Kaskoda Hasar Tespiti Nasıl Yapılır?

Türkiye sınırları içerisinde geçerli olan kasko sigortası ile aracınızı korumak için ilk adımı atmış olacak ve yollara sigorta yaptırmış olmanın güveni ile çıkacaksınız. Aracınızı sigorta  ‘’Kasko Sigortası Yaptırırken Dikkat Edilecekler’’ kadar önemli bir nokta da olası hasar durumunda, kasko sigortasının zararınızı nasıl tespit edeceğini bilmek. 

Kasko, sigorta priminin tamamı veya bir kısmının ödenmesi ve kasko poliçesinin sigorta sahibine teslim edilmesi ile devreye girer. Eğer sigorta yaptıran kişi sigorta primini 30 gün içerisinde ödemeye başlamaz ise sigorta şirketi anlaşmayı tek taraflı feshetme hakkına sahiptir. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Kasko Sigortasının Hasarı Karşılaması için Yapılması Gerekenler
 

Kaza veya çalınma gibi zararlarda sigorta sahibi gerekli resmi evrakları olay sonrası sigorta şirketine zaman geçirmeden iletmeli, geçiştirmemelidir. Zarar sonrası boşa vakit harcanması, yasal prosedürün uzamasına sebebiyet verebileceği gibi zararın karşılanma adımları ve sürecini de geciktirecektir. 

Olayla ilgili belgelerin ulaştırılması sonrası sigorta şirketi tarafından belirlenen kişiler, en geç 15 gün içerisinde zararla ilgili gecikmeden incelemeler yapmalı ve gerekli dosyaları eksiksiz olarak hazırlamalıdır. 

Hazırlanacak dosyada araçta meydana gelen zararlar belirtilmelidir. Zararın doğru belirlenmesi için sigorta şirketi yetkilileri, araç sahibi yani sigorta sahibi ile görüşmelidir.

Sigorta şirketi ve araç sigortası sahibinin hasar tespitinde her zaman anlaşmaya varması gibi durum durum söz konusu değildir. Bu gibi durumlarla karşılaşılması halinde yasalar çerçevesinde bilirkişiler hasar tespiti yapacaktır. Bu zaman dilimi 2 ay gibi süreci kapsar. 

Araç çalınması durumunda farklı tazminler uygulanmaktadır. Çalınma halinde aracın o günki değeri belirlenerek sigortalıya temin edilir. 

Aracınızı, aklına gelebilecek yahut gelmeyecek zararlara karşı koruyan kasko sigortası yaptırılması gereken ve teşviki gereken bir sigorta türüdür. 
 
Sizde Sigortam.net’te araç sigorta sorgulama yapın, en uygun araba kasko fiyatlarına kolayca ulaşın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek uzmanlarımıza 7/24 danışın.

Benzer İçerikler

Anadolu Sigorta Kasko – Kasko
 

Anadolu Sigorta Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel...Şartlar

 
1 Nisan 2013 itibarıyle Kasko Genel ve Özel Şartları’nda birtakım değişiklikler...olmuştur. Hasar durumunda sorun yaşamamanız için aşağıdakileri mutlaka okuyun.
 

1-Eski Genel...Şartlarda Olup Yeni Genel Şartlarda Bulunmayan Teminat ve Uygulamalar

 

A)Araç...Bedeli

 
Rayiç değer belirleme yöntemi değişeceğinden, poliçe üzerine...araç bedeli yazılmayacak. Bunun yerine aracın rayiç bedelinin nasıl belirleneceği...yazılacak.
 

B) Eksik/Aşkın Sigorta

 
Araç bedeli artık poliçeye...yazılmayacağı için eksik/aşkın sigorta uygulaması da sona eriyor. Uygulama yalnızca aksesuarlar için...devam edecek.
 

C) Enflasyondan Korunma Klozu

 
Araç bedeli poliçeye...yazılmayacağı için enflasyonun aracın değerini etkilemesini engellemek amacıyla konulan enflasyondan korunma klozu da artık...poliçelerde yer almayacak. Aracın değeri zaten rayiç değer ile belirleneceğinden değer kaybı...oluşmayacak.
 

2-Yeni Genel Şartlarda Olup Bu Üründe Olmayan...Teminatlar

 
Aşağıdaki teminatlar kasko genel şartlarında standart olarak bulunup, bu...üründe seçmeli veya şartlı olarak bulunmaktadır.
-Kullanım ve gelir kaybı...(Seçimli)
 
-Yurtdışı (Seçimli)
 
-0 km araçlarda yenisi...ile değiştirme (Şartlı)
 

3- Ek Teminatlar

 
Yeni Kasko Sistemi’nde Ek...Teminatlar Genişletilmiş Kasko ve Tam Kasko ürünleri içerisinde bulunacaktır. Bu üründe bulunan ek...teminatlar:
 
-3. kişilerce kötü niyet ve muziplikle yapılan...hareketler
 
-Yasal olarak taşınmasına izin verilen yanıcı, parlayıcı maddeler,...(Seçimli)
 
-Araç anahtarının ele geçirilmesi sonucu...çalınma,
 
-Kemirgen ve hayvanların verdiği zararlar*
 
*Kemirgen ve...diğer hayvanların aracın motor, elektrik ve mekanik aksamına, sıkışma, kemirme vb. yollarla vereceği zararlar teminat...kapsamındadır. Evcil hayvanların araç içerisine vereceği zararlar ile kuşların doğrudan veya dolaylı olarak...araç boya ve kaportasına vereceği zararlar teminat kapsamı...dışındadır.
 

4-Ürüne Özel Uygulamalar

 

A) Yedek...Parça Uygulaması 

 
Hasar gören parçanın onarım imkanı yok ise sigortacı...tarafından orijinal parça tedarik edilir. Hasarlanan parça orijinal değilse aynı özellikleri...taşıyan parça ile değiştirilme yoluna gidilir. Sigortacıdan izin alınmaksızın yapılan değişimler...ödenmez.
 

B) Cam Hasar Uygulaması 

 
Anlaşmalı cam...servislerinin haricinde gerçekleştirilen cam değişimlerinde %25 muafiyet...uygulanır.
 

C) Servis Uygulaması 

 
Onarım sigortacının...anlaşmalı olduğu serviste veya sigortalının tercih edeceği serviste yapılabilir....Anlaşmasız servislerde
 
Sigortacıdan izin alınmaksızın yapılan onarımlar...ödenmez.
 

D) Rayiç Değer Belirleme...Uygulaması 

 
Emsal veya muadil araca sahip yetkili/yetkisiz satıcılar ve galeriler ile internet...sitelerinden en az 3 adet fiyatın ortalaması... alınır.
 
 
 
 
Bu sayfada paylaşılan detaylar...tamamen bilgi amaçlıdır. Sigorta şirketleri ürün ve teminatlarda değişiklik...yapabilirler. Bu nedenle, satın aldığınız poliçe ile beraber gelen belgede yer alan genel ve özel şartları...mutlaka okumanızı hatırlatırız. İtiraz durumunda en kısa zamanda 444 24 00 Sigorta Destek Hattı veya sigorta...danışmanınız ile iletişime geçmelisiniz.