Kaskolu Aracın Pert Olması Durumunda Hasar Tazminatı

Kaskolu aracın pert olması durumunda hasar tazminatı nasıl belirlenir, aracın pert olması sonucunda yapılması gerekenler nedir, sigorta şirketlerine hangi belgeler verilmelidir? gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Kaza geçiren veya bir şeklide hasar gören bir aracın %70 sınır olmak üzere daha fazlasının hasara uğraması, aracın onarım masrafının sigorta değerine eş olması ‘’pert araç’’ olarak tanımlanır. Aracın kullanılmaz hale gelmesini ifade eden pert araç, sigortacılık teriminde tam hasarlı olması olarak adlandırılır.

Pert Durumunda Hasar Tazminatı Nasıl Belirleniyor?

Kaskolu Aracın Pert Olması Durumunda Hasar TazminatıKaskolu aracın pert olması durumu, yapılan düzenlemeler öncesinde tüketiciler ve sigorta şirketleri arasında ciddi sorunlara neden oluyordu. Sigortalılar, hasar durumunda poliçede yazan sigorta değerini alamamaktan dolayı şikayetçi oluyordu. Eski kasko uygulamasında; kasko yapılırken aracın kasko değeri poliçede belirtiliyor, prim de bu değer baz alınarak hesaplanıyordu.

Araç çalındığında ya da ağır hasara uğradığında; kasko sigortasının poliçede yazan değeri karşılaması bekleniyordu. Sigorta şirketlerinin aracın piyasa değerini ödemesi karışıklığa sebep oluyordu. Bu durumda eski model araçlarda aradaki fark 2-3 bin lira olmasına rağmen, yeni modellerde bu fark 8-10 bin liralara kadar çıkabiliyordu.

İyileştirilen kasko uygulaması ile birlikte hem ikinci el hem de sıfır araçların ”araç kasko değeri‘ ile ilgili poliçede bilgi verilmesi son buldu. Artık primlerin belirlenmesinde aracın piyasadaki rayiç bedeli esas alınıyor ve aracın piyasa rayiç bedelini nereden tespit edildiği poliçede yazıyor. Araç kasko değeri ve detayları ile ilgili bilgi için; ”Araç Kasko Değerini Öğrenmek Neden Önemli?” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Aracın piyasa rayiç bedelinin referans alındığı kurum internet sitesi olabileceği gibi; oto pazarı, başka bir kurum veya kuruluş da olabilir. Poliçe düzenlenirken rayiç bedel nereden belirlendiyse, hasar durumunda da o günkü piyasa bedeli baz alınır. Ödenen hasar tutarı, piyasa değerinin ne fazlası ne de eksiği olur. Poliçenizde referans olarak alınan kurum veya kuruluş yazmıyorsa, Türkiye Sigorta Birliği’nin yayınlandığı rayiç bedel listesi referans kaynağıdır.

Rayiç bedel referans kaynaklarını öğrenmek için; ”Araç Rayiç Değeri Referans Kaynakları Sigortam.net’te” başlıklı sayfamıza göz atabilirsiniz.

Kaskolu Aracın Pert Olması Durumunda Sigorta Şirketine Verilmesi Gereken Evraklar Nelerdir?

Pert hasarlarda, sigortalının bir takım belgeleri hazırlayarak 5 iş günü içinde sigorta şirketine hasarı bildirmesi gerekir. Aracın pert olması durumunda sigorta şirketine verilmesi gereken evraklar şunlardır:

• Ehliyet ve ruhsat fotokopisi

• Sigorta poliçesi

• Trafik kaza raporu

• Sürücüye ait alkol raporu

• Aracın hasarlı olduğunu kanıtlayan fotoğraflar

Belge verilmesine ek olarak eksper talep edilmesi de gerekir. Hasar tespiti için görevlendirilen eksper, aracın parça ve onarım masraflarının listesini rapor şeklinde diğer evraklarla birlikte ilgili sigorta şirketine gönderir.

Hasar sürecinin çözümü, oldukça zaman alan ve uzmanlık isteyen bir dönemi içerir. Sigortam.net, uzman sigorta danışmanları ile hasar anında sizi yalnız bırakmaz. Eğer hala kasko sigortası yaptırmadıysanız Sigortam.net’in uygun kasko tekliflerini değerlendirin, size en uygun kasko poliçesini internet üzerinden 2 dakikada satın alın. Hasar anında telefon desteği için ise 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayabilirsiniz.

 

 

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL