Kış Lastiği Kullanılmazsa Ne Olur?

Lastikler her zaman araçların en önemli güvenlik donanımlarından biridir. Çünkü aracın yola tutunarak dengede kalmasını ve dönüşlerde, virajlarda, yokuşlarda vs. savrulmasını engeller.

Kış mevsiminde araç kullanmak daha da zordur. Kar, yağmur vs. durumlardan dolayı yol kayganlaşır ve yolda dengeli bir şekilde ilerlemek daha da zorlaşır. İşte bu noktada güvenli sürüşün en önemlilerinden biri kış lastiği kullanımıdır. Kış lastiklerinin sadece kar yağdığında takılması gerektiği düşüncesinden uzaklaşılmalı ve sıcaklığın 7 derecenin altına düştüğü zamanlarda mutlaka kullanılmalıdır.

2015 Kış Lastiği Uygulaması

Yaz lastiği ile kış lastiğinin üretildiği malzeme farklıdır. Bu bağlamda yaz lastikleri soğuk havalarda dayanıklılığını kaybederek görevini tam olarak yerine getiremez. Dolayısı ile fren mesafesi uzar, savrulmalar, dengede olmama sorunları daha fazla yaşanır. Büyük bir önem taşıyan bu duruma rağmen ülkemizde kış lastiği kullananların sayısı yeterli değildir.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Bu kapsamda trafikte güvenliği sağlamak amacı ile zorunlu olarak kış lastiği uygulaması getirilmiştir. 2012 yılından beri uygulanan bu zorunluluk yük ve yolcu taşıyan araçları kapsamaktadır. Trafikteki sıkı denetimlerde 1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanmayan araçlara kış lastiği uygulaması 2015 yılı kapsamında 519 TL ceza kesilmektedir. Konu ile ilgili detaylı bilgi için “Kış Lastiği Uygulaması 2015 Kapsamı Nedir?” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kış Lastiği Nasıl Olmalı?

  • Kış lastiğinin de kalite açısından çeşitleri vardır. Dolayısı ile sadece ucuz olduğu için lastik seçimi yapmak doğru değildir. Bu tür lastikler çabuk yıpranır ve görevini doğru şekilde yapamaz.
  • Kış lastiğinin aracınız için doğru olan ebatını satın almanız gerekir. Daha büyük ve daha küçük lastikler güvenli sürüş için doğru bir tercih değildir. Aksine risklere yol açabilir.
  • Kış lastiğinin üzerinde kristal işareti olmalı ve M+S yazmalıdır. Lastik derinliğinin 3 mm altında olmadığından emin olunmalı ve üretim tarihine de bakılmalıdır.

Güvenli sürüş için kış lastiği konusuna önem vermeniz gerektiği gibi olası risklere karşı güvence altında olmak için kasko sigortası yaptırmayı da unutmayın. En uygun kasko fiyatları için Sigortam.net’ten online olarak kasko teklifi alın ya da 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın, 7/24 sigorta satın alın.

Benzer İçerikler

Zurich Sigorta Kasko – Benim Arabam

Zurich Sigorta...Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar

1 Nisan 2013 itibarıyle Kasko Genel ve Özel...Şartları’nda birtakım değişiklikler olmuştur. Hasar durumunda sorun yaşamamanız için aşağıdakileri mutlaka...okuyun.

1-Eski Genel Şartlarda Olup Yeni Genel Şartlarda Bulunmayan Teminat ve...Uygulamalar

A)Araç Bedeli

Rayiç değer belirleme yöntemi değişeceğinden, poliçe...üzerine araç bedeli yazılmayacak. Bunun yerine aracın rayiç bedelinin nasıl belirleneceği...yazılacak.

B) Eksik/Aşkın Sigorta

Araç bedeli artık poliçeye yazılmayacağı için...eksik/aşkın sigorta uygulaması da sona eriyor. Uygulama yalnızca aksesuarlar için devam...edecek.

C) Enflasyondan Korunma Klozu

Araç bedeli poliçeye yazılmayacağı için...enflasyonun aracın değerini etkilemesini engellemek amacıyla konulan enflasyondan korunma klozu da artık poliçelerde yer almayacak....Aracın değeri zaten rayiç değer ile belirleneceğinden değer kaybı oluşmayacak.

2-Yeni Genel Şartlarda Olup...Bu Üründe Olmayan Teminatlar

Aşağıdaki teminatlar kasko genel şartlarında standart olarak bulunup,...bu üründe seçmeli veya şartlı olarak bulunmaktadır.
-Kullanım ve gelir kaybı
-Hasarsızlık...indirimi koruma
-Yurtdışı (Seçimli)
-0 km araçlarda yenisi ile değiştirme...(Şartlı)

3-Ek Teminatlar

Yeni Kasko Sistemi’nde Ek Teminatlar Genişletilmiş Kasko ve...Tam Kasko ürünleri içerisinde bulunacaktır. Bu üründe bulunan ek teminatlar:
-3. kişilerce kötü...niyet ve muziplikle yapılan hareketler,
-Yasal olarak taşınmasına izin verilen yanıcı, parlayıcı maddeler,...(Seçimli)
-Araç anahtarının ele geçirilmesi sonucu çalınma,
-Kemirgen ve hayvanların verdiği...zararlar*
*Kemirgen ve diğer hayvanlar tarafından verilecek zararlar teminat...kapsamındadır.

4-Ürüne Özel Uygulamalar

A) Yedek Parça...Uygulaması

Hasar gören parçanın onarım imkanı yok ise sigortacı tarafından orijinal...parça tedarik edilir. Hasarlanan parça orijinal değilse aynı özellikleri taşıyan parça ile değiştirilme yoluna...gidilir.

B) Cam Hasar Uygulaması

Anlaşmalı olmayan cam servislerine gidilmesi durumunda...hasar bedelinin % 20 lik kısmı ( 150 TL den az olmamak kaydı ile) sigortalı tarafından...karşılanacaktır.

C) Servis Uygulaması

Onarım sigortacının anlaşmalı olduğu...serviste veya sigortalının tercih edeceği serviste yapılabilir. Anlaşmasız servislerde Sigortacıdan izin...alınmaksızın yapılan onarımlar ödenmez.

D) Rayiç Değer Belirleme...Uygulaması

Sigorta konusu marka model aracın satıldığı 3 yetkili satıcıdan fiyat alınır....Aynı zamanda araç satış ilanlarının yer aldığı en popüler ve en çok giriş yapılan 3 internet sitesinde yer alan...ortalama fiyatlar tespit edilerek hepsinin ortalaması alınır. Bu tutar hiçbir halde TSB listesinde belirlenen...tutarın üzerinde olamaz.
Bu sayfada paylaşılan detaylar...tamamen bilgi amaçlıdır. Sigorta şirketleri ürün ve teminatlarda değişiklik yapabilirler. Bu...nedenle, satın aldığınız poliçe ile beraber gelen belgede yer alan genel ve özel şartları mutlaka okumanızı...hatırlatırız. İtiraz durumunda en kısa zamanda 444 24 00 Sigorta Destek Hattı veya sigorta danışmanınız ile iletişime...geçmelisiniz.

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL