444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Kaskoda Tek Sürücü İndirimi

26 Aralık 2014

Sigorta sektörünün gelişmesi ve kasko sigortasında hizmet veren şirketlerin çoğalmasıyla birlikte rekabet arttı. Rekabet ortamının yoğunluk kazanması ise en çok sürücülere yaradı. Artık sigorta şirketleri kasko ürünlerindeki çeşitlilikle birlikte, uygun kasko teklifleri almanızı sağlayacak bazı indirimler uyguluyor. 

Bu indirimler sigorta şirketlerine göre değişiyor, her şirket kendi politikaları doğrultusunda bir indirim politikası uyguluyor. Bu indirimleri değerlendirerek kasko poliçesini düzenlettirmek ise sürücülere düşüyor. Ancak bazı indirimler var ki hemen hemen tüm sigorta şirketlerinde uygulanıyor. Örneğin; “hasarsızlık indirimi” tüm sigorta şirketlerinde uygulanan bir indirim seçeneğidir ve pek çok sigortalı bu indirimden haberdardır.

Hasarsızlık indirimi, poliçe süresi boyunca hasar talebinde bulunmama durumunda poliçenin yenilenmesinde yapılan indirimlerdir. Hasarsızlık indiriminin oranı, hasarsız geçirilen yıl arttıkça yükselir. Poliçeniz süresinde hasar talepleriniz olursa, poliçenin yenilenmesinde hasarsızlık indiriminden faydalanamazsınız. 

 ,

Bazı indirimlerse, pek fazla kişi tarafından bilinmez. Çünkü; her sigorta şirketinin verdiği bir indirim seçeneği değildir, sigorta şirketlerinin insiyatifine kalmıştır. Örneğin; tek sürücü indirimi, bunlardan biri. Peki, birçok sürücü tarafından bilinmeyen tek sürücü indirimi nedir?

Kaskoda Tek Sürücü İndirimi ve Bilinmeyenleri

Kasko fiyatlarının belirleyicisi olan şeyler arasında teminatlar, sigortalının vermiş olduğu bilgiler gibi şeyler yer alsa da temel belirleyici unsur risk’tir. Tek sürücü indirimi de tamamen riske dayalı olan bir indirim seçeneğidir. Araç sahibi ne kadar düşük risk grubu içerisinde yer alsa da aracı kullanacak kişi sayısı ve profili farlılıklar gösterir. ''Emanet Araba ile Kaza Yapan Kaskoda Yandı mı?'' başlıklı yazımızda emanet halinde zarar gören aracın hasarını kaskonun karşılayacağına değinmiştik Yani, bi aracı birden fazla kişi kullanacaksa, her daim bir risk vardır. Ancak, aracı yalnızca siz kullanacaksanız, tek sürücü indirimini değerlendirebilirsiniz. Bu durumda aracı yalnızca siz kullanacağınız için, kasko fiyatlarına dair alternatifler size göre sunulur. Bu noktada önemli olan sizin ne kadar risk içerdiğinizdir. 

Belirtilen kişi veya kişiler dışında farklı birisi aracı kullanarak hasar yaşarsa, indirim oranı kadar muafiyet uygulanır. Yani hasarın bir kısmını sürücünün kendisi üstlenmek durumunda kalır ve aldığı indirim oranı kadar hasar ücreti öder.

Kaskonuzu alırken değerlendirebileceğiniz diğer indirimleri öğrenmek için; ''Kaskoda İndirim Tüyoları'' başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Siz de hala kasko sigortanızı yaptırmadıysanız Sigortam.net'e gelerek araç kasko sorgulama yapın, sigorta şirketlerinin içerisinden bütçenize uygun olanını seçin. Telefon desteğine ihtiyaç duyarsanız, 7/24 hizmet anlayışıyla hareket eden 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.


Okumaya Devam Edin

Hasarsızlık İndirimi Nedir, Nasıl Yararlanılır?

21 Haziran 2010 Pazartesi

Sigortalılarımızın en çok üzerinde durduğu konulardan birisi olan hasarsızlık indirimi, kasko poliçenizin primini % 65'e varan oranlarda azaltan önemli bir indirimdir.

Hasarsızlık İndirimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

03 Nisan 2014 Perşembe

Önemli tasarruf imkanı sunan hasarsızlık indirimi hakkını kazanmanın püf noktaları, bilinmesi gerekenler neler? Sizler için bir araya getirdik. 

Hasarsızlık İndirimi Nedir?

09 Nisan 2014 Çarşamba

 Hasarsızlık indirimi kasko poliçenizin primini yaklaşık %65 oranında azaltır, böylece maddi açıdan korunmuş olursunuz. Kasko poliçenizi satın almadan önce mutlaka hasarsızlık indirimini etkileyen durumları inceleyin.