Kasko Teminatları Neye Göre Seçilmeli?

Kasko sigortasının hem sürücülere hem de araçlara geniş bir güvence sağladığına sıklıkla değiniyoruz. Sürücülerin neden olduğu hasarlar, aniden gelişen olaylar, doğal afetler… Kasko güvencesini hissedebileceğimiz, kaskonun avantajlarından yararlanabileceğimiz durumlar. 

Peki, bütün kasko çeşitleri tüm risklerde güvence sağlar mı? Bu sorunun cevabı çok önemli. Çünkü; sigortalı ve sigorta şirketi arasında yaşanan pek çok gerginlik ve yanlış anlaşılmanın yanıtı da bu sorunun cevabında yatıyor. 

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var; tüm sigorta çeşitleri alınan teminatlar ölçüsünde bir güvence verir. Yani sigortanızın yaşanan hasarı karşılaması, seçtiğiniz kasko teminatlarına bağlıdır, dolayısıyla tek bir kasko yoktur aslında.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Kaskonuz kapsamında alabileceğiniz teminatları öğrenmek için; ''Kasko Sigortası Teminatları Nelerdir?'' başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Her sürücü kendi kaskosunu kendi seçer ve kaskosunun limitlerini kendi belirler. Pek çok sürücü, kasko poliçesinin hazırlanma sürecinde teminatlar yerine kasko fiyatına odaklandığı için hasar sürecinde sorun yaşar.

Oysa hem kasko fiyatını dengede tutmak, hem de doğru bir kasko poliçesi düzenlettirmek mümkün. Bunun için tek yapılması gereken; doğru bir risk analiziyle teminatları belirlemek ve sigorta konusunda uzman şirketlerle işbirliği içinde olmak. Kasko teminatlarını belirlemenizi hızlandıracak, ipuçlarını sizin için bir araya getirdik.

Kasko Teminatlarını Belirlerken Dikkat Edilecekler

Kasko teminatlarına geçmeden önce kasko genel şartlarını incelemenizi öneririz. Genel şartlar içerisinde kaskonun temel teminatlarına dair bilgiler bulunmaktadır. Poliçenizde bu teminatların yer alıp almadığına bakmalısınız. Kaskonuzun genel şartları içerisinde;

  • Yanma
  • Hırsızlık
  • Çarpma
  • Çarpışma
  • Üçüncü kişilerce verilecek zararlar gibi teminatların yer alması gerekir.

Kasko poliçesinde fark yaratacak olan ve kafa karışıklığına neden olan ise ek teminatlardır. Kasko kapsamında alabileceğiniz pek çok ek güvence bulunur. Ek teminatlar alınmadan önce bir risk değerlendirmesi yapmak şarttır. Örneğin; çok sık ülke dışına çıkmıyorsanız, yurt dışı teminatı almanıza gerek yoktur.Bu konudaki desteği sigorta şirketinizden alabilirsiniz.

Kasko teminatları belirlenirken gözden kaçan bir ayrıntı da araç aksesuarlarıdır. Pek çok sürücü araç aksesuarlarının otomatik olarak kasko güvencesinde olduğunu sansa da araç aksesuarlarında özel bir durum vardır. Kasko şartlarına göre; aracın orjinalinde bulunan orjinal aksesuarlar kasko teminatları içerisindedir. Ancak araca sonradan eklenen aksesuarlar için ek teminat alınması gerekir.

Kaskonun teminatları içerisinde; araç hasarı sürecini kolayca atlatmanızı, aracınızın tamirde bulunduğu süre içerisinde araçsız kalmamanızı sağlayacak ek hizmetler de bulunur. Araç asistans ve ikame araç teminatlarını alarak bu hizmetlerden yararlanabilirsiniz.

Kasko teminatlarının eksik olması eksik güvence verirken; hiç gereği yokken alınan teminatlar kasko primlerinizi yükseltir. Hem eksik güvenceyle sigortalanmamak, hem de fazladan alınan teminatlarla yok yere fazla kasko primi ödememek için bulunduğunuz konumu değerlendirmeyi unutmayın. 

Doğru kasko teminatlarıyla sigortalanmak ve en uygun araba kasko fiyatlarına ulaşmak için Sigortam.net'e gelin, hasar sürecinde yalnız kalmayın. İster online isterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayarak telefonda 7/24 sigorta satın alın.

