444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Kış Lastiği Uygulaması 2015 Kapsamı Nedir?

2012 yılında yürürlüğe giren kış lastiği uygulaması bu yıl da sürüyor. 1 Aralık 2014’te başlayan uygulama 1 Nisan 2015 tarihinde sona erecek. Bu kurala uymayan sürücülerin alacağı para cezası ise 519 TL olacak. Uygulama şuan için sadece ticari araçlar için zorunlu. Hususi araçlara da bu zorunluluğun getirilip getirilmeyeceği önümüzdeki günlerde belli olacak.

Trafikte güvenliği sağlamak amacıyla yürürlüğe konulan kış lastiği uygulaması 2015 kapsamında trafikte denetlemeler arttırıldı. Yakalananlar para cezası alıyor.

2015 Kış Lastiği Uygulamasının Amacı Nedir?

Kış lastiği uygulamasının asıl amacı trafikteki tüm sürücülerin risk altına girmesini önlemektir. Yaz lastikleri 7 derecenin altında yola tam anlamıyla tutunamadıkları için güvenliği ciddi oranda tehlikeye atar. Bu durum da trafikteki suçlu ya da suçsuz herkesin zor durumda kalmasına neden olur. Dolayısıyla kış lastiğinin sadece kar yağdığında takılması gerektiği düşüncesi bir kenara bırakılmalıdır. Lastiklerin güvenli sürüş için ne kadar önemli bir unsur olduğu unutulmamalı ve mutlaka bu hususa hassasiyet gösterilmelidir.

 ,

Kış lastiğinin kaliteli olması da önemli bir diğer konudur. Sırf ucuz olduğu için tercih edilen lastikler görevini tam olarak yerine getiremeyebilir. En iyi kış lastiği seçimi ile ilgili “En İyi Kış Lastiği Hangisi?” yazımızdan destek alabilirsiniz.

2015’te Kış Lastiği Kullanımı Daha da Artacak

Kış lastiği konusu ile ilgili açıklama yapan Michelin Türkiye Genel Müdürü Marco Giuliani, kış lastiği kullananların oranının %40’a yükseldiğinin bilgisini verdi. 2010-2011 döneminde Türkiye kış lastiği pazarına genel olarak bakıldığında 3 milyon kış lastiğinin satışının yapıldığını söyleyen Giuliani, 2012’de uygulamaya konulan bu zorunluluk ile satışların oldukça olumlu bir şekilde gelişme gösterdiğini belirtti. 2012-2013 dönemine bakıldığında ise satışlar 3 kat artarak 9 milyona çıktığını söyledi. 2014’te soğuk havanın kendisini çok fazla hissettirmemesi nedeniyle kış lastiği pazarında bir durgunluk olduğunu fakat 2015 yılında %2-3 oranında bir büyüme yaşanmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

Kış lastiği kullanımına önem vererek sizin ve trafikteki diğer sürücülerin hayatı riskini azaltın. Kasko sigortası da yaptırarak aracınızın alacağı olası hasarların masraflarını güvence altına alın. En uygun kasko fiyatları için Sigortam.net’ten 3 dakikada online teklif alın. İsterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayarak 7/24 sigortanızı telefonda yaptırın.


Benzer İçerikler

Kış Lastiği Zorunluluğu 1 Nisan 2016’da Sona Eriyor

Kış lastiği zorunluluğu 2016'da ne zaman sona eriyor sorusunun yanıtı belli oldu. İşte kış lastiği uygulamasının sona eriş tarihi. 

Devamını Oku

En Güncel Otomobil Kampanyaları 2017 Listesi

2017'nin en avantajlı otomobil kampanyaları listesini derledik. Sıfır araç kampanyaları 2017'ye özel fırsatlarla sizi bekliyor. Bu otomobil kampanyalarını kaçırmayın.

Devamını Oku

2015 Yılının En Güvenilir 5 Araba Markası

Otoyol Güvenliği Sigorta Enstitüsü (IIHS) araçları kaza ve güvenlik testlerinden geçirdi. Bu çalışmayla en güvenilir araba markalarını da belirlemiş oldu. 

Devamını Oku