Zorunlu Kış Lastiği Uygulamasına Geçiliyor!

2014-2015 yıllarını kapsayacak olan kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık 2014’te başlıyor. Şehirler arasında yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar her yıl olduğu gibi bu yıl da 1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği takmak zorunda olacak.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın hazırladığı ve 2012 yılında yürürlüğe giren “Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik” ile 1 Aralık ve 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanmayan araçların trafikte seyretmelerini yasaklamıştı. Konuyla ilgili detaylı bilgiye “Kış Lastiği Artık Zorunlu!” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Belirlenen tarih hava şartlarına göre Bakanlık tarafından bir ay daha uzatılabilecek. Bu yasağı dikkate almayanlar yakalandığında yollarına devam etmelerine izin verilmemesinin yanında 519 TL’de para cezası ve ceza puanı yaptırımı uygulanacak.

Geçtiğimiz yıl bu zorunluluk Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından otomobiller için de uygulamaya konulmuştu. Kış lastiği takma tarih aralığı otomobiller için de geçerlidir. Bu uygulamayı dikkate almayanlar ise 77 TL para cezası ödemek durumunda kalacak. Ayrıntılı bilgi için “Kış Lastiği Artık Otomobillere de Zorunlu!” yazımızı inceleyin.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Kış Lastiği Neden Zorunlu?

Kış lastiği, güvenli yolculuklar için son derece önemli olan bir lastik çeşididir. Yaz lastikleri hava sıcaklığının 7 derece ve altına düştüğü durumlarda sertleştiğinden bu zamanlarda kullanılması önerilmez. Kış lastikleri düşük hava sıcaklığında yola çok iyi tutunur, yağmurlu havalarda kaygan zeminde bile sorun yaratmaz. Kış lastiği alırken dikkat etmeniz gereken önemli noktalar vardır. Bu noktaları öğrenmek için “Kış Lastiği Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?” yazımızı mutlaka okumanızı öneririz.

Kış lastiği uygulaması ile yolların kapanmasını önlemek ve bu sayede insanların madur olmasını engelemek amaçlanmıştır. Uygulama kapsamında yetkililer, bu yıl tedbirsiz ve hazırlıksız bir şekilde yola çıkan araçları daha sıkı takip edecek ve kış lastiği bulunmayan araçların yola devam etmesine izin vermeyecek.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Kış lastiğinizi ihmal etmemenin yanında kaskonuzu ve trafik sigortanızı da yaptırın güvenli yolculuklara çıkın. Sigortam.net’ten en uygun kasko ve trafik sigortası fiyatları için sigorta sorgulama yapın aradığınız sigortaya kolayca ulaşın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın, sigortanızı 7/24 telefonda satın alın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL