Kazalarda Kusur Oranı Nasıl Belirlenir?

Kazalarda Kusur Oranı Nasıl Belirlenir?Kasko sigortasının, araçlar ve araç sahiplerinin güvenliği için kritik olduğu oldukça açık. Yaşanan hasarı karşılayacak kasko bedeli ödenirken ise araç sahibi veya sürücünün kazadaki kusur oranı önem arz ediyor. Bu sebeple  kazalarda kusur oranı hakkında merak edilen noktaları sizinle yazımızın içeriğinde paylaşacağız.

Kazanın sebebi kişilerin kusurundan kaynaklıysa, sigorta şirketi tarafından ödenecek kasko bedeli de eksik olacaktır. Kasko bedeli hesaplaması ile ilgili detaylar için; ”Araç Kasko Bedeli Hesaplaması Nasıl Yapılır?” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Aracın kaza yapması, yanması, çalınması gibi hasarlarda araç sahibinin bir kusuru bulunuyorsa, kusurun derecesine göre hasar bedelinin karşılanma tutarı düşecektir. Yaşadığı kazada kusur oranının nasıl belirlendiğini merak edenler için kaza kusur oranı belirlenmesi süreci ile ilgili bilgileri bir araya getirdik.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Kazalarda Kusur Oranı Hesaplaması

Kaza kusur oranları Tramer yardımıyla belirlenmektedir. Kusur oranının belirlenmesi ile ilgili detaylara geçmeden önce ‘’Tramer’’ hakkında bilgi vermek yerinde olacaktır. Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi yani Tramer, Hazine Müsteşarlığına bağlı bir kuruluştur. Tramer’in amacı; trafikte bulunan araçlar için yapılabilecek araç sigortaları dalında, bilgileri tek bir elde toplamak, sağlıklı sigorta fiyatları sunulmasına destek olmak ve sigortacılık faaliyetlerinin etkin bir şekilde gerçekleştirilmektir. Böylece sigorta sektörüne olan güvenin yükseltilmesi ve yararının arttırılması hedeflenmiştir.

Hazine Müsteşarlığı, sadece maddi hasar ile sonuçlanan kazaların kaza tespit tutanağı ile düzenlenmesini yeterli görmüştür. Bu tutanak kazaya karışan araç sahipleri veya sürücülerin, kazanın oluşmasında ne kadar kusurlu olduklarını gözler önüne sermektedir. Üstelik artık mobil kaza tespit tutanağı sayesinde tutanağı doldurmak çok daha kolaylaştı. Mobil kaza tespit tutanağının kullanımı ile ilgili bilgi için; ”Mobil Kaza Tespit Tutanağı Kullanım Kılavuzu” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Sigorta şirketlerinin kaza tespit tutanaklarının Tramere girişiyle, hasar ödenme süreci başlamış olur. Araç sürücülerinin kazadaki kusur oranları %0, 50 ve %100 arasında görülür.

Kazalarda Kusur Oranı Belirleme Adımları

Kazalarda kusur oranı belirleme aşamaları aşağıdaki gibidir:

 • Kaza tutanakları ve kazanın boyutunu gösteren fotoğraflar sigorta şirketine ulaştığında, 3 iş günü içerisinde bir değerlendirme yapılır, belirlenen kusur oranı Tramer’e iletilir.
 •  Taraflar kusur oranına itiraz etmek isterlerse 5 iş günü içerisinde sigorta şirketine başvurmaları gerekir. 5 iş günü içerisinde itiraz edilmediği takdirde kusur oranı kabul edilmiş sayılır.
 • Tramer, sigorta şirketinin değerlendirmesiyle aynı fikirde olursa durumdan sigorta şirketini haberdar eder. Sigorta şirketlerinin uzlaşamaması halinde, Tramer içerisinde işleyen Tutanak Değerlendirme Komisyonu’na başvuru yapılır.
 • Durumu bir kez de Tutanak Değerlendirme Komisyonu değerlendirir ve karara vararak sigorta şirketine bildirir.
 • 2014 Haziran Ayı’nda Hazine Müsteşarlığı’nın yeni genelgesiyle maddi hasarlı kazalar için doldurulması gereken kaza tespit tutanaklarında değişikliğe gidilmiştir. Bu yeni genelgeye göre; sigortalı 2 gün içerisinde itiraz etme hakkını kullanmadıysa yahut itiraz hakkı kabul edilmemişse, sigortalılar kusur oranlarına ilişkin itirazlarını Sigorta Tahkim Komisyon’una yapabilmektedir.

Kasko Ve Trafik Sigortasının Zorunluluğu

Büyük bir çaba ve istekle alınan araçların başına gelecek riskler, her sürücünün ortak korkusu. Trafiğe çıkan araç sayısının her geçen gün arttığı düşünülürse bu kaygı oldukça doğaldır. Özellikle büyük ve trafik yoğunluğunun fazla olduğu yerlerde sorunsuz bir yolculuk tamamlamak büyük şanstır.

İşe yetişme telaşının yol açtığı sabırsızlık, yolların darlığı ve yetersizliği trafik sorununu içinden çıkılmaz bir hale getiriyor. Trafikteki riskler bir yana; daralan otopark yerlerinde veya aracınızı park ettiğiniz yol kenarlarında da korkulan riskleri yaşamak mümkün.

Bunların üzerine otopark alanlarının yetersizliği ve bu nedenle araçların yol kenarlarına, bazen de olur olmaz yerlere bırakılması eklenince, aracın başına kötü bir şey gelme riski daha da yükseliyor. Bu riskleri ve oluşabilecek giderleri değerlendiren sürücüler, kasko ve trafik sigortası yaptırma zorunluluğunu hissediyor.

Araç Sigortalarınız İçin Sigortam.net’e Gelin!

Siz de yaşayabileceğiniz risklere karşı önlem olarak araba sigortalarınızı yaptırmayı ihmal etmeyin, yolculuk güvenliğinizi riske atmayın. Sigortam.net‘e gelerek trafik sigortası fiyatları ve kasko fiyatları için birçok sigorta şirketinden aynı anda teklif alabilirsiniz. Bu sayede teklifleri karşılaştırarak bütçenize en uygun araç sigortası poliçesine sahip olabilirsiniz. Dilerseniz 444 24 00 Sigorta Destek Hattı’mızdan da arayarak araç sigorta tekliflerine ulaşabilir, uzman sigorta danışmanlarımızdan yardım alabilirsiniz.

 

 

Benzer İçerikler

Trafik Sigortası Tazminat Ödeme Süresi ve Tazminat İçin Gerekli Belgeler... Ülkemizde yaşanan trafik kazası sayısı ne yazık ki çok fazla. Acelecilik,...dikkatsizlik, ihmallik, yorgunluk, stres vs. durumlar kazaları daha da tetikliyor. Kaza durumlarında ise araç sahiplerinin merak ettiği...konulardan en önemlisi, trafik sigortası tazminat ödemesi için neler yapılması gerektiğidir. Peki trafik...sigortası tazminat ödeme süresi ne kadardır ve trafik sigortası tazminatı için gerekli evraklar...nelerdir?
Trafik sigortası ile...herhangi bir kaza yaşamanız durumunda karşı tarafa ve 3.şahıslara gelen zararları güvence altına alabilirsiniz. Siz de...trafik sigortası hasar ödemesi için detaylı bilgileri yazımızdan öğrenerek gecikmeden trafik sigortanızı...yaptırın.

Trafik Sigortası Tazminat Ödeme Süresi

Zorunlu olan trafik...sigortasının yaptırılmaması aracınızın trafik şube otoparkına çekilmesine neden olurken, maddi ve manevi yorgunlukla geçen...trafiğe geri dönme çabaları da can sıkıcı oluyor. Trafik kazasında mağdur olan taraf karşısındaki sürücüye maddi ve manevi...tazminat açabilir. Trafik sigortası hasar tazminat ödemesi için istenen evraklar...eksiksiz olarak sigorta şirketine teslim edilmelidir. Bu aşamadan sonra ise trafik sigortası tazminat ödeme süresi 8...iş günüdür. Evrakların tesliminden sonraki 8 iş günü içinde tazminat ödenir ve zarar karşılanır. Konuyla ilgili..."Trafik Sigortası Kapsamında Tazminat ve Giderler Nasıl Ödenir?"...yazımızı da incelemenizi öneririz. [widget id="sigortamnet_trafik_widget-2"]

Trafik Sigortası Tazminatı için Gereken...Evraklar

Trafik sigortası tazminat ödeme süresi içerisinde verilmesi gereken...evraklar; maddi zararlar, bedeni zararlar (tedavi masrafları ve daimi sakatlık olarak 2’ye ayrılır.) ve vefat tazminatı...şeklinde ayrılır.

Maddi Zararlı Durumda

 • Tutulan kaza tespit tutanağı,
 • ...
 • Sigortalıya ait ehliyet ya da ruhsatın fotokopisi,
 • Hasarlı arabanın ruhsat fotokopisi,
 • Hasarın çekilmiş...fotoğrafları,
 • Hasarlı arabayı kullanan kişinin ehliyeti,
 • Mağdur olan ruhsat sahibine ait banka, şube ve IBAN...no bilgileri gerekmektedir.

Bedeni Zararlı (Tedavi Masrafları) Durumda

  ...
 • Trafik kazası tespit tutanağı,
 • Kati hastane raporu,
 • Tedavi masraflarını gösteren belgeler ve...faturalar,
 • arar gören arabanın fotoğrafları,
 • Mağdur olan kişinin banka, şube ve IBAN no bilgileri...gerekir.

Bedeni Zararlar (Daimi Sakatlık) Durumunda

 • Kazayı gösteren trafik...kazası tespit tutanağı,
 • Sakatlık derecesini gösteren hastane heyet raporu,
 • Zarar gören kişiye ait en son...gelir belgesi,
 • Kişiye ait banka, şube ve IBAN no bilgileri gerekir.

Vefat Durumunda

 • Kazadaki kusuru gösteren trafik kazası tespit tutanağı,
 • Savcılık onaylı ölü muayene...tutanağı,
 • Veraset ilamı,
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • Vefat eden kişinin en son gelir...belgesi,
 • Vefat eden kişiye ait banka, şube ve IBAN no bilgileri gerekir.
 • Bütçenizi zorunlu trafik...sigortası ile koruyun. Sigortam.net üzerinden sigorta sorgulama yaparak en uygun fiyatlarla zorunlu trafik sigortasına ulaşın. En uygun trafik sigortası fiyatlarına ulaşmak için teklif...alın, 2 dakikada internetten kolayca sigorta yaptırmanın rahatlığını yaşayın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta...Destek Hattımızdan 7/24 destek alın, sigortanızı telefondan yaptırın.