444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Kış Lastiği Cezalarına Dikkat!

Kış lastiği ülkemizde her yılın belli dönemlerin zorunlu olarak uygulanır. Bu zorunluluk yük ve yolcu taşıyan araçlar için geçerlidir. Cezası ise geçen yıl 519 TL’yken bu yıl 571 TL’ye çıkarıldı. Zorunlu olmasına rağmen kış lastiklerine gereken önem verilmemektedir. Halbuki bu zorunluluk trafikteki tüm sürücülerin güvenli bir şekilde yol alması için yürürlüğe konulmuştur.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın hazırladığı ve Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmeliğe göre her yıl 1 Aralık-1 Nisan arasında bu zorunluluk uygulanıyor. Bu zorunlu uygulamada 1 Aralık 2014 ile 5 Ocak 2015 tarihleri arasında Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü ekipleri tarafından 331 aracın işletme sahiplerine 172 bin 361 TL para cezası kesildi. Yine aynı tarihler arasında Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 20 araca 10 bin 899 TL, Jandarma Genel Komutanlığı tarafından da 12 araca 6 bin 228 TL ceza verildi. Yani şehirler arasında yolcu ve yük taşıyan 363 ticari araç için toplamda 189 bin 488 TL ceza kesilmiş oldu.

 ,

Kış Lastiğinin Önemi

Kış ayları ile birlikte hava sıcaklığı da düştüğü için kullanılan yaz lastikleri işlevini tam olarak yerine getiremez. Çünkü sıcaklığın -7’nin altına düştüğü zamanlarda üretiminde kullanılan malzemeden dolayı yola gerektiği gibi tutunamaz ve aracın kaymasına, savrulmasına neden olur. Dolayısıyla bu durum birçok kazanın da meydana gelmesine neden olur. Kış lastikleri üretilirken kullanılan malzemeler ise soğuğa dayanıklı olmasını sağlar ve bu havalarda yüksek performans gösterir. Yolu iyice kavrar ve aracın dengesini kaybetmesini büyük oranda önler. 

TÜİK’in yayınladığı bir kaza istatistiğine göre yaşanan trafik kazalarından %15’i ıslak, karlı ve buzlu yollarda yaşanıyor. Bu yüzden kış lastiğini sadece kar yağdığında değil soğuklarla birlikte takmanız gerekiyor. Böylece yaşanabilecek olası riskleri büyük oranda önlemiş, mal ve can kayıplarını en aza indirmiş olursunuz. Aracınız için doğru kış lastiğini seçmek de bu noktada oldukça önem taşıyor. Konu ile ilgili “Kış Lastiği Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?” yazımızdan destek alabilirsiniz.

Yolda güvenli bir şekilde seyretmek için lastiklerinize önem verin. Olası risk durumunda oluşacak masrafları da güvence altına almak için Sigortam.net’ten kolayca online kasko teklifi alın ya da 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı 7/24 arayın.


Benzer İçerikler

En Çok Sevilen Araba Markaları Belli Oldu

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) düzenlediği ODD Satış ve İletişim Ödülleri, 2014 Gladyatörleri töreninde en çok satılan araba markalarını açıkladı.

Devamını Oku

Kış Lastiği Cezalarına Dikkat!

Kış lastiği 1 Aralık 2014'te başladı ve 1 Nisan 2015'te sona erecek. 1 Aralık-5 Ocak tarihleri arasında kış lastiği olmayan birçok araç için ceza kesildi.

Devamını Oku

2014 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV)’nin 2. Taksit Ödemesi Başlıyor

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV)’nin 2. taksit ödemesi için son gün 1 Temmuz. 2014 yılı MTV fiyatlarına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku