Kaza Tespit Tutanağı Detayları | Kasko | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Kaza Tespit Tutanağında Bilincesi Gereken 5 Detay

İki araç bir kaza yapmışsa ve bu kazada maddi bir hasar yaşandıysa, yapılacak ilk şey kazaya karışan tarafların kendi aralarında anlaşarak kaza tespit tutanağı doldurmasıdır. Kaza tespit tutanağının birtakım kurallara uyularak hazırlanması gerekir, kurallara uyulmadan hazırlanan tutanakların kabul edilmeme riski bulunur. 

Bu tutanak kazanın meydana geliş biçimini ve kazalardaki kusur oranlarını gösterir belgedir. Kaza tespit tutanağı ister trafik polisi tarafından, ister kazaya karışan kişiler tarafından olsun aynı resmi değere sahiptir. Kaza tespit tutanağının polis, jandarma gibi yetkililer tarafından doldurulmaması çeşitli sıkıntılara neden olabilmektedir.

Yaşanabilecek sıkıntıların önüne geçmek, araç sigortanızın işlevini yerine getirebilmesi için kaza tespit tutanağının nasıl doldurulacağıyla ilgili bilgi sahibi olmakta fayda var.

  

Doğru Kaza Tespit Tutanağının İncelikleri

Temel Bilgileri Eksiksiz Girin

  • Kazanın tarihi ve saati,
  • Kazanın gerçekleşme şeklini anlatır net ifadeler,
  • Kaza krokisinin çelişkisiz ifadelerle hazırlanması gerekir.
  • Ayrıca kazanın fotoğraflarına yer verilmesi gerekir. Kaza fotoğraflarının hukuki bir zorunluluğu yoktur. 

Kusur Oranı Uzmanlar Tarafından Belirlenir

Kimi zaman kazanın stresiyle tartışmalar yaşanabilmektedir. Oysa bu durum gerginlikten başka bir işe yaramaz. Kusur oranı, tutanakları inceleyen uzmanlar tarafından belirlenir. 

Tutanaklar Doldurulduktan Sonra Ne Olacak ?

Tutanakların hazırlandıktan sonra sigorta şirketiyle iletişime geçilmelidir. Sigorta şirketleri, kaza tespit tutanağını Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi'ne (TRAMER) ulaştırır. Kaza tespit tutanağı ve diğer belgeler kusur oranının belirlenmesini sağlar.

İkiden Fazla Araç Kaza Yapmışsa 

Yaşananlar kazalarda zarar gören sadece 2 taraf olmayabilir. 2’den fazla araç kazaya karıştıysa, birden daha fazla kaza tespit tutanağı doldurmak gereklidir. Bu tutanakların kazaya karışan sürücülerin hepsi tarafından imzalanması gerekir. Aksi halde bu tutanakların bir geçerliliği olmaz.

Polis Çağrılması Gerekenler Kazalar

Kaza tespit tutanağı doldurmanın gerekli olmadığı durumlar da yaşanabilir. Kaza tespit tutanağı doldurulmuyorsa, polis çağrılacaktır. Polis gelmesini gerekli kılan durumlar şunlardır:

*Sürücünün yaşı 18’den küçükse,
*Sürücü alkollü ise veya farklı bir madde aldıysa,
*Ehliyetsiz ya da yetersiz belgeyle araç kullanıyorsa,
*Kamu malına zarar söz konusuysa,
*Üçüncü kişilere ait mallara zarar geldiyse,

Kaza sonrasında tüm işlemlerin eksiksiz ilerlemesi, hasarın kısa sürede karşılanması için doğru sigorta şirketiyle çalışmak son derece önemlidir.. En iyi sigorta şirketlerinin en uygun kasko fiyatları için Sigortam.net’e gelin, hem bütçenizden hem de zamanınızdan tasarruf edinin. Dilerseniz de 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.


Benzer İçerikler

Kaskolu Aracın Çalınma Şekli Önemli mi?

 Aracın aracın çalınması ile ilgili, sigorta şirketi ile sigortalıyı anlaşmazlığa sürükleyen birkaç çalınma şekli vardır. Bu çalınma şekillerini öğrenerek önlem alın.

Devamını Oku

Kaskolu Aracın Pert Olması Durumunda Hasar Tazminatı

Kaskolu aracın pert olması durumunda hasarın tazmini için aracın piyasadaki rayiç bedeli esas alınıyor ve referans kaynağına poliçede yer veriliyor.

Devamını Oku

2014 Kasko Değer Listesi

2014 kasko değer listesi ile aracınızın kasko bedeli hakkında fikir sahibi olur, kasko sigortanızda uygun fiyat avantajlarını yakalayabilirsiniz.

Devamını Oku