Benzer İçerikler

Groupama Sigorta Kasko – Klasik Oto
Groupama Sigorta Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar
1 Nisan 2013 itibarıyle Kasko Genel ve...Özel Şartları’nda birtakım değişiklikler olmuştur. Hasar durumunda sorun yaşamamanız için aşağıdakileri...mutlaka okuyun.

1-Eski Genel Şartlarda Olup Yeni Genel Şartlarda Bulunmayan Teminat ve...Uygulamalar

A)Araç Bedeli

Rayiç değer belirleme yöntemi değişeceğinden, poliçe üzerine araç bedeli...yazılmayacak. Bunun yerine aracın rayiç bedelinin nasıl belirleneceği yazılacak.

B) Eksik/Aşkın...Sigorta

Araç bedeli artık poliçeye yazılmayacağı için eksik/aşkın sigorta uygulaması da sona eriyor. Uygulama...yalnızca aksesuarlar için devam edecek.

C) Enflasyondan Korunma Klozu

Araç bedeli poliçeye...yazılmayacağı için enflasyonun aracın değerini etkilemesini engellemek amacıyla konulan enflasyondan korunma klozu da artık...poliçelerde yer almayacak. Aracın değeri zaten rayiç değer ile belirleneceğinden değer kaybı oluşmayacak.

2-Yeni Genel...Şartlarda Olup Bu Üründe Olmayan Teminatlar

Aşağıdaki teminatlar kasko genel şartlarında standart olarak bulunup,...bu üründe seçmeli veya şartlı olarak bulunmaktadır.
-Kullanım ve gelir kaybı...(Seçimli)
-Yurtdışı (Seçimli)
-0 km araçlarda yenisi ile değiştirme (Şartlı)

3- Ek...Teminatlar

Yeni Kasko Sistemi’nde Ek Teminatlar Genişletilmiş Kasko ve Tam Kasko ürünleri içerisinde bulunacaktır....Bu üründe bulunan ek teminatlar:
-3. kişilerce kötü niyet ve muziplikle yapılan...hareketler
-Yasal olarak taşınmasına izin verilen yanıcı, parlayıcı maddeler, (Seçimli)
-Araç anahtarının...ele geçirilmesi sonucu çalınma,
-Kemirgen ve hayvanların verdiği zararlar*
* Kemirgen hayvanlar tarafından...verilecek zararlar teminat kapsamındadır.

4-Ürüne Özel Uygulamalar

A) Yedek Parça Uygulaması

Hasar...gören parçanın onarım imkanı yok ise sigortacı tarafından orijinal parça tedarik edilir. Hasarlanan parça...orijinal değilse aynı özellikleri taşıyan parça ile değiştirilme yoluna gidilir. Sigortacıdan izin alınmaksızın...yapılan değişimler ödenmez.

B) Cam Hasar Uygulaması

Anlaşmalı olmayan cam...servislerine gidilmesi durumunda muafiyet uygulanmaz.

C) Servis Uygulaması

Onarım sigortacının anlaşmalı...olduğu serviste veya sigortalının tercih edeceği serviste yapılabilir. Anlaşmasız servislerde...Sigortacıdan izin alınmaksızın yapılan onarımlar ödenmez.

D) Rayiç Değer Belirleme...Uygulaması

Hasar tarihi itibariyle TSB'nin yayınladığı hasar tarihindeki güncel listede kayıtlı...araç değeri referans olarak kabul edilir. TSB'nin yayınladığı hasar tarihindeki güncel listede kayıtlı araç değerinin hasar...tarihindeki piyasa rayiç değerine göre 10% ve üzerinde olması halinde eksper tarafından piyasan alınacak...en az üç adet teklifin ortalaması alınacaktır.
Bu sayfada paylaşılan detaylar...tamamen bilgi amaçlıdır. Sigorta şirketleri ürün ve teminatlarda değişiklik yapabilirler. Bu...nedenle, satın aldığınız poliçe ile beraber gelen belgede yer alan genel ve özel şartları mutlaka okumanızı...hatırlatırız. İtiraz durumunda en kısa zamanda 444 24 00 Sigorta Destek Hattı veya sigorta danışmanınız ile iletişime...geçmelisiniz.
Kasko Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli
Kasko teklifi alırken dikkat edilmesi gereken pek çok...nokta bulunur. Yalnızca fiyat odaklı seçimler, hasar anında mağdur olmanıza sebep olabilir.