Kasko Yaptırmak için Gerekli Belgeler

Trafik yoğunluğu ve trafikteki araç sayısına bakılırsa günümüzde araç sahibi olmayan kişi sayısı eskiye oranla çok daha az. Acil durumlar için şart, konforlu bir yaşam için vazgeçilmez arabaları kişiler ne yapıp edip satın alıyor. 

Büyük bir heyecanla satın alınan araçlar alınırken çoğumuz oluşacak ekstra masrafları, kazaları ve bunların benzeri tat kaçırıcı düşünceleri elbette aklına getirmiyor yahut getirmek istemiyor. Ancak; gerçek şu ki araç sahibi olmak konforun yanında maddi  giderleri ve bazı sorumlulukları beraberinde getiriyor. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Araç standart ve periyodik bakımları, araç temizliği ve en önemlisi araç sigortaları olan kasko ve trafik sigortası yaptırma gereklilikleri ise bu sorumluluklardan en önemlileri.

Trafikteki risklerin farkında olan, bu riskleri kontrol etmek isteyen araç sahipleri için ilk yapılacak iş kasko yaptırmak olacaktır. Ancak en doğru şekilde araç kaskosuna sahip olmak isteyen bireylerin önce kasko çeşitlerinden haberdar olmaları, çeşitler arasından karara vardıktan sonra da gerekli belgeleri tamamlamaları gerekir.

Kasko Çeşitleri

Hemen hemen kasko ile ilgili yazdığımız her yazıda üstüne basa basa söylediğimiz şey; kasko teminatlarının kaskoyu, kasko fiyatlarını etkileyen en kritik nokta olduğu. Genel olarak bahsettiğimiz bu teminatlar 2013 yılı itibari ile farklı şekillerde konumlandırıldı ve kaskoyu kendi içinde çeşitlere ayırdı. 

Bu çeşitler;

Kasko: Genel şartların içerisinde geçen ve tüm bu temel güvenceleri sağlayan çeşide kasko sigortası denir.

Dar kasko: Kasko sigortasının genel şartları içerisinde yer alan temel şartları içerir. Bu güvencelerden bir ya da birkaçını bünyesinde barındıran kasko çeşidine dar kasko denir

Tam kasko: Genel şartları içerisinde barındıran tüm güvencelerle birlikte, ek tüm güvenceleri sağlayan kasko çeşidine tam kasko denir.

Genişletilmiş kasko: Kasko sigortasının temel güvenceleri birlikte, ek güvenceler arasından seçilerek kasko poliçesine dahil ettirilen yani ek teminatlardan bir veya birkaçını sağlayan kasko çeşidine genişletilmiş kasko denir.

Kasko Yaptırmak için Hangi Belgeler Gerekli

Kaskonun tüm şartlarına veya ek güvencelerini içeren bu kasko türlerinden birini seçerek araç sigortanıza sahip olduktan sonra, yapılması gereken bu sigortalara sahip olacağınız belgeler hakkında bilgi sahibi olmaktır.

Araç kaskosuna sahip olmak için aracınıza ait trafik tescil belgesine yani araç ruhsat belgesine sahip olmalısınız. Bu belge sigorta sahibi ve sigorta şirketi arasında yapılacak sigorta sözleşmesi için gereklidir, bu sözleşme iyi niyet ilişkisine dayanır. Yani sigorta şirketi, araç sahibinin beyanını baz alarak kasko teklifini hazırlar. 

Kasko teklifi, araç sahibi tarafından kabul edildikten sonra kasko poliçesi düzenlenecektir. Bu işlemin en doğru şekilde gerçekleşmesi için; aracın ruhsatının elde bulundurulması, kasko teklifinin hazırlanması için gerekli bilgilerin eksiksiz alınması gereklidir. Bu bilgiler ise; kaskoya sahip olacak aracın plakası, modeli, markası, yaşı gibi araç kaynaklı bilgilerdir. 

