Kış Lastiği Cezaları | Kasko | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Kış Lastiği Cezalarına Dikkat!

Kış lastiği ülkemizde her yılın belli dönemlerin zorunlu olarak uygulanır. Bu zorunluluk yük ve yolcu taşıyan araçlar için geçerlidir. Cezası ise geçen yıl 519 TL’yken bu yıl 571 TL’ye çıkarıldı. Zorunlu olmasına rağmen kış lastiklerine gereken önem verilmemektedir. Halbuki bu zorunluluk trafikteki tüm sürücülerin güvenli bir şekilde yol alması için yürürlüğe konulmuştur.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın hazırladığı ve Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmeliğe göre her yıl 1 Aralık-1 Nisan arasında bu zorunluluk uygulanıyor. Bu zorunlu uygulamada 1 Aralık 2014 ile 5 Ocak 2015 tarihleri arasında Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü ekipleri tarafından 331 aracın işletme sahiplerine 172 bin 361 TL para cezası kesildi. Yine aynı tarihler arasında Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 20 araca 10 bin 899 TL, Jandarma Genel Komutanlığı tarafından da 12 araca 6 bin 228 TL ceza verildi. Yani şehirler arasında yolcu ve yük taşıyan 363 ticari araç için toplamda 189 bin 488 TL ceza kesilmiş oldu.

 ,

Kış Lastiğinin Önemi

Kış ayları ile birlikte hava sıcaklığı da düştüğü için kullanılan yaz lastikleri işlevini tam olarak yerine getiremez. Çünkü sıcaklığın -7’nin altına düştüğü zamanlarda üretiminde kullanılan malzemeden dolayı yola gerektiği gibi tutunamaz ve aracın kaymasına, savrulmasına neden olur. Dolayısıyla bu durum birçok kazanın da meydana gelmesine neden olur. Kış lastikleri üretilirken kullanılan malzemeler ise soğuğa dayanıklı olmasını sağlar ve bu havalarda yüksek performans gösterir. Yolu iyice kavrar ve aracın dengesini kaybetmesini büyük oranda önler. 

TÜİK’in yayınladığı bir kaza istatistiğine göre yaşanan trafik kazalarından %15’i ıslak, karlı ve buzlu yollarda yaşanıyor. Bu yüzden kış lastiğini sadece kar yağdığında değil soğuklarla birlikte takmanız gerekiyor. Böylece yaşanabilecek olası riskleri büyük oranda önlemiş, mal ve can kayıplarını en aza indirmiş olursunuz. Aracınız için doğru kış lastiğini seçmek de bu noktada oldukça önem taşıyor. Konu ile ilgili “Kış Lastiği Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?” yazımızdan destek alabilirsiniz.

Yolda güvenli bir şekilde seyretmek için lastiklerinize önem verin. Olası risk durumunda oluşacak masrafları da güvence altına almak için Sigortam.net’ten kolayca online kasko teklifi alın ya da 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı 7/24 arayın.


Benzer İçerikler

Axa’dan Ford’a Özel Kasko Sigortası

AXA Sigorta'nın Ford sahiplerine özel hazırladığı F kaskosu ile araçlarınızın değerini ve orjinalliğini koruyabilirsiniz.

Devamını Oku

En Ucuz Sıfır Araçlar

Hem sıfır hem de bütçenize uygun bir arabanız olsun istiyorsanız sizin için araştırdığımız en uygun sıfır araba fiyatlarına göz atabilirsiniz.

 

Devamını Oku

Oto Sigortalarında Yeni Dönem Başlıyor!

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı Ramazan Ülger, oto sigortaları konusunda yapılacak yeni düzenlemelerle ilgili önemli bilgiler verdi.

Devamını Oku