Kazalarda Kusur Oranı Nasıl Belirlenir? | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Kazalarda Kusur Oranı Nasıl Belirlenir?

Büyük bir çaba ve istekle alınan araçların başına gelecek riskler, her sürücünün ortak korkusu. Trafiğe çıkan araç sayısının her geçen gün arttığı düşünülürse bu kaygı oldukça doğaldır.

Özellikle büyük ve trafik yoğunluğunun fazla olduğu yerlerde sorunsuz bir yolculuk tamamlamak büyük şansttır.

İşe yetişme telaşının yol açtığı sabırsızlık, yolların darlığı ve yetersizliği trafik sorununu içinden çıkılmaz bir hale getiriyor. Trafikteki riskler bir yana; daralan otopark yerlerinde veya aracınızı park ettiğiniz yol kenarlarında da korkulan riskleri yaşamak mümkün.

Bunların üzerine otopark alanlarının yetersizliği ve bu nedenle araçların yol kenarlarına, bazen de olur olmaz yerlere bırakılması eklenince, aracın başına kötü bir şey gelme riski daha da yükseliyor. Bu riskleri ve oluşabilecek giderleri değerlendiren sürücüler kasko ve trafik sigortasını yaptırma zorunluluğunu hissediyor.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Kasko sigortasının, araçlar ve araç sahiplerinin güvenliği için kritik olduğu oldukça açık. Yaşanan hasarı karşılayacak kasko bedeli ödenirken ise araç sahibi veya sürücünün kazadaki kusur oranı önem arz ediyor. Kazanın sebebi kişilerin kusurundan kaynaklıysa, sigorta şirketi tarafından ödenecek kasko bedeli de eksik olacaktır. Kasko bedeli hesaplaması ile ilgili detaylar için; ”Araç Kasko Bedeli Hesaplaması Nasıl Yapılır?” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Aracın kaza yapması, yanması, çalınması gibi hasarkarda araç sahibinin bir kusuru bulunuyorsa, kusurun derecesine göre hasar bedelinin karşılanma tutarı düşecektir. Yaşadığı kazada kusur oranının nasıl belirlendiğini merak edenler için kaza kusur oranı belirlenmesi süreci ile ilgili bilgileri bir araya getirdik.

Kaza Kusur Oranı Hesaplaması

Kaza kusur oranları Tramer yardımıyla belirlenmektedir. Kusur oranının belirlenmesi ile ilgili detaylara geçmeden önce ‘’Tramer’’ hakkında bilgi vermek yerinde olacaktır. Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi yani Tramer, Hazine Müsteşarlığına bağlı bir kuruluştur. Tramer’in amacı; trafikte bulunan araçlar için yapılabilecek araç sigortaları dalında, bilgileri tek bir elde toplamak, sağlıklı sigorta fiyatları sunulmasına destek olmak ve sigortacılık faaliyetlerinin etkin bir şekilde gerçekleştirilmektir. Böylece sigorta sektörüne olan güvenin yükseltilmesi ve yararının arttırılması hedeflenmiştir.

Hazine Müsteşarlığı tarafından 2008 yılında yayımlanan genelgeyle sadece maddi hasar ile sonuçlanan kazaların kaza tespit tutanağı ile düzenlenmesi yeterli görülmüştür. Bu tutanak kazaya karışan araç sahipleri veya sürücülerin, kazanın oluşmasında ne kadar kusurlu olduklarını gözler önüne sermektedir. Üstelik artık mobil kaza tespit tutanağı sayesinde tutanağı doldurmak çok daha kolaylaştı. Mobil kaza tespit tutanağının kullanımı ile ilgili bilgi için; ”Mobil Kaza Tespit Tutanağı Kullanım Kılavuzu” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Sigorta şirketlerinin kaza tespit tutanaklarının Tramere girişiyle, hasar ödenme süreci başlamış olur. Araç sürücülerinin kazadaki kusur oranları %0, 50 ve %100 arasında görülür.

Kaza kusur oranlarının belirlenmesi aşamasında adımlar aşağıdaki şekilde gerçekleşmektedir: 

  • Kaza tutanakları ve kazanın boyutunu gösteren fotoğraflar sigorta şirketine ulaştığında, 3 iş günü içerisinde bir değerlendirme yapılır, belirlenen kusur oranı Tramer’e iletilir.
  •  Taraflar kusur oranına itiraz etmek isterlerse 5 iş günü içerisinde sigorta şirketine başvurmaları gerekir. 5 iş günü içerisinde itiraz edilmediği takdirde kusur oranı kabul edilmiş sayılır.
  • Tramer, sigorta şirketinin değerlendirmesiyle aynı fikirde olursa durumdan sigorta şirketini haberdar eder. Sigorta şirketlerinin uzlaşamaması halinde, Tramer içerisinde işleyen Tutanak Değerlendirme Komisyonu’na başvuru yapılır.
  • Durumu bir kez de Tutanak Değerlendirme Komisyonu değerlendirir ve karara vararak sigorta şirketine bildirir.
  • 2014 Haziran Ayı’nda Hazine Müsteşarlığı’nın yeni genelgesiyle maddi hasarlı kazalar için doldurulması gereken kaza tespit tutanaklarında değişikliğe gidilmiştir. Bu yeni genelgeye göre; sigortalı 2 gün içerisinde itiraz etme hakkını kullanmadıysa yahut itiraz hakkı kabul edilmemişse, sigortalılar kusur oranlarına ilişkin itirazlarını Sigorta Tahkim Komisyon’una yapabilmektedir.

Siz de yaşayabileceğiniz risklere karşı önlem olarak araba sigortanızı yaptırın, yolculuk güvenliğini riske atmayın. Uygun araba sigortası fiyatları için Sigortam.net’e gelerek araba sigortası sorgulaması yapın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.


Benzer İçerikler

2015 Ocak Ayında En Çok Satılan 5 Araba Markası

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD)’nin verilerine göre, 2015 yılının Ocak ayında otomotiv pazarı büyüdü ve ayın en çok satılan araba markaları belli oldu.

Devamını Oku

Sigorta Yaptırmak için 5 Önemli Neden

Sigorta yaptırmak hayatınızdaki maddi güvencenizdir. Risk durumunda mağdur olmamak için sigortanızı vakit kaybetmeden yaptırın, bütçenizi koruyun.

Devamını Oku

Yeni Kasko Yasası’nda Ana Teminatlar

Yeni Kasko Sistemi’nde sigorta poliçesi dahilindeki riskler, ana teminatlar ve ek teminatlar şeklinde yeniden belirlendi. Ana teminatlar beş maddeden oluşuyor.
 

Devamını Oku