Siz de kasko sigortasına en doğru teminatlarla sahip olabilmek için kasko çeşitleri arasından kendinize uygun olanı seçin, aracınızın güvencesini ertelemeyin. Dilerseniz kasko sigortası belgeleriniz hakkındaki bilgileri online olarak Sigortam.net’ten dilerseniz de 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan destek alarak bize ulaştırın.

Benzer İçerikler

Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi Ocak 2018 Sonuçları

Trafik Sigortası Primleri Yeni Yıla Artışla Başladı

Sigortam.net Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi’ne göre sigorta pirimlerinde yeni yılın ilk ayında yükseliş...yaşandı. Ocak ayı verilerine göre 2017 Aralık ayına kıyasla kasko sigortası endeksi 7 puan artış göstererek 94, trafik sigortası...endeksi ise 3 puanlık artış göstererek 62 oldu.

Türkiye’nin ilk ve en büyük sigorta platformu Sigortam.net, kasko ve...trafik sigortası primlerindeki değişimi ortaya koyan Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi’nin ocak ayı verilerini...açıkladı. Otomobillere sunulan tekliflerin ağırlıklı ortalamasını gösteren endekse göre, ocak ayı kasko sigortası endeksi...geçen yılın aralık ayına göre 7 puan artış göstererek 94 oldu. Trafik sigortasında ise geçen yıl aralık ayında 59 olan endeks,...yeni yılın ilk ayında 3 puan artarak 62’ye yükseldi. Böylece 2017’nin son ayında 795 TL olan ortalama trafik sigortası primleri...832 TL, 1.872 olan ortalama kasko primleri ise 2.014 TL oldu. Sigortam.net CEO’su Tahsin Gürdoğan, endeks...sonuçlarına ilişkin değerlendirmesinde, “İlk olarak geçen yılın Ağustos ayında sonuçlarını açıkladığımız Sigortam.net...Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi ile araç sahiplerine otomobil sigortalarındaki genel seyre ilişkin bilgi sunmayı sürdürüyoruz....Böylelikle araç sahipleri için büyük önem taşıyan kasko ve trafik sigortalarındaki trendlerin de yakından takibini sağlıyoruz....Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi’nin sonuçlarına göre kasko va trafik sigortası endeksi, yeni yıla yükselişle başladı. Aralık...ayında 56 puan olan trafik sigortası primlerindeki endeks 3 puanlık bir artış göstererek Ocak ayında 62’ye yükseldiğini; geçen...yılın son ayında 87 puan olan kasko sigortası primleri endeksi ise 7 puan artış kaydederek Ocak ayında 94 olduğunu görüyoruz....2017’nin Aralık ayı ile kıyasladığımızda yeni yılda hem trafik hem de kasko sigortası fiyatlarında artış yaşandı ancak 2017...Ocak ayı ile kıyasladığımızda hâlâ düşük rakamlardaki seyir devam ediyor. Dolayısıyla yıl bazında baktığımızda geçen...yıl yaşanan düşüş trendinin bu yıl da devam ettiğini söyleyebiliriz. Geçen yıl aynı dönemle kıyaslama yapıldığında...2017’nin Ocak ayında 1.337 TL olan trafik sigortası primlerinin, bu yılın aynı döneminde 831 TL olarak gerçekleştiği...görülüyor. Geçen yıl Ocak ayında 2.148 TL olan kasko primleri ortalaması ise bu yılın Ocak ayında 2.014 TL oldu. Sigortam.net...olarak araç sahiplerine sigorta yaptırmanın en kolay, en hızlı ve en uygun fiyatlı yolunu sağlarken sahip olduğumuz büyük veriyi...hizmetlerine sunmayı sürdüreceğiz. Hasar anında olduğu kadar doğru bilgi ihtiyacı konusunda da her zaman müşterilerimizin...yanındayız” diye konuştu. Sigortam.net Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi’ne göre 2017 yılın ocak ayından bu yana...otomobillerde kasko ve trafik sigortası primlerindeki değişimi gösteren grafik şöyle:  

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın! İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL