Kış Lastiği Tüm Araçlara Zorunlu mu?

2014 yılının kış lastiği uygulaması 1 Aralık’ta başladı. 1 Nisan’a kadar sürecek olan bu uygulama bazı araçlar için zorunlu tutuldu. Bu kurala uymayanlar ise 519 TL para cezası ödemek durumunda kalacak. Konuyla ilgili “Kış Lastiğinizi Hazırlamayı Unutmayın!” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kış aylarında güvenli sürüşü teşvik etmek için zorunlu tutulan kış lastiği uygulaması 2012 yılında uygulamaya konulmuş bir yasadır ve şimdilik sadece kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs, kamyonet ve A türü yetki belgesi bulunan otomobiller için geçerlidir.

Konuyla ilgili açıklama yapan LASİD (Lastik Sanayicileri ve İthalatçıları Derneği) Genel Sekreteri Bahadır Ünsal, bu yönetmeliğe bağlı olarak kış lastiği kullanımının artmasının güvenli sürüşte etkili olduğunu ve trafik kazalarını büyük oranda azalttığını belirtti.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

Trafikte 18 milyondan fazla araç bulunmasına rağmen bunlardan sadece 9 milyonunun kış lastiği kullandığını vurgulayarak binek otomobilleri için de bu zorunluluğun bulunması gerektiğinin altını çizdi. Bu sayede tam anlamıyla trafikte güvenliğin sağlanabileceğini söyleyen Ünsal, şu an bu zorunluluk olmasa da araç sahiplerinin konuyla ilgili hassasiyet göstererek, kış lastiği kullanmaları gerektiğini sözlerine ekledi.

Kış Lastiği Hakkında Önemli Bilgiler

Kış lastiği tüm araç sahiplerinin kış aylarında kullanması gereken bir lastiktir. Çünkü lastiğin yapısı kış şartlarına uygun olarak üretilir. Yaz lastikleri soğuk havalarda sertleşir ve yola tutunması zorlaşır. Bu durumda hayati riske neden olabilir. Lastiklerin güvenli sürüşte ne kadar önemli olduğu bilinen bir gerçektir. Dolayısıyla herkesin bu kurala uyması gerekir. Kış lastiği kullanmak için kar yağmasını bekleyen kişiler vardır. Fakat kış lastiği sadece karda kullanılmaz. Hava sıcaklığının 7 derecenin altına düşmesi yeterlidir. Kış lastiğini satın alırken de ucuz fiyatlı olanı seçme eğiliminden vazgeçilmesi gerekir. Çünkü performans olarak yeterli olmayan ürünler yarar yerine zarar getirebilir. Kış lastiği seçimini doğru yapmak için “Kış Lastiği Seçimi Nasıl Olmalıdır?” yazımızdan destek alabilirsiniz.

Trafikte güvenle seyretmek için doğru lastik kullanımına önem verdiğiniz gibi kasko sigortası yaptırmayı da ihmal etmeyin. Bu sayede aracınıza gelen olası hasarları da sigorta güvencesi altına almış olur, bütçenizi korursunuz. En uygun kasko fiyatları için Sigortam.net’ten online teklif alın ya da 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın, 7/24 telefonda kaskonuzu yaptırın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın! İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL