444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Kış Lastiği Tüm Araçlara Zorunlu mu?

09 Aralık 2014

2014 yılının kış lastiği uygulaması 1 Aralık’ta başladı. 1 Nisan’a kadar sürecek olan bu uygulama bazı araçlar için zorunlu tutuldu. Bu kurala uymayanlar ise 519 TL para cezası ödemek durumunda kalacak. Konuyla ilgili “Kış Lastiğinizi Hazırlamayı Unutmayın!” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kış aylarında güvenli sürüşü teşvik etmek için zorunlu tutulan kış lastiği uygulaması 2012 yılında uygulamaya konulmuş bir yasadır ve şimdilik sadece kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs, kamyonet ve A türü yetki belgesi bulunan otomobiller için geçerlidir.

Konuyla ilgili açıklama yapan LASİD (Lastik Sanayicileri ve İthalatçıları Derneği) Genel Sekreteri Bahadır Ünsal, bu yönetmeliğe bağlı olarak kış lastiği kullanımının artmasının güvenli sürüşte etkili olduğunu ve trafik kazalarını büyük oranda azalttığını belirtti.

 ,

Trafikte 18 milyondan fazla araç bulunmasına rağmen bunlardan sadece 9 milyonunun kış lastiği kullandığını vurgulayarak binek otomobilleri için de bu zorunluluğun bulunması gerektiğinin altını çizdi. Bu sayede tam anlamıyla trafikte güvenliğin sağlanabileceğini söyleyen Ünsal, şu an bu zorunluluk olmasa da araç sahiplerinin konuyla ilgili hassasiyet göstererek, kış lastiği kullanmaları gerektiğini sözlerine ekledi.

Kış Lastiği Hakkında Önemli Bilgiler

Kış lastiği tüm araç sahiplerinin kış aylarında kullanması gereken bir lastiktir. Çünkü lastiğin yapısı kış şartlarına uygun olarak üretilir. Yaz lastikleri soğuk havalarda sertleşir ve yola tutunması zorlaşır. Bu durumda hayati riske neden olabilir. Lastiklerin güvenli sürüşte ne kadar önemli olduğu bilinen bir gerçektir. Dolayısıyla herkesin bu kurala uyması gerekir. Kış lastiği kullanmak için kar yağmasını bekleyen kişiler vardır. Fakat kış lastiği sadece karda kullanılmaz. Hava sıcaklığının 7 derecenin altına düşmesi yeterlidir. Kış lastiğini satın alırken de ucuz fiyatlı olanı seçme eğiliminden vazgeçilmesi gerekir. Çünkü performans olarak yeterli olmayan ürünler yarar yerine zarar getirebilir. Kış lastiği seçimini doğru yapmak için “Kış Lastiği Seçimi Nasıl Olmalıdır?” yazımızdan destek alabilirsiniz.

Trafikte güvenle seyretmek için doğru lastik kullanımına önem verdiğiniz gibi kasko sigortası yaptırmayı da ihmal etmeyin. Bu sayede aracınıza gelen olası hasarları da sigorta güvencesi altına almış olur, bütçenizi korursunuz. En uygun kasko fiyatları için Sigortam.net’ten online teklif alın ya da 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın, 7/24 telefonda kaskonuzu yaptırın.


Okumaya Devam Edin

Kış Lastiği Seçimi Nasıl Olmalıdır?

28 Ekim 2014 Salı

Kış yaklaşırken kış lastiği seçiminizi doğru yapın, en uygun kasko fiyatlarına da Sigortam.net'ten ulaşın hem aracınız hem siz yollarda güvende olun.

Kış Lastiğinizi Hazırlamayı Unutmayın!

13 Kasım 2014 Perşembe

Havalar soğumuş kış mevsimi yaklaşmışken, ticari araçlar için zorunlu kış lastiği uygulamasına az kalmışken, kış lastiğinizi nasıl seçeceğinizi öğrenin

En İyi Kış Lastiği Hangisi?

04 Aralık 2014 Perşembe

En iyi kış lastiğini bulmak için dikkat edilmesi gereken noktaları öğrenin, bu sayede yanlış lastik seçimiyle meydana gelebilecek olası risklerden korunun.