444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Kış Lastiği Kullanılmazsa Ne Olur?

Lastikler her zaman araçların en önemli güvenlik donanımlarından biridir. Çünkü aracın yola tutunarak dengede kalmasını ve dönüşlerde, virajlarda, yokuşlarda vs. savrulmasını engeller.

Kış mevsiminde araç kullanmak daha da zordur. Kar, yağmur vs. durumlardan dolayı yol kayganlaşır ve yolda dengeli bir şekilde ilerlemek daha da zorlaşır. İşte bu noktada güvenli sürüşün en önemlilerinden biri kış lastiği kullanımıdır. Kış lastiklerinin sadece kar yağdığında takılması gerektiği düşüncesinden uzaklaşılmalı ve sıcaklığın 7 derecenin altına düştüğü zamanlarda mutlaka kullanılmalıdır.

2015 Kış Lastiği Uygulaması 

Yaz lastiği ile kış lastiğinin üretildiği malzeme farklıdır. Bu bağlamda yaz lastikleri soğuk havalarda dayanıklılığını kaybederek görevini tam olarak yerine getiremez. Dolayısı ile fren mesafesi uzar, savrulmalar, dengede olmama sorunları daha fazla yaşanır. Büyük bir önem taşıyan bu duruma rağmen ülkemizde kış lastiği kullananların sayısı yeterli değildir.

  

Bu kapsamda trafikte güvenliği sağlamak amacı ile zorunlu olarak kış lastiği uygulaması getirilmiştir. 2012 yılından beri uygulanan bu zorunluluk yük ve yolcu taşıyan araçları kapsamaktadır. Trafikteki sıkı denetimlerde 1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanmayan araçlara kış lastiği uygulaması 2015 yılı kapsamında 519 TL ceza kesilmektedir. Konu ile ilgili detaylı bilgi için “Kış Lastiği Uygulaması 2015 Kapsamı Nedir?” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kış Lastiği Nasıl Olmalı?
 

  • Kış lastiğinin de kalite açısından çeşitleri vardır. Dolayısı ile sadece ucuz olduğu için lastik seçimi yapmak doğru değildir. Bu tür lastikler çabuk yıpranır ve görevini doğru şekilde yapamaz.
     
  • Kış lastiğinin aracınız için doğru olan ebatını satın almanız gerekir. Daha büyük ve daha küçük lastikler güvenli sürüş için doğru bir tercih değildir. Aksine risklere yol açabilir.
     
  • Kış lastiğinin üzerinde kristal işareti olmalı ve M+S yazmalıdır. Lastik derinliğinin 3 mm altında olmadığından emin olunmalı ve üretim tarihine de bakılmalıdır.

Güvenli sürüş için kış lastiği konusuna önem vermeniz gerektiği gibi olası risklere karşı güvence altında olmak için kasko sigortası yaptırmayı da unutmayın. En uygun kasko fiyatları için Sigortam.net’ten online olarak kasko teklifi alın ya da 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın, 7/24 sigorta satın alın.


Benzer İçerikler

Markaların Ağustos 2016’ya Özel Otomobil Kampanyaları

Otomobil markalarının Ağustos 2016'ya özel otomobil kampanya fırsatlarını listeledik. İşte en cazip tekliflerle Ağustos 2016 otomobil kampanyaları.

Devamını Oku

İkinci El Otomobil Hasar Kaydı Sorgulama

İkinci el araç almak isteyenler, aracın gerçek kilometresini ve hasar kaydı olup olmadığını SMS ile öğrenebilecek.

Devamını Oku

Arkadaşlarını Sigortam.net’e Getirenler Kazanıyor!

%45’e varan fiyat avantajı ve en iyi fiyat garantisi ile kasko, trafik sigortası ve özel sağlık sigortası poliçelerinde uygun fiyata poliçe alma imkanı sağlayan Türkiye’deki online sigortacılık sektörünün lideri Sigortam.net, bir taraftan da müşterilerine fırsatlar sunmaya devam ediyor.  Sigortam.net’ten kasko, zorunlu trafik veya sağlık sigortası poliçesi sahibi olanlar, aynı branşlardan herhangi birine ihtiyacı olduğunu düşündüğü bir tanıdığını, Sigortam.net’e tavsiye ederek, tanıdıklarının aldıkları sigorta poliçesinin %5'i oranında indirim kazanabiliyor. Kampanyanın adımları ve detayları ise şöyle; Nasıl Ödül Kazanılır? Sigortam.net üzerinden yürürlükte olan […]

Devamını Oku