Kaskolu Aracın Pert Olması Durumunda Hasar Tazminatı

Kaza geçiren veya bir şeklide hasar gören bir aracın %70 sınır olmak üzere daha fazlasının hasara uğraması, aracın onarım masrafının sigorta değerine eş olması ‘’pert araç’’ olarak tanımlanır. Aracın kullanılmaz hale gelmesini ifade eden pert araç, sigortacılık teriminde tam hasarlı olması olarak adlandırılır.

Kasko sigortalı aracın pert olması durumu, 1 Nisan 2013 tarihindeki kasko uygulamasından önce tüketiciler ve sigorta şirketleri arasında ciddi sorunlara neden oluyordu. Sigortalılar, hasar durumunda poliçede yazan sigorta değerini alamamaktan dolayı şikayetçi oluyordu. Eski kasko uygulamasında; kasko yapılırken aracın kasko değeri poliçede belirtiliyor, prim de bu değer baz alınarak hesaplanıyordu.

Araç çalındığında ya da ağır hasara uğradığında; kasko sigortasının poliçede yazan değeri karşılaması bekleniyordu.Sigorta şirketlerinin aracın piyasa değerini ödemesi karışıklığa sebep oluyordu. Bu durumda eski model araçlarda aradaki fark 2-3 bin lira olmasına rağmen, yeni modellerde bu fark 8-10 bin liralara kadar çıkabiliyordu.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

1 Nisan 2013 tarihi itibari ile hem ikinci el hem de sıfır araçların ”araç kasko değeri‘ ile ilgili poliçede bilgi verilmesi son buldu. Artık primlerin belirlenmesinde aracın piyasadaki rayiç bedeli esas alınıyor ve aracın piyasa rayiç bedelini nereden tespit edildiği poliçede yazıyor. Araç kasko değeri ve detayları ile ilgili bilgi için; ”Araç Kasko Değerini Öğrenmek Neden Önemli?” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Aracın piyasa rayiç bedelinin referans alındığı kurum internet sitesi olabileceği gibi; oto pazarı, başka bir kurum veya kuruluş da olabilir. Poliçe düzenlenirken rayiç bedel nereden belirlendiyse, hasar durumunda da o günkü piyasa bedeli baz alınır. Ödenen hasar tutarı, piyasa değerinin ne fazlası ne de eksiği olur. Poliçenizde referans olarak alınan kurum veya kuruluş yazmıyorsa, Türkiye Sigorta Birliği’nin yayınlandığı rayiç bedel listesi referans kaynağıdır.

Rayiç bedel referans kaynaklarını öğrenmek için; Araç Rayiç Değeri Referans Kaynakları Sigortam.net’te” başlıklı sayfamıza göz atabilirsiniz.

Pert hasarlarda, sigortalının bir takım belgeleri hazırlayarak 5 iş günü içinde sigorta şirketine hasarı bildirmesi ve eksper talep etmesi gerekir.

Pert Hasarlarda Gerekli Evraklar

•    Ehliyet ve ruhsat fotokopisi

•    Sigorta poliçesi

•    Trafik kaza raporu

•    Sürücüye ait alkol raporu

•    Aracın hasarlı olduğunu kanıtlayan fotoğraflar

Hasar tespiti için görevlendirilen eksper, aracın parça ve onarım masraflarının listesini rapor şeklinde diğer evraklarla birlikte ilgili sigorta şirketine gönderir.
asar sürecinin çözümü oldukça zaman alan ve uzmanlık isteyen bir dönemi içerir.

Sigortam.net müşterileri hasar sürecini kısa sürede atlatır. Siz de hala kasko sigortanızı yaptırmadıysanız ve 2014 kasko fiyatları hakkında bilgi almak istiyorsanız Sigortam.net’ gelin.

Hasar anında telefon desteği için 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.

Benzer İçerikler