Kış Lastiği Uygulaması 2015 | Kasko | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Kış Lastiği Uygulaması 2015 Kapsamı Nedir?

2012 yılında yürürlüğe giren kış lastiği uygulaması bu yıl da sürüyor. 1 Aralık 2014’te başlayan uygulama 1 Nisan 2015 tarihinde sona erecek. Bu kurala uymayan sürücülerin alacağı para cezası ise 519 TL olacak. Uygulama şuan için sadece ticari araçlar için zorunlu. Hususi araçlara da bu zorunluluğun getirilip getirilmeyeceği önümüzdeki günlerde belli olacak.

Trafikte güvenliği sağlamak amacıyla yürürlüğe konulan kış lastiği uygulaması 2015 kapsamında trafikte denetlemeler arttırıldı. Yakalananlar para cezası alıyor.

2015 Kış Lastiği Uygulamasının Amacı Nedir?

Kış lastiği uygulamasının asıl amacı trafikteki tüm sürücülerin risk altına girmesini önlemektir. Yaz lastikleri 7 derecenin altında yola tam anlamıyla tutunamadıkları için güvenliği ciddi oranda tehlikeye atar. Bu durum da trafikteki suçlu ya da suçsuz herkesin zor durumda kalmasına neden olur. Dolayısıyla kış lastiğinin sadece kar yağdığında takılması gerektiği düşüncesi bir kenara bırakılmalıdır. Lastiklerin güvenli sürüş için ne kadar önemli bir unsur olduğu unutulmamalı ve mutlaka bu hususa hassasiyet gösterilmelidir.

 ,

Kış lastiğinin kaliteli olması da önemli bir diğer konudur. Sırf ucuz olduğu için tercih edilen lastikler görevini tam olarak yerine getiremeyebilir. En iyi kış lastiği seçimi ile ilgili “En İyi Kış Lastiği Hangisi?” yazımızdan destek alabilirsiniz.

2015’te Kış Lastiği Kullanımı Daha da Artacak

Kış lastiği konusu ile ilgili açıklama yapan Michelin Türkiye Genel Müdürü Marco Giuliani, kış lastiği kullananların oranının %40’a yükseldiğinin bilgisini verdi. 2010-2011 döneminde Türkiye kış lastiği pazarına genel olarak bakıldığında 3 milyon kış lastiğinin satışının yapıldığını söyleyen Giuliani, 2012’de uygulamaya konulan bu zorunluluk ile satışların oldukça olumlu bir şekilde gelişme gösterdiğini belirtti. 2012-2013 dönemine bakıldığında ise satışlar 3 kat artarak 9 milyona çıktığını söyledi. 2014’te soğuk havanın kendisini çok fazla hissettirmemesi nedeniyle kış lastiği pazarında bir durgunluk olduğunu fakat 2015 yılında %2-3 oranında bir büyüme yaşanmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

Kış lastiği kullanımına önem vererek sizin ve trafikteki diğer sürücülerin hayatı riskini azaltın. Kasko sigortası da yaptırarak aracınızın alacağı olası hasarların masraflarını güvence altına alın. En uygun kasko fiyatları için Sigortam.net’ten 3 dakikada online teklif alın. İsterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayarak 7/24 sigortanızı telefonda yaptırın.


Benzer İçerikler

Otomobil Servisinde Çalınan Aracı Kasko Sigortası Zararı Karşılar mı?

Arabanın serviste olduğu sırada anahtarının çalınması olayını engellemek için, kasko poliçenizin ek teminatlarına serviste çalınma durumu da eklenmesini talep edebilirsiniz.

Devamını Oku

Araç Kasko Değerleri

Araç kasko değerleri hesaplaması için kullanabileceğiniz kasko değer listesine Sigortam.net’ten ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku

Groupama’dan İyi Sürücüyü Ödüllendiren Kaskopilot Uygulaması

Groupama Sigorta kaskopilot uygulaması ile trafikteki başarılı sürücüleri ödüllendirmeyi hedefliyor. İşte kaskopilot uygulaması ile tüm merak edilenler. 

Devamını Oku