Kasko Yenilerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Aracınızın kaskosunu yenileme sürecinde dikkat edeceğiniz bazı yöntemlerle daha avantajlı bir kasko sigortasına sahip olabileceğiniz gibi, gözünüzden kaçan birkaç ayrıntı ise beklemediğiniz problemleri karşınıza çıkarabilir. Bu nedenle kasko yenilerken üzerinde durmanız gereken konular hakkında bilgi sahibi olmanız, hem daha geniş kapsamlı, hem de daha uygun fiyatlı kasko sigortası sahibi olmanızı sağlayabilir.

 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Kasko Yenilerken Bunları Göz Önünde Bulundurun

Aracınızın günlük hayatta, sürüş sırasında veya park halinde karşılaşabileceği kaza,arıza veya diğer tehdit faktörleri karşısındaki en önemli güvencesi kasko sigortasınızı yenilerken dikkat etmeniz gereken bazı maddeler:

– Kaskonuzu yenilerken poliçenizi dikkatlice inceleyip, eski poliçenizde olmayan veya yeni eklenmiş bir madde olup olmadığına dikkat edin.

– Önceki tecrübelerinizle kıyaslayarak risk ölçümünde bulunun. Önceki kaskonuzdaki teminatların ihtiyaçlarınıza tam anlamıyla cevap verdiğine veya farklı teminatlara ihtiyacınız olup olmadığına emin olun.

– Daha ucuz bir kaskoya sahip olmak için, aracınız için tehdit oluşturabilecek risk faktörlerini teminatınızdan çıkarmayı asla düşünmeyin.

– Sigorta şirketinizi yanıltabilecek ve ilerleyen süreçte sorunlara neden olabilecek yanlış bilgiler vermeyin.

– Kasko sigortanızı yenilerken kazanılmış haklarınızı kullanmak için mutlaka bitiş tarihinden önce yenileyin. Aksi takdirde bu haklarınızı kaybedebilirsiniz.

Hasarsızlık İndirimi

Kaskonuzu yenilerken daha avantajlı bir fiyat alabilmenizdeki en önemli etkenlerin başında hasarsızlık indirimi gelmektedir. Hasarsızlık indirimi ile geçmiş dönemde sigortadan hasar talebi bulunmadığınız takdirde, sigorta prim ücretinizde %30 – %60 arasında bir indirimine sahip olabilirsiz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise, hasarsızlık indiriminin, aracı değil, kişiyi kapsamasıdır. Yani daha önceki aracınızda hasar talebinde bulunmadıysanız, yeni aracınızda da hasarsızlık indirimi avantajından yararlanabilirsiniz. Hasarsızlık indirimi için sigorta şirketlerinin belirlediği kasko yenileme süreleri ise farklılık gösterebilir. Bu nedenle söz konusu sürelerin takipçisi olmasınızda fayda var.

Muafiyet

Kasko sigortası yaptırmak isteyen, ancak fiyat konusunda daha avantajlı bir sigortaya sahip olmak isteyenler tarafından sıklıkla tercih edilen kaskoda muafiyet indirimi de, kasko yenileme sırasında dikkat etmemeniz gereken bir diğer önemli noktadır. Kaskoda muafiyet ile sigorta şirketi ile vardığınız anlaşma gereğince hasarınızın belli bir orana kadar ödeyeceğinize yönelik teminatta bulunmanız, kasko fiyatının düşmesine neden olur. Bu oranlar ise %1, %2, %3 gibi değişiklikler gösterebilir. Kaskonuzu yenilerken muafiyet şartlarında bir değişiklik yapılıp yapılmadığına dikkat etmelisiniz. Muafiyetli bir kasko sigortası aldığınızda hasar anında da bu oran kadar hasar ödemesinde kesinti yapılacağını unutmayın!

Kişi ve Araç Bilgisi

Kasko sigortanızı yenileme sırasında kişisel bilgilerinizin doğru olmasına dikkat edin. Yeni poliçenizde araç veya kişisel bilgilerinizde bir hata fark etmeniz halinde ise durumu mutlaka sigorta şirketinize bildirin.

Prim Artışı

Kaskonuzu yenilerken poliçenizde beklediğinizden fazla prim artışı olması halinde, sebeplerini araştırın. Eğer tahmin ettiğinizden daha fazla bir artış yapıldığını düşünüyorsanız bu durumu sigorta şirketinizle paylaşın ve çözüme kavuşturulmasını isteyin. Probleminiz yine devam ederse ise diğer sigorta şirketlerinden fiyat araştırması yapmayı deneyin.Kasko sigortanızı yenilerken sigorta şirketinizi değiştirseniz bile, hasarsızlık indirimi gibi avantajlarınızı yine kullanabileceğinizi unutmayın.

Kaskonuzu daha geniş kapsamlı tutmak ve daha uygun fiyata yenilemek için hiç vakit kaybetmeden Sigortam.net’i ziyaret ederek online olarak teklif alın ya da 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayın, profesyonel sigorta danışmanlarımız en avantajlı kaskoya sahip olmanız için size yardımcı olsun.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL