Kazalarda Kusur Oranı Nasıl Belirlenir?

Kazalarda Kusur Oranı Nasıl Belirlenir?Kasko sigortasının, araçlar ve araç sahiplerinin güvenliği için kritik olduğu oldukça açık. Yaşanan hasarı karşılayacak kasko bedeli ödenirken ise araç sahibi veya sürücünün kazadaki kusur oranı önem arz ediyor. Bu sebeple  kazalarda kusur oranı hakkında merak edilen noktaları sizinle yazımızın içeriğinde paylaşacağız.

Kazanın sebebi kişilerin kusurundan kaynaklıysa, sigorta şirketi tarafından ödenecek kasko bedeli de eksik olacaktır. Kasko bedeli hesaplaması ile ilgili detaylar için; ”Araç Kasko Bedeli Hesaplaması Nasıl Yapılır?” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Aracın kaza yapması, yanması, çalınması gibi hasarlarda araç sahibinin bir kusuru bulunuyorsa, kusurun derecesine göre hasar bedelinin karşılanma tutarı düşecektir. Yaşadığı kazada kusur oranının nasıl belirlendiğini merak edenler için kaza kusur oranı belirlenmesi süreci ile ilgili bilgileri bir araya getirdik.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Kazalarda Kusur Oranı Hesaplaması

Kaza kusur oranları Tramer yardımıyla belirlenmektedir. Kusur oranının belirlenmesi ile ilgili detaylara geçmeden önce ‘’Tramer’’ hakkında bilgi vermek yerinde olacaktır. Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi yani Tramer, Hazine Müsteşarlığına bağlı bir kuruluştur. Tramer’in amacı; trafikte bulunan araçlar için yapılabilecek araç sigortaları dalında, bilgileri tek bir elde toplamak, sağlıklı sigorta fiyatları sunulmasına destek olmak ve sigortacılık faaliyetlerinin etkin bir şekilde gerçekleştirilmektir. Böylece sigorta sektörüne olan güvenin yükseltilmesi ve yararının arttırılması hedeflenmiştir.

Hazine Müsteşarlığı, sadece maddi hasar ile sonuçlanan kazaların kaza tespit tutanağı ile düzenlenmesini yeterli görmüştür. Bu tutanak kazaya karışan araç sahipleri veya sürücülerin, kazanın oluşmasında ne kadar kusurlu olduklarını gözler önüne sermektedir. Üstelik artık mobil kaza tespit tutanağı sayesinde tutanağı doldurmak çok daha kolaylaştı. Mobil kaza tespit tutanağının kullanımı ile ilgili bilgi için; ”Mobil Kaza Tespit Tutanağı Kullanım Kılavuzu” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Sigorta şirketlerinin kaza tespit tutanaklarının Tramere girişiyle, hasar ödenme süreci başlamış olur. Araç sürücülerinin kazadaki kusur oranları %0, 50 ve %100 arasında görülür.

Kazalarda Kusur Oranı Belirleme Adımları

Kazalarda kusur oranı belirleme aşamaları aşağıdaki gibidir:

  • Kaza tutanakları ve kazanın boyutunu gösteren fotoğraflar sigorta şirketine ulaştığında, 3 iş günü içerisinde bir değerlendirme yapılır, belirlenen kusur oranı Tramer’e iletilir.
  •  Taraflar kusur oranına itiraz etmek isterlerse 5 iş günü içerisinde sigorta şirketine başvurmaları gerekir. 5 iş günü içerisinde itiraz edilmediği takdirde kusur oranı kabul edilmiş sayılır.
  • Tramer, sigorta şirketinin değerlendirmesiyle aynı fikirde olursa durumdan sigorta şirketini haberdar eder. Sigorta şirketlerinin uzlaşamaması halinde, Tramer içerisinde işleyen Tutanak Değerlendirme Komisyonu’na başvuru yapılır.
  • Durumu bir kez de Tutanak Değerlendirme Komisyonu değerlendirir ve karara vararak sigorta şirketine bildirir.
  • 2014 Haziran Ayı’nda Hazine Müsteşarlığı’nın yeni genelgesiyle maddi hasarlı kazalar için doldurulması gereken kaza tespit tutanaklarında değişikliğe gidilmiştir. Bu yeni genelgeye göre; sigortalı 2 gün içerisinde itiraz etme hakkını kullanmadıysa yahut itiraz hakkı kabul edilmemişse, sigortalılar kusur oranlarına ilişkin itirazlarını Sigorta Tahkim Komisyon’una yapabilmektedir.

