Kış Lastiği Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Kış mevsimi yaklaştıkça havalar da soğuyor ve kışın güvenli bir yolculuk için kış lastiklerinin takılması gerekiyor. Lastikler güvenli sürüşte en önemli araç donanımlarından biridir. Yolu tutunmayı sağlayan ve fren mesafesini kısaltan lastiklerin doğru seçimi hayati önem taşır. Lastik seçimi mevsimlere göre değişmektedir. Sıcak havalarda yaz lastiği kullanılırken soğuk havalarda (sıcaklığın 7 derecenin altına düştüğü) kış lastiği takılmalıdır.

Kış lastiğine gereken önem günümüzde hala verilmemektedir. Kış şartlarında ıslak zemin, kaygan yolda yaz lastiklerinin yola tutunabilme performansı son derece azdır çünkü kullanılan malzeme farklı olduğundan soğuk havalarda sertleşirler. Kış lastiği ise esnek bir yapıdadır ve 0 derecenin altındaki havaya çok uygundur. Dolayısıyla bu kurala uymak gerekir. Yasalarla da kış lastiği kullanımı zorunlu hale getirilmiştir. Detaylı bilgi için “Zorunlu Kış Lastiği Uygulamasına Geçiliyor!” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Kış Lastiği Nasıl Seçilir?
 

 • Kış lastiğinizi almadan önce aracınıza uygun olan lastik ebatını bilmeniz gerekir. Ebat bilgisini aracınızın kullanma kılavuzundan öğrenebilirsiniz.
   
 • Lastiğin kış lastiği olduğunu üzerindeki kristal işaretinden ve M+S yazısından anlayabilirsiniz.
   
 • Kış lastiğinizi seçerken en pahalısı en iyisidir diye düşünmemeli, en kaliteli lastiği en uygun fiyata almalısınız.
   
 • Kış lastiği seçiminde mutlaka fiyat-performans ilişkisine önem vermelisiniz.
   
 • Lastiğinizi yük taşıma durumunuza göre belirlemelisiniz. Aracınızda ağır yükler taşıyorsanız lastiğinizde bu ağırlığı kaldırabilir güçte olmalıdır.
   
 • Kış lastiklerinin de belli bir ömrü vardır. Dolayısıyla lastiğin üretim yılna mutlaka dikat edin.
   
 • Kış lastiklerinizi iki ön ve iki arka olmak üzere 4 adet almalısınız.
   
 • Havalar soğumaya başladıktan sonra kış lastiğinizi hazır edin.

Konuyla ilgili "Kış Lastiği Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?" yazımızdan da bilgi alabilirsiniz. Kış lastiklerinizin yanında mutlaka aracınızda zincir de bulundurmanız gerekir. Trafik kazalarının çok fazla yaşandığı ülkemizde bu kazalar kış aylarında daha fazla artmaktadır. Dolayısıyla kış lastiği konusunda gereken önemi vermeniz gerekir. Sizin ya da başka sürücülerin güvenliği için kış lastiği kullanmak önemlidir. Ayrıca maddi kayıplarınızda azalacaktır.

Aracınıza gereken önemi verin, kış lastiğinizi ihmal etmemeniz gerektiği gibi kasko sigortası da yaptırmalısınız. Kasko da aracınızı olası risklere karşı koruyarak maddi kayıplarınızı da karşılar. “Kasko Genel Şartları” sayfamızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

En uygun kasko fiyatları için Sigortam.net’tenkasko sorgulama yapın, 3 dakikada aradığınız araç kasko sigortasına ulaşın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın 7/24 telefonda sigorta satın alın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL