Kış Lastiği Uygulaması Ne Zaman Başlıyor?

Şehirler arası yolcu ve yük taşıyan ticari araçlar için zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Aralık 2015 tarihinden itibaren başlıyor. Bu tarihten itibaren kış lastiği kullanmayan araç sahiplerini ise oldukça sert cezalar bekliyor.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!KASKO TEKLİFİ AL

Yol ve yolcu güvenliğinin sağlanması adına büyük bir önem taşıyan kış lastiği uygulaması şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için 1 Kasım 2015 tarihinden itibaren başlayacak.

Uygulamanın başlamasıyla birlikte kış lastiği kullanmayan araç işletmecilerine ise 519 TL cezai işlem uygulanacak.

1 Nisan 2015 tarihinde sonra erecek zorunlu kış lastiği uygulaması gerek görüldüğü takdirde Ulaştırma Bakanlığı tarafından 1 ay daha uzatılabilecek.

Kış Lastiği Kullanmayan Araçlar Yola Devam Edemeyecek

Kış lastiği ile ilgili güvenlik tedbirlerini arttırmayı hedefleyen yetkililer ise, bu yılki kontrollerde hava şartlarına göre kış lastiği kullanmayan araçlara maddi para cezasının yanında, trafiğe devam ettirmeme gibi uygulamalarda da bulunabilecek.

Kış Lastiği Neden Önemlidir?

Kış lastiği özellikle hava sıcaklığının 7 derecenin altında düştüğü durumlarda, ıslak, çamurlu veya karlı yol şartlarında yaz lastiğine göre çok daha yüksek oranda yol tutuşu ve güvenliği sağlamaktadır.

Kış Lastiği Bütün Tekerlerde Kullanılmalıdır

Kış lastikleri ile ilgili yapılan en önemli hata ise kış lastiklerini sadece çekişi sağlayan tekerleklerde kullanmaktır. Bu durum aracın tekerlekleri arasında bir uyum problemini ortaya çıkartarak, özellikle arkadan savrulma kaynaklı hayati kazaları tetikleyebilir. Bu nedenle kış lastiği aracın bütün tekerleklerinde kullanılmalıdır.

Kış Lastiği ile İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Kış lastikleri bulunan bölgenin mevsim ve hava şartlarına göre ekim – kasım aylarından itibaren kullanılmaya başlanılmalı, mart, nisan aylarına kadar 4 tekerde de kullanılmalıdır.
  • Kış lastiği seçiminde aracın orjinal lastik ebatlarının dışında bir lastik seçimi kesinlikle yapılmamalıdır.
  • Kış lastiklerinde diş derinliği 3 mm altında olmamalıdır.
  • Kış lastiği sıcak havalarda kullanıldığı takdirde, lastiklerde yıpranma meydana gelebilir.

Kaza Risklerine Karşı Önleminizi Kasko Sigortası ile Alın

Kış şartlarında araç kullanımı, yılın diğer mevsimlerine göre çok daha fazla dikkat gerektirmektedir. Özellikle iyice zorlaşan yol ve hava şartları, yol hakimiyetini zorlaştırdığı gibi, görüş mesafesini de olumsuz yönde etkilemektedir. Bu dönemlerde artış gösteren kaza ve arıza risklerine karşı önleminizi kasko ile alarak, hem aracınızı, hem de bütçeniz için güvence sağlayabilirsiniz.

En iyi fiyat garantili kasko sigortasına online araç kasko sorgulama ile veya 444 24 00 numaralı 7/24 Sigorta Destek Hattı’nı arayarak kolayca ulaşın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL