Kaskoda Araç İkame Teminatı Hakkında Merak Edilenler

İkame araç hizmeti, kasko sahibi olan ve araçlarını belirli nedenlerle kullanamayan sürücülere büyük kolaylık sağlıyor. Bu sebeple kaskoda araç ikame teminatı, araç sahiplerinin en önemsediği kasko avantajları arasındaki yerini alıyor. Teminatlar arasındaki önemli yeri ve merak edilen ayrıntıları dolayısıyla kaskoda araç ikame teminatı ile ilgili merak edilen konuları sizler için bir araya getirdik.

Kaskoda Araç İkame Teminatı

 Ortam EkleKasko sigortası, kusurlu veya kusursuz olarak bakılmaksızın sürücülerin yaşadıkları hasarı kısa sürede atlatmasına yardımcı olur. Yaşanan kazalarının minimum hasarla atlatılması için çalışan sigorta şirketleri, araç kasko ürünleri içerisinde hasar hizmetleri vermektedir. Bu hizmetlerden biri de kasko sigortalarında ilave bir güvence olarak verilen ikame araç teminatıdır. Kaskonuz kapsamında alabileceğiniz diğer teminatlar için; ”Kasko Teminatları ve Teminatların Kapsamı” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz

Kasko poliçesinin geçerli olduğu süre içinde kaskolu aracın bir arıza yahut kaza geçirmesi durumunda, sigortalıya ikame araç hizmeti verilir. İkame araç teminatı ile amaç; aracın anlaşmalı araç servislerinde tamir edilmesi süresi içinde sigortalının araçsız kalmasının önüne geçmektir.
Poliçenin geçerli olduğu süre zarfında aracın bir kaza geçirmesi veya arızalanması durumunda, sigortalıya ikame araç hizmeti verilmektedir.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Kasko sigortasındaki tüm teminatlar olduğu gibi ikame araç teminatından da yararlanabilmek için bazı şartlar vardır. Bu şartların neler olduğunu öğrenmek, olası hasar durumunda teminatı değerlendirmenizi sağlar.

İkame Araç Teminatı ile İlgili Ayrıntılar

 • Hasarın boyutunu değerlendirmek için gelen Eksper’in görüşü, ikame araç teminatından yararlanıp-yararlanamayacağınızı belirler. Eksper, yaşanan hasarın trafikte emniyetli bir sürüş için engel teşkil etmediği şeklinde bir raporlama yaparsa, ikame araç hizmeti verilmez. Örneğin; araçta çizikler ve göçükler olması veya mini onarım hizmeti alacak olması aracın trafiğe çıkması için engel oluşturmamaktır.
 • Aracın serviste 24 saati geçeceği durumlarda ikame araç verilir. 24 saatlik süre pazar günleri için hariç tutulur.
 • Hem aracın servisteki süresi, hem de verilecek ikame aracın kullanımı için tamiri gerçekleştirecek servis ve araç hizmeti sunan firmayla beraber eksperin anlaşması gerekir. Tamiri gerçekleştiren servis ve eksper anlaşmaya varamazsa, konu sigorta şirketine iletilir. Anlaşmanın sağlanmasıyla araç tamir edilerek servise bildirilir.
 • Aracın servisteki tamiri belirlenen süreden önce gerçekleşirse, ikame araç iade edilir.
 • Sigortalıya, yılda en çok 2 kez olmak üzere ikame araç hizmeti verilebilir.
 • İkame olarak verilen araçlar, anlaşmalı olunan kiralık araç firmalarından verilir. Verilen aracın özellikleri, değişkenlik gösterse de sigortalı aracın özelliklerine yakın olmasına dikkat edilir.
 • İkame aracın temin edilememesi durumunda, sigortalı kendi imkanları doğrultusunda araç temini yapabilir. Aracın sigortalı tarafından temin edildiği durumlarda, fatura karşılığında yahut sigorta şirketi ile anlaşılan günlük tutar üzerinden bir ödeme yapılır.
 • Sigortalı ikamet ettiği il dışında bir hasar yaşamış ve ikame araç verilmişse, belirlenen süre dolduğunda araç sürekli ikametgahın olduğu ilde teslim edilir.
 • Kiralık araç firmalarından araç kiralandığında mail order formu alınır yahut boş kredi kartı slibi çekilir. İkame aracın iadesi ile bunlar sigortalıya geri verilir.
 • Araç sahibi belirlenmiş olan süreyi aşarak ikame aracı geç iade ettiyse, bedeli sigortalıdan talep edilir.
 • İkame araçla köprüden geçişler, otoban kullanımları, trafik cezaları sigortalı tarafından ödenir.

Bazı durumlarsa kaskoda araç ikame teminatı şartlarından yararlanılmasına engel olmaktadır.

İkame Araç Hizmetine Engel Durumlar

 • Kasko poliçesinin kapsamının dışında olan durumlarda ikame araç teminatından yararlanılamaz
 • Kazanın dışında olan onarımlar ve araç bakımı için geçen süreler dikkate alınmaz.
 • Araç kaza dışında bir nedenle kullanılamayacak durumdaysa, ikame araç teminatından faydalanılamaz.

Siz de hem can güvenliğinizi sağlamak, hem de yollarda kalmaya karşı önlem almak için araç kaskonuzu yaptırın. Sigortam.net’in araba sigortası sorgulama sayfasından bütçenize uygun araba kasko fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz. En uygun kasko teklifleri için Sigortam.net’e gelin, kasko ürünlerini aynı ekrandan online olarak karşılaştırma imkanını yakalayın! Dilerseniz 7/24 hizmet anlayışıyla hareket eden 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattından araç kaskonuz ile ilgili detaylı bilgi edebilirsiniz.

 

Benzer İçerikler

Groupama Sigorta Kasko – Klasik Oto
Groupama Sigorta Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar
1 Nisan 2013 itibarıyle Kasko Genel ve...Özel Şartları’nda birtakım değişiklikler olmuştur. Hasar durumunda sorun yaşamamanız için aşağıdakileri...mutlaka okuyun.

1-Eski Genel Şartlarda Olup Yeni Genel Şartlarda Bulunmayan Teminat ve...Uygulamalar

A)Araç Bedeli

Rayiç değer belirleme yöntemi değişeceğinden, poliçe üzerine araç bedeli...yazılmayacak. Bunun yerine aracın rayiç bedelinin nasıl belirleneceği yazılacak.

B) Eksik/Aşkın...Sigorta

Araç bedeli artık poliçeye yazılmayacağı için eksik/aşkın sigorta uygulaması da sona eriyor. Uygulama...yalnızca aksesuarlar için devam edecek.

C) Enflasyondan Korunma Klozu

Araç bedeli poliçeye...yazılmayacağı için enflasyonun aracın değerini etkilemesini engellemek amacıyla konulan enflasyondan korunma klozu da artık...poliçelerde yer almayacak. Aracın değeri zaten rayiç değer ile belirleneceğinden değer kaybı oluşmayacak.

2-Yeni Genel...Şartlarda Olup Bu Üründe Olmayan Teminatlar

Aşağıdaki teminatlar kasko genel şartlarında standart olarak bulunup,...bu üründe seçmeli veya şartlı olarak bulunmaktadır.
-Kullanım ve gelir kaybı...(Seçimli)
-Yurtdışı (Seçimli)
-0 km araçlarda yenisi ile değiştirme (Şartlı)

3- Ek...Teminatlar

Yeni Kasko Sistemi’nde Ek Teminatlar Genişletilmiş Kasko ve Tam Kasko ürünleri içerisinde bulunacaktır....Bu üründe bulunan ek teminatlar:
-3. kişilerce kötü niyet ve muziplikle yapılan...hareketler
-Yasal olarak taşınmasına izin verilen yanıcı, parlayıcı maddeler, (Seçimli)
-Araç anahtarının...ele geçirilmesi sonucu çalınma,
-Kemirgen ve hayvanların verdiği zararlar*
* Kemirgen hayvanlar tarafından...verilecek zararlar teminat kapsamındadır.

4-Ürüne Özel Uygulamalar

A) Yedek Parça Uygulaması

Hasar...gören parçanın onarım imkanı yok ise sigortacı tarafından orijinal parça tedarik edilir. Hasarlanan parça...orijinal değilse aynı özellikleri taşıyan parça ile değiştirilme yoluna gidilir. Sigortacıdan izin alınmaksızın...yapılan değişimler ödenmez.

B) Cam Hasar Uygulaması

Anlaşmalı olmayan cam...servislerine gidilmesi durumunda muafiyet uygulanmaz.

C) Servis Uygulaması

Onarım sigortacının anlaşmalı...olduğu serviste veya sigortalının tercih edeceği serviste yapılabilir. Anlaşmasız servislerde...Sigortacıdan izin alınmaksızın yapılan onarımlar ödenmez.

D) Rayiç Değer Belirleme...Uygulaması

Hasar tarihi itibariyle TSB'nin yayınladığı hasar tarihindeki güncel listede kayıtlı...araç değeri referans olarak kabul edilir. TSB'nin yayınladığı hasar tarihindeki güncel listede kayıtlı araç değerinin hasar...tarihindeki piyasa rayiç değerine göre 10% ve üzerinde olması halinde eksper tarafından piyasan alınacak...en az üç adet teklifin ortalaması alınacaktır.
Bu sayfada paylaşılan detaylar...tamamen bilgi amaçlıdır. Sigorta şirketleri ürün ve teminatlarda değişiklik yapabilirler. Bu...nedenle, satın aldığınız poliçe ile beraber gelen belgede yer alan genel ve özel şartları mutlaka okumanızı...hatırlatırız. İtiraz durumunda en kısa zamanda 444 24 00 Sigorta Destek Hattı veya sigorta danışmanınız ile iletişime...geçmelisiniz.