444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Kaskoda Hasar İkame Teminatı Gerekli Mi?

Hasar ikame teminatı kasko sigortası kapsamında isteğe bağlı olarak poliçeye dahil edilen bir güvencedir. Hasar ikame teminatı içeren kaskolarda ilerde ek prim ödeme ihtimali ortadan kalkar. Kasko poliçesi talebinde bulunurken bu teminatı eklettirmenizde fayda var. 

Hasar ikame teminatı talebinde bulunmadığınızda; herhangi bir kısmi hasar anında ek olarak bir prim ödemek zorunda kalabilirsiniz. Çünkü; hasar anında sigorta şirketi tarafından ödenen hasarın bir kısmı, aracınızın sigorta bedeli ile karşılanır. Geriye kalan sigortalı dönemde kaskonuz eksik sigorta bedeli ile devam eder. 

Bu süreç sonrasında ise aracınızın çalınması veya tam hasara uğraması gibi durumlarda kalan sigorta bedeli üzerinden ödeme gerçekleşir. Dolayısıyla kaybınız tam olarak ödenmez. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Bu durumu düzeltmek için normal şartlarda, hasarın karşılığı tazminatın ödenmesinin ardından sigortacınız ile görüşmeniz ve düşülen sigorta bedelini arttırmak için ek prim ödemeniz gereklidir.

Ancak hasar ikame teminatı ile bu durum değişir. Kasko teminatı içini kapsayacak bu teminat ile sigorta bedelinden düşme gibi bir durumla karşı karşıya gelmez, yaşamış olduğunuz her hasar sonrasında aracınız en baştaki sigorta bedeli üzerinden kaskolu olmaya devam edersiniz.

Sonuç olarak; kasko sigortası seçeneklerini değerlendirirken bu teminatı ilave ettirmeniz durumunda ne kadar prim artışı olacağını sormanızı öneririz. Kasko sigortası yaptırmadan önce ödeyeceğiniz bu küçük miktarla olası riskleri güvenceye almış olursunuz.

Eğer siz de, gerçekleşebilecek bir hasar nedeniyle sigorta şirketine ek bir prim ödemek istemiyorsanız, kasko poliçenizi satın alırken ''hasar ikame'' teminatını seçmeye özen göstermelisiniz. 

Kasko poliçenizi alırken her teminatın içeriğini okuyabilir ve bu bilgiler doğrultusunda ihtiyacınız olan teminatları kendiniz belirleyebilirsiniz. Sigortam.net’in uzmanlarına danışmak için 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattından 7/24 bize ulaşın.


Benzer İçerikler

Araç Sigortasında Muafiyet Nasıl Hesaplanır?

Araç sahiplerine daha fazla sorumluluk yüklerken araç sigortasında primleri düşüren ''muafiyet'' kavramı ile ilgili detayları öğrenmek için, tıklayın!

Devamını Oku

Kasko Hesaplamaları Neden Değişir?

Kasko hesaplama hakkında bilgi sahibi olmak hem sigortalanma sürecini hızlandıracak, hem de kaskonuzu uygun fiyatlarla almanızı sağlayacaktır.

Devamını Oku

2016’nın Son Verileri Kasko Fiyatları için Ne Söylüyor?

Kasko sigortasındaki son açıklanan veriler fiyat tartışmalarına neden oldu. Peki 2016'da kasko fiyatları genelinde son durum ne oldu?

Devamını Oku