Kış Lastiği ile İlgili Bilgiler | Oto Rehberi | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Kış Lastiği ile İlgili 5 Önemli Nokta!

Araba kullanmak başlı başına dikkat gerektiren bir iştir. Kışın bu durum daha da zorlaşır. Çünkü kış şartlarında ıslak, karlı, buzlu yollarda arabanın yazn lastikleri ile yola tutunması oldukça zordur ve denge kaybı yaşanır.

Olası risklere karşı önlemler alınması gerekir. Bu önlemlerden en önemlisi ise kış lastiği satın almaktır. Aracınıza hangi kış lastiğinin uygun olacağını bilmiyorsanız “Kış Lastiği Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?” yazımızdan destek alabilirsiniz.

Kış lastiği zorunluluğu 1 Aralık – 1 Nisan tarihleri arasında yük ve yolcu taşıyan araçlar için geçerlidir.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Fakat yine de tüm araç sahiplerinin bu konuya önem vermesi gerekir. Soğuk havalarda, ıslan, kaygan ve karlı yollarda yaz lastiği kullanmak hem sizin hem de trafikteki diğer sürücüler için büyük riskler taşımaktadır.

Kış Lastiği Hakkında Önemli Bilgiler

 1. Kış lastikleri sadece karlı havalarda takılması kullanılması gereken bir unsur olarak görülmemelidir. Kış lastiğinin üretiminde kullanılan malzemelere bağlı olarak soğuk havalarda en iyi performansı sağlar. 7 derecenin altına düşen sıcaklıklarda mutlaka kış lastiği ile yola çıkılmalıdır.
   
 2. Kış lastikleri aniden frene bastığınızda yaz lastiklerine kıyasla daha çabuk durur. Yani fren mesafesini azaltır. Kış lastiği yaz lastiğine göre soğuk havalarda ve ıslak zeminde %10, karlı zeminde de %20 oranında fren mesafesini kısaltır.
   
 3. Kış lastiğinin 4 adet alınması gerekir. Sadece ön lastiklerin değişimi arka lastiklerin kayma ve savrulmalara yol açmasına neden olur.
   
 4. Kış lastiğinin de çeşitleri vardır. Sadece ucuz olduğu için bir lastik tercih edilmemelidir. Düşünüldüğünde lastiklere canınızı, malınızı emmanet ediyorsunuz. Daha büyük kayıpların önüne geçmeniz gerekir. 
   
 5. Lastiklerin hepsinin aynı ebatta olması gerekir. Bu ebat ise kişinin kafasına göre seçilmemelidir. Aracınıza en uygun ebatta olan lastiklerin edinilmesi önem taşır.

Büyük kayıplar yaşamadan önce kış lastikleri edinmeniz gerekir. Böylece olası riskleri azaltmanız mümkündür. Olası hasar durumunda masrafları cebinizden ödememek için de kasko sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin. En uygun araba kasko fiyatları için Sigortam.net’in araç kasko sorgulama sayfasından teklif alın ya da 444 24 00 numaralı. Sigorta Destek Hattımızı arayın 7/24 sigorta satın alın.


Benzer İçerikler

Araba Camlarının Buğulanması Nasıl Önlenir?

Buharlanan araç camına çeşitli yollarla çözüm getirilebiliyor. Araba camlarının buğulanmasının önüne geçebilmenin yolları Sigortam.net rehberimde!

Devamını Oku

Araç Bakımı Kaç Km Bir Yapılmalı?

 Düzenli araç bakımı, yolculuk güvenliği ve araçtan beklenen performansın tam anlamıyla alınması için önemlidir.

 

Devamını Oku

Aracınıza Bahar Bakımı

Sert kış havası, yerini bahara bırakıyor. Aracınız bahara hazır mı? Aracınızı bahara hazırlamak için ne gibi kontroller ve değişiklikler yapmak gerektiğinizi öğrenmek için yazımızı okuyun.

Devamını Oku