Kasko Ve Trafik Sigortasının Zorunluluğu

Büyük bir çaba ve istekle alınan araçların başına gelecek riskler, her sürücünün ortak korkusu. Trafiğe çıkan araç sayısının her geçen gün arttığı düşünülürse bu kaygı oldukça doğaldır. Özellikle büyük ve trafik yoğunluğunun fazla olduğu yerlerde sorunsuz bir yolculuk tamamlamak büyük şanstır.

İşe yetişme telaşının yol açtığı sabırsızlık, yolların darlığı ve yetersizliği trafik sorununu içinden çıkılmaz bir hale getiriyor. Trafikteki riskler bir yana; daralan otopark yerlerinde veya aracınızı park ettiğiniz yol kenarlarında da korkulan riskleri yaşamak mümkün.

Bunların üzerine otopark alanlarının yetersizliği ve bu nedenle araçların yol kenarlarına, bazen de olur olmaz yerlere bırakılması eklenince, aracın başına kötü bir şey gelme riski daha da yükseliyor. Bu riskleri ve oluşabilecek giderleri değerlendiren sürücüler, kasko ve trafik sigortası yaptırma zorunluluğunu hissediyor.

Araç Sigortalarınız İçin Sigortam.net’e Gelin!

Siz de yaşayabileceğiniz risklere karşı önlem olarak araba sigortalarınızı yaptırmayı ihmal etmeyin, yolculuk güvenliğinizi riske atmayın. Sigortam.net‘e gelerek trafik sigortası fiyatları ve kasko fiyatları için birçok sigorta şirketinden aynı anda teklif alabilirsiniz. Bu sayede teklifleri karşılaştırarak bütçenize en uygun araç sigortası poliçesine sahip olabilirsiniz. Dilerseniz 444 24 00 Sigorta Destek Hattı’mızdan da arayarak araç sigorta tekliflerine ulaşabilir, uzman sigorta danışmanlarımızdan yardım alabilirsiniz.

 

 

Benzer İçerikler

Trafik Cezaları 2018 Yılında Ne Kadar Oldu? Trafik cezaları 2018 yılında 14,47 oranında zamlanarak geldi. Maliye Bakanlığınca yeniden hesaplanan trafik...cezaları, sürücüler için daha fazla ceza yükü anlamına geliyor. Trafik cezaları 2018 yılında ne kadar...oldu? sorusuna karşılık trafik cezaları 2018 listesini sizinle paylaşıyoruz.

Trafik Cezaları 2018...Listesi

Ruhsatsız araç kullanmak Kırmızı ışıkta geçmek Hız sınırını %30’dan fazla aşmak Radarın bulunduğu yeri belirleyen cihaz kullanmak 5.942 TL 7.623 TL
Ceza...Nedeni Ceza Miktarı...(TL)
Ehliyetsiz olarak araç...kullanımı 2.018 TL
108 TL
Aracın muayene süresini...geçirmek 108 TL
235 TL
Trafik işaretlerine...uymamak 108 TL
488 TL
Yasak yerden...dönme 108 TL
Hatalı sollama 235 TL
Takip mesafesini ihlal etmek 108 TL
Engelli...yerine park etmek 216 TL
3 bin 42 TL
Uyuşturucu kullanarak araç kullanmak 5.167 TL
Hususi otomobili 0,50 promilin üzerinde alkollü olarak...kullanmak 1. defada 1.002 TL 2. defada 1.256 TL 3 ve 3'ten fazlasında...2.018 TL
Hususi otomobil dışında kalan...diğer araçları 0,20 promil üzerinde alkollü olarak kullanmak, 1. defada...1.002 TL 2. defada 1.256 TL 3 ve 3'ten fazlasında 2.018 TL
Tescilli aracı plakasız olarak kullanmak 2.018...TL
Sahte plaka kullanmak
Alkolmetreye üflemeyi kabul etmeme 2.869...TL
Yetkisi olmamasına rağmen plaka...basma 11.885
Taksimetre bulundurmamak 488 TL
Taksimetreyi bozuk olarak kullanmak

Geç Kalmadan 2018 Trafik Cezanızı...Sorgulayın

Trafik Cezaları 2018 Yılında Ne Kadar Oldu?Trafik cezaları...2018 yılı için bir hayli yüksek ücretlere sahip. Bu açıdan trafik cezanızın olup olmadığını öğrenmek daha da önemli...hale geldi. Araç plakanıza veya adınıza yazılan bir trafik cezanız varsa süresi geçmeden ödemeniz gerekiyor. Plakadan trafik...cezası sorgulaması için yapılması gereken ayrıntıları öğrenmek için " Plakadan Araç Trafik Cezası Sorgulama Nasıl...Yapılır?
" yazımızı okuyabilirsiniz. İnternetten kolay ve hızlı bir şekilde trafik cezası sorgulaması yapabilir, eğer var ise...ödeme konusunda geç kalmadan faiz ödemesi yapmak zorunda kalmazsınız.

Trafik Cezasını Erken Ödeyene %25 İndirim...Fırsatı

Trafik cezanızı 15 gün içerisinde ödediğiniz zaman ceza tutarı üzerinden %25 indirim fırsatı yakalayabilirsiniz....Trafik cezasızı %25 daha az ödemek istiyorsanız siz de 15 gün içerisinde cezanızı internet üzerinden veye diğer yetkili...kuruluşlar aracılığıyla ödeyerek daha fazla maddi sorumluluk altına girmekten kurtulun.Trafik cezanızı 15 gün içerisinde...ödeyerek indirimde faydalanmak için fazladan herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok.  Aracınızın trafik cezasını indirimli ödemek...için herhangi bir kuruma başvuru yapmanız veya randevu almanız gerekmiyor. Trafik cezaları 2018 için ödeme...yaptığınız zaman %25 indirim fırsatı ödeme yöntemine göre değişmiyor. Ödeme türü olarak hangi yöntemi seçerseniz seçin,...otomatik olarak indirimli ceza tutarını ödeme ekranında görebilirsiniz. Daha önceki yıllarda olduğu gibi 2018’de de trafik...cezanızı nakit olarak ödeyebileceğiniz gibi  kredi kartı kullanarak da ödeyebilirsiniz.

2018'de Trafik Sigortası Cezasına...Dikkat!

Araç sahiplerinin yaptırmakla yükümlü oldukları zorunlu trafik sigortasının 2018 yılında da...yaptırılmaması ciddi cezalar alınmasına neden oluyor. 2018 yılında trafik sigortasını yaptırmamanın cezası 108...TL'dir. Ancak araç sigortasını yaptırmamanın cezası ve tehlikesi sadece bu ceza ile sınırlı kalmıyor. Geçen yıl...artan fiyatlar nedeniyle önemli sayıda sürücü araç sigortasını yaptırmazken, bu durum sürücülere farklı tehlikeleri de...beraberinde getiriyor. Araç sigortasını yaptırmayan sürücüler aracının bağlanması tehlikesi ile karşı karşıya kalabildikleri...gibi, aracın çekici ile çekilmesi ve otopark masrafları gibi ekstra ödemelerle de kötü sürprizler yaşayabiliyor. Ayrıca...poliçesini yenilemeyen sürücüler hasarsızlık kademesi sabit kaldığı için bir sonraki poliçe yenileme sürecindeki indirim...hakkını kaybediyorlar. Artı olarak araç sahipleri, mevcut poliçe tutarına da %5 oranında zamla karşılaşıyor. Araç sigortası...yaptırmamanın sürücüler açısından belki de en büyük tehlikesi olası bir kazada ortaya çıkabiliyor. Bilindiği gibi bu poliçe...türü karşı tarafa verilebilecek hasarları teminat altına aldığı gibi, ölümlü ve yaralanmalı kazalarda da yine karşı tarafın...tedavi masraflarını karşılıyor. Yani aracınızın sigortası bulunmadan bu gibi bir kazaya karışmanız halinde yüz binlerce...TL’lik bir hasar durumu ile karşı karşıya kalabileceğinizi asla aklınızdan çıkartmayın."Ben kaza yapmam" gibi bir düşünce...sürücülerin en fazla düştükleri yanılgıların başında geliyor. Belirttiğimiz gibi trafik cezaları 2018...kapsamında araç sigortası cezası çok büyük bir miktar olarak görülmese de sağladığı avantajlar ve yaptırılmadığı takdirde...ortaya çıkabilecek yaptırımlar nedeniyle trafik sigortası için gereken önem ve takibin mutlaka yapılması gerekmektedir. [widget...id="sigortamnet_trafik_widget-2"] Trafik cezaları 2018 kapsamında bir de trafik sigortası nedeniyle ciddi...yaptırımlarla karşılaşmamak adına aracınızın poliçesini yaptırmaya ve poliçe yenileme tarihinizin gecikmemesine mutlaka özen...göstermelisiniz. Sigortam.net'ten en uygun fiyat garantisiyle trafik sigortası tekliflerini internet üzerinden...karşılaştırabilirsiniz. Sadece 3 dakikanızı ayırarak trafik poliçenize anında sahip olun, dilerseniz 444 24 00...numaralı Sigorta Destek Hattı'mızdan arayarak da bilgi alın.