Kış Lastiği Artık Zorunlu | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Kış Lastiği Artık Zorunlu!

VATAN

Yolcu ve yük taşıyan ticari araçlar 1 Aralık’tan 1 Nisan’a kadar kış lastiği kullanmak zorunda. Kış lastiği takmayan araç sürücülerine 500 TL idari para cezası uygulanacak. Özel araçlarda ise mecburiyet yok.

Kış aylarında oluşan özellikle karlı ve buzlu yollarda özel karışımı sayesinde yumuşaklığını ve tutunma özelliğini koruyan kış lastiklerinin, havanın 7 derecenin altına düştüğü her an kullanılması gerekiyor. Çünkü kış lastikleri yaz lastiklerinden farklı olarak, içeriği ve deseniyle kış aylarında daha iyi tutunma ve fren mesafesi sağlıyor.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın hazırladığı yönetmelikle geçen yıldan itibaren yolcu ve yük taşıyan ticari araçlarda 1 Aralık-1 Nisan tarihleri kış lastiği zorunluluğu getirildi. Zorunlu olduğu halde kış lastiği takmayan araç sürücülerine 500 TL idari para cezası uygulanıyor. Kış lastiği sadece ticari araçlar için zorunlu olurken, hususi araçlar için herhangi bir yasal zorunluluk bulunmuyor.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

Avrupa Normlarına Uyduk

Avusturya, Almanya, Estonya, Finlandiya, Romanya, İtalya, İsveç ve Norveç gibi birçok Avrupa ülkesinde, trafikte sürüş emniyetinin artırılması adına Kasım ve Nisan ayları arasında kış lastiği kullanımı zorunlu bulunuyor.
 

Uyarılara Dikkat!

Türkiye’de kış aylarında hava koşullarının sertleşmesiyle birlikte trafik kazalarının yüzde 20 oranında arttığı gözlemleniyor. İçeriğindeki yüksek silika oranı ve özel karışımları sayesinde, ıslak zeminde yol tutuşu kuvvetli olan kış lastikleri; 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, yumuşaklığını ve tutunma özelliğini koruyor; özel deseni sayesinde de karlı zeminde ilave çekiş sağlıyor. Yaz lastikleriyle 50 km/s hızla giden bir aracın fren mesafesi 44 metre iken, kış lastikleriyle bu mesafe 36 metreye kadar düşüyor. Bu kısalan 8 metrelik fren mesafesi de yaklaşık iki binek araç boyuna denk geliyor.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Kazaların % 15’i Buzlu Zeminde

Kış mevsiminin yavaş yavaş kendini hissettirmeye başlaması ile birlikte trafikte görülen sorunlar artacak. TÜİK’in yayınladığı kaza istatistikleri raporuna göre trafik kazalarının 16 bini yani yüzde 15’i ıslak, karlı ve buzlu zeminde meydana geliyor. Kasım-Mart döneminde meydana gelen kazaların tüm yıla oranı yüzde 35.

Soğuk hava şartlarında araç kullanmak zordur. Soğuyan hava ve zemin, yağmur, kar ve buzlanma gibi etkenler kaza riskini artırarak sürüş güvenliğini tehdit ediyor. Kış aylarında sürüş güvenliğini sağlamanın yolu ise çok basit: kış lastiği kullanmak.

İlgili İçeriklerimiz;

Yağışlı Havalarda Güvenli Sürüş

Neden Kar Lastiği Kullanmalıyız?

Kış Lastiği Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Otomobiliniz için Kışa Hazırlık

Kış Kazaları ve Arızaları

Araç Lastik Ölçüleri

Kış Lastiklerinizi Koruyun

Lastiğinizin Uzun Ömürlü Olması için Öneriler


Benzer İçerikler

Motorlu Taşıtlar Vergisi 2012 Yılı İkinci Taksidi

2012 Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV)2. taksidi için ödeme zamanı geldi. Ödemenizi MTV indirimiden faydalanarak yapmak için yazımızı okuyun.

Devamını Oku

Yeni Kredi Kartı Taksit Düzenlemesi için Son Günler!

BDDK giderleri azaltmak için kredi kartı alışverişlerine taksit sınırlaması getirdi. Kredi kartı ödemelerinde değişiklik, 1 Şubat 2014 tarihinden itibaren başlayacak.

Devamını Oku

Egzoz Emisyon Cezası 1700 TL

Egzoz emisyon denetimleri arttırıldı, limit değerleri aşarak havayı kirleten araçlar için ceza 1700 TL.

Devamını Oku