gibi teminatların yer alması gerekir.

Kasko poliçesinde fark yaratacak olan ve kafa karışıklığına neden olan ise ek teminatlardır. Kasko kapsamında alabileceğiniz pek çok ek güvence bulunur. Ek teminatlar alınmadan önce bir risk değerlendirmesi yapmak şarttır. Örneğin; çok sık ülke dışına çıkmıyorsanız, yurt dışı teminatı almanıza gerek yoktur.Bu konudaki desteği sigorta şirketinizden alabilirsiniz.

Kasko teminatları belirlenirken gözden kaçan bir ayrıntı da araç aksesuarlarıdır. Pek çok sürücü araç aksesuarlarının otomatik olarak kasko güvencesinde olduğunu sansa da araç aksesuarlarında özel bir durum vardır. Kasko şartlarına göre; aracın orjinalinde bulunan orjinal aksesuarlar kasko teminatları içerisindedir. Ancak araca sonradan eklenen aksesuarlar için ek teminat alınması gerekir.

Kaskonun teminatları içerisinde; araç hasarı sürecini kolayca atlatmanızı, aracınızın tamirde bulunduğu süre içerisinde araçsız kalmamanızı sağlayacak ek hizmetler de bulunur. Araç asistans ve ikame araç teminatlarını alarak bu hizmetlerden yararlanabilirsiniz.

Kasko teminatlarının eksik olması eksik güvence verirken; hiç gereği yokken alınan teminatlar kasko primlerinizi yükseltir. Hem eksik güvenceyle sigortalanmamak, hem de fazladan alınan teminatlarla yok yere fazla kasko primi ödememek için bulunduğunuz konumu değerlendirmeyi unutmayın. 

Doğru kasko teminatlarıyla sigortalanmak ve en uygun araba kasko fiyatlarına ulaşmak için Sigortam.net'e gelin, hasar sürecinde yalnız kalmayın. İster online isterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayarak telefonda 7/24 sigorta satın alın.


Benzer İçerikler

Anadolu Sigorta’nın Avantajlı Kasko Ürünleri

Kasko yaptırmadan önce Anadolu Sigorta'nın farklı teminatları içeren kasko ürünlerini değerlendirmenizde fayda var.

Devamını Oku

Sigorta Şirketlerinin Anlaşmalı Araç Servislerinin Avantajları

Şirketlerin anlaşmalı olduğu servis ve olmadığı servis arasında ciddi farklar bulunur. Anlaşmalı araç servislerinde pek çok hizmet ücretsiz alınabilir.

Devamını Oku

Kasko Yol Yardım Teminatı

Pek çok sigorta şirketi, öngörülmesi mümkün olmayan durumlarda sürücülerin işlerini kolaylaştırmak amacıyla kaskoda yol yardım paketleri sunmaktadır.

Devamını Oku