Kaza Tespit Tutanağı Örneği

Kaza Tespit Tutanağı ÖrneğiKaza tespit tutanağı, sürücülerin kaza durumlarında bilmesi gereken önemli belgelerden biridir. Bu sebeple kaza tespit tutanağı örneği üzerinden hangi alanların nasıl doldurulması gerektiğini sizler için yazımızda anlatıyoruz. Kaza tespit tutanağı örneği hakkında merak ettiklerinizi yazımızın devamından öğrenebilirsiniz.

Bilindiği gibi 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu uyarınca, 1 Nisan 2008 tarihinden itibaren yalnız maddi hasara yol açan trafik kazalarında kazaya karışan taraflar aralarında anlaşarak tutanak tutmakta ve bu tutanaklar ile sigorta şirketlerine, hasarlarının ödenmesi için başvurabilmektedirler.

Kaza Tespit Tutanağına Eklenecekler

Kaza tespit tutanağı, sadece maddi hasarla sonuçlanan kazalardan sonra kazaya karışan diğer sürücü veya sürücülerle kazanın oluş şeklinin tutanak ile tespitinde anlaştığınız taktirde doldurulacaktır. Doldurulan form bütün sürücüler tarafından imzalanacak ve bütün sürücülerin,

– Ehliyet fotokopisi
– Ruhsat fotokopisi
Trafik sigortası poliçesi fotokopisi forma eklenecektir.

Kazaya ilişkin bilgiler, sigorta şirketleri tarafından, kısaca Tramer olarak adlandırılan trafik sigortaları bilgi merkezine yüklenmekte ve kusur dağılımları bu tutanaklara göre yapılmaktadır.

Kaza tutanağı doldururken,

Yazıların okunaklı, ifadelerin tam ve doğru olması önemlidir. Özellikle krokinin özenli çizilmesi, araçların plakaları, yol başlangıç ve bitiş çizgileri, trafiğin akış yönü gibi bilgilerin tam olarak ifade edilmesi önemlidir.

İkiden fazla aracın karıştığı trafik kazası durumunda birden fazla form kullanılabilir. Bu durumda, her bir form tüm sürücüler tarafından imzalanmalıdır. İmzalar için formun alt tarafındaki boş alan kullanılabilir.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Kaza Tespit Tutanağı Örneği Üzerinden Doldurulacak Alanlar

1. Kutu; Kaza tarihi ve saati yazılır.

2. Kutu; Kaza yeri, il-ilçe-mahalle-sokak olarak yazılır ( 10 nolu kutuyu doldururken burada yazan kazanın oluş yeri, mahalle, cadde ya da sokak olarak , kaza taslağında belirtilecektir. )

3. Kutu; varsa görgü tanıkları bilgileri,

4,5 ve 6. Kutulara; Kazaya karışan araçların sürücü, araç ve trafik sigortası bilgileri yazılacaktır.Bu bölüm A aracı ve B aracı olarak 2 sütundan oluşmaktadır. 6.kutuyu doldurulurken trafik poliçe numaralarının doğru ve okunaklı olmasına dikkat edilmelidir.

7. Kutu; Kural ihlalini yaparak kazaya neden olan aracın, yaptığı ihlal şablonda var ise aracının bilgilerinin yazıldığı harf koduna X işareti konulacaktır.

8. Kutu; Kazaya yurtdışı plakalı bir araç karışmış ise trafik sigortası yerine geçen Green Card ( Yeşil Kart ) bilgileri yazılacaktır.

9. Kutu; Araçların boyutlarına uygun çizim seçilerek ( motor, otomobil, kamyon ) çarpışma noktaları A ve B araçları için ok işaretle

Kaza Anında Kaskosuz Olmayın!

Aracınızın kaskosu yoksa, bir kaza anında katlanacağınız yüksek maliyetler bütçenizi sarsabilir. Kaza sonucunda katlanacağınız yüksek maliyetler, kasko fiyatlarını çoğu zaman aşacaktır. Bu sebeple kaskosuz trafiğe çıkmanın riskini almaktansa kasko sigortanızı ihmal etmeyin, aracınızı ve bütçenizi güvence altına alın!

En uygun kasko teklifleri için Sigortam.net‘te gelin, internetten kasko sigortası almanın kolaylığını yaşayın. Teklifleri karşılaştırarak bütçenize en uygun kasko poliçesine anında sahip olabilirsiniz ya da 444 24 00 Sigorta Destek Hattımızdan bizi arayarak sigorta danışmanlarımızdan yardım alabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL