Kaskoda Araç İkame Teminatı | Kasko | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Kaskoda Araç İkame Teminatı

Kasko sigortası, kusurlu veya kusursuz olarak bakılmaksızın sürücülerin yaşadıkları hasarı kısa sürede atlatmasına yardımcı olur. Yaşanan kazalarının minimum hasarla atlatılması için çalışan sigorta şirketleri, araç kasko ürünleri içerisinde hasar hizmetleri vermektedir. Bu hizmetlerden biri de kasko sigortalarında ilave bir güvence olarak verilen ikame araç teminatıdır. Kaskonuz kapsamında alabileceğiniz diğer teminatlar için; ''Kasko Teminatları ve Teminatların Kapsamı'' başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz

Kasko poliçesinin geçerli olduğu süre içinde kaskolu aracın bir arıza yahut kaza geçirmesi durumunda, sigortalıya ikame araç hizmeti verilir. İkame araç teminatı ile amaç; aracın anlaşmalı araç servislerinde tamir edilmesi süresi içinde sigortalının araçsız kalmasının önüne geçmektir.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL
Poliçenin geçerli olduğu süre zarfında aracın bir kaza geçirmesi veya arızalanması durumunda, sigortalıya ikame araç hizmeti verilmektedir. 

 ,

Kasko sigortasındaki tüm teminatlar olduğu gibi ikame araç teminatından da yararlanabilmek için bazı şartlar vardır. Bu şartların neler olduğunu öğrenmek, olası hasar durumunda teminatı değerlendirmenizi sağlar.

İkame Araç Teminatı ile İlgili Ayrıntılar
 

 • Hasarın boyutunu değerlendirmek için gelen Eksper’in görüşü, ikame araç teminatından yararlanıp-yararlanamayacağınızı belirler. Eksper, yaşanan hasarın trafikte emniyetli bir sürüş için engel teşkil etmediği şeklinde bir raporlama yaparsa, ikame araç hizmeti verilmez. Örneğin; araçta çizikler ve göçükler olması veya mini onarım hizmeti alacak olması aracın trafiğe çıkması için engel oluşturmamaktır. 
   
 • Aracın serviste 24 saati geçeceği durumlarda ikame araç verilir. 24 saatlik süre pazar günleri için hariç tutulur.
   
 • Hem aracın servisteki süresi, hem de verilecek ikame aracın kullanımı için tamiri gerçekleştirecek servis ve araç hizmeti sunan firmayla beraber eksperin anlaşması gerekir. Tamiri gerçekleştiren servis ve eksper anlaşmaya varamazsa, konu sigorta şirketine iletilir. Anlaşmanın sağlanmasıyla araç tamir edilerek servise bildirilir.
   
 • Aracın servisteki tamiri belirlenen süreden önce gerçekleşirse, ikame araç iade edilir.
   
 • Sigortalıya, yılda en çok 2 kez olmak üzere ikame araç hizmeti verilebilir.
   
 • İkame olarak verilen araçlar, anlaşmalı olunan kiralık araç firmalarından verilir. Verilen aracın özellikleri, değişkenlik gösterse de sigortalı aracın özelliklerine yakın olmasına dikkat edilir. 
   
 • İkame aracın temin edilememesi durumunda, sigortalı kendi imkanları doğrultusunda araç temini yapabilir. Aracın sigortalı tarafından temin edildiği durumlarda, fatura karşılığında yahut sigorta şirketi ile anlaşılan günlük tutar üzerinden bir ödeme yapılır.
   
 • Sigortalı ikamet ettiği il dışında bir hasar yaşamış ve ikame araç verilmişse, belirlenen süre dolduğunda araç sürekli ikametgahın olduğu ilde teslim edilir.
   
 • Kiralık araç firmalarından araç kiralandığında mail order formu alınır yahut boş kredi kartı slibi çekilir. İkame aracın iadesi ile bunlar sigortalıya geri verilir. 
   
 • Araç sahibi belirlenmiş olan süreyi aşarak ikame aracı geç iade ettiyse, bedeli sigortalıdan talep edilir. 
   
 • İkame araçla köprüden geçişler, otoban kullanımları, trafik cezaları sigortalı tarafından ödenir.
   

Bazı durumlarsa ikame araç teminatından yararlanılmasına engel olmaktadır. 

İkame Araç Hizmetine Engel Durumlar
 

 • Kasko poliçesinin kapsamının dışında olan durumlarda ikame araç teminatından yararlanılamaz. 
   
 • Kazanın dışında olan onarımlar ve araç bakımı için geçen süreler dikkate alınmaz.
   
 • Araç kaza dışında bir nedenle kullanılamayacak durumdaysa, ikame araç teminatından faydalanılamaz.

Siz de hem can güvenliğinizi sağlamak, hem de yollarda kalmaya karşı önlem almak için araç kaskonuzu yaptırın. Sigortam.net’in araba sigortası sorgulama sayfasından bütçenize uygun araba kasko fiyatları hakkında bilgi alabilir. 7/24 hizmet anlayışıyla hareket eden 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattından araç kaskonuz ile ilgili detaylı bilgi edebilirsiniz.

 


Benzer İçerikler

Kaza Tespit Tutanağı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sigortam.net kaza anında da yanınızda! Siz kaza tespit tutanağı hakkında bilinmesi gerekenleri öğrenin, hasarı kasko sigortanız karşılasın.

Devamını Oku

Kasko

Kasko, karayollarında seyir halinde ya da dururken, araç sürücüsünün başına gelebilecek pek çok riski telafi etmeye yönelik, isteğe bağlı mal sigortalarından biridir.

Devamını Oku

2014 Kasko Değer Listesi

2014 kasko değer listesi ile aracınızın kasko bedeli hakkında fikir sahibi olur, kasko sigortanızda uygun fiyat avantajlarını yakalayabilirsiniz.

Devamını Oku