Kaskoda Eşdeğer Parça İndirimi Dönemi Başladı

Hazine Müsteşarlığı tarafından Ocak 2015’te yayınlanan genelge gereğince, otomotivde eşdeğer parça dönemi 1 Haziran 2015 itibari ile resmen başladı. Artık araçlarda daha ucuz yerli üretim parçaların da kullanılabileceği bu yeni dönemin, ilerleyen günlerde vatandaş açısından isesigorta ücretlerine olumlu anlamda bir etki göstermesi bekleniyor.

Sigorta Fiyatları Düşebilir

1 Haziran’da yürürlüğe giren genelge ile birlikte artık araç sahipleri, araçlarının yedek parçaları için orjinal ürünler yerine TSE tarafından yetkilendirilmiş birimlerin tedarik edeceği “eşdeğer” parçaları kullanabilecekler. Bu durumu, ilerleyen süreçte sigorta şirketlerinin mevcut primlerindeki oranları yeniden düzenleyerek, fiyatlarına indirim olarak yansıtacakları düşünülüyor.  

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Çalışma Üç Yıl Sürdü

Türk Standarları Enstitüsü, Üniversiteler ve Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) tarafından çalışmalarına üç yıl önce başlanan “eşdeğer parça” uygulamasında, yetkilendirme belgesini iki yıl süresince TSE verecek.  Yapılan değişikikle ülke ekonomisinde önemli bir payı olan otomotiv parçalarındaki ithalat rakamlarının düşmesi, yerli üretimin giderek güçlenerek, sektörde söz sahibi olması hedefleniyor.

“Orjinal Parçalar 8 – 10 Kat Daha Pahalı”

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan TSE Başkanı Hulusi Şentürk ise yeni uygulamanın tüketici açısından birçok avantajı beraberinde getirdiğini söyledi. Araçların orjinal parçalarının yerli parçalara göre 8 – 10 kat daha pahalı olduğuna dikkat çeken Şentürk, “Bu sistemle birlikte aynı kriterlere sahip yerli ürünler de orjinal gibi kullanılacak ve aracın sigortası bozulmayacak.” dedi.

Aracınız için en uygun kaskoya, ister online kasko teklifi alarak, Sigortam.net üzerinden, isterseniz de 7/24 kesintisiz hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattı üzerinden ulaşabilirsiniz.  